VaticanNews.va

   7. 7. 2020

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.7434
Poslechem z webových stránek.4663
Četbou textů na webových stránkách.7178
Poslechem i četbou.4343


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Papež František píše Benediktovi XVI.

Zemřel mons. Georg Ratzinger

Papež zavolal do periferní římské farnosti: Naléhavě nás prosil o modlitbu


Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Publicistika

 Komentáře "Církev a svět" 

30.10.2011 

Smíření či mobilizace k boji?

K setkání v Assisi

Milan Glaser

Situaci lidstva, globálně vzato, vyjadřuje asi nejvýstižněji slovo «boj». A to dokonce i tam, kde panuje mír čili klid zbraní. V politice je to patrné především. Názorový boj není méně zarputilý než ten fyzický. Obzvláště je to patrné u těch, kdo si pletou náboženství s politikou. Proto lze občas slyšet bojovný ryk i od protagonisty náboženského dialogu. Halí se sice do terapeutického tónu, ale ve skutečnosti je jen úsměvným výrazem boje o dominantní postavení v mediální aréně. Skutečné bojiště lidství je však rozsáhlejší. Je jako duše.

Dějištěm duchovního boje jsou lidské dějiny, individuální i kolektivní. Takový je biblický pohled. Křesťané se identifikovali s touto situací, když svoji účast v dějinách pojmenovali výrazem ecclesia militans, tedy bojující Kristovo mystické Tělo. Druhý vatikánský koncil si někteří vyložili jako rozchod s tímto pojetím, ale křesťanská víra ani koncilní texty se této perspektivy nevzdaly. Poukázal na to Benedikt XVI., když tento týden na mezináboženském setkání v Assisi formuloval smělou otázku, zda totiž přesvědčení o mírumilovné povaze všech náboženských vyznání není spíše projevem pohasínající síly samotného náboženství. Této paradoxní otázce je třeba také čelit, máme-li věrohodně a účinně odmítat násilí odůvodňované nábožensky, řekl také papež.

Otázka zní opravdu dramaticky. Lze za ní vytušit rozkladnou moc relativismu, který ochromuje neuralgickou spojitost pravdy a lásky. Nelze totiž umocňovat lásku na úkor pravdy, stejně jako nelze slevovat z pravdy, aniž by byla oslabena láska, jak se to nezřídka snaží podávat soudobá západní kultura. Všechny ideologie pokroku chápaly lidské dějiny jako pozemský boj, který vedou lidé sami mezi sebou. Přitom ovšem zůstala opomenuta perspektiva duchovního boje, ve kterém stojí proti veškerému lidstvu moc Zlého, tedy Satan, nepřítel lidské přirozenosti. Tuto křesťanskou vizi dějin však dnes považují za směšnou i někteří křesťané. A to je nepochybně příznak hasnoucí víry neboli její neutralizace falešným mírem.

Bez povědomí o existenci a působení ďábla totiž bojují lidé jenom sami proti sobě. Bez ďábelské nenávisti nejenom, že nelze plně vysvětlit otřesné hrůzy Gulagu a Auschwitz, ale člověk a dějiny přicházejí také o důležitou polehčující okolnost, která úzce souvisí s jejich jedinou a opravdovou nadějí: Kristovým křížem. A konec konců: bez povědomí o společném duchovním nepříteli chybí také důležitý stmelující prvek lidského společenství.

Duchovní boj je tajemným faktem, který lze vnímat různě, ale stěží lze popřít, že probíhá. Všichni lidé jsou jeho účastníky. Otázkou však zůstává, zda opravdu probíhá tam, kde je indikován – vždy velice působivě - ve sdělovacích prostředcích; zda jeho frontová linie nevede jinudy. Dnešní člověk se patrně vyčerpává v boji, který nepovede k jeho vítězství. Anebo se naopak těší z míru, který je předzvěstí možné definitivní zkázy.

Jakousi dělicí čáru boje představují např. také konspirační teorie. Jejich stoupenci jsou zesměšňováni a znevažováni buď jejími zásadními odpůrci, anebo vyznavači úplně jiné takové teorie. Jedni jsou pro Al Kajdu a druzí pro světovou oligarchii. Podstatné však je, že skutečný boj probíhá jinde.
Také strach, vyvolávaný zprávami o proměnách klimatu a podporovaný filmovými fantaziemi, je sice neopodstatněný, ale možná souvisí s tichou a tedy mnohem nebezpečnější změnou duchovního klimatu, o které mluvil papež v Assisi. Tato změna duchovního klimatu je nepochybně něčím, čeho je třeba se obávat, a být tak ve střehu uprostřed boje.

Ukázat lidstvu Boha, to je podmínka skutečného pokoje, řekl papež v závěru své promluvy. Globální smíření nenastane tím, že se všichni lidé shodnou na obdivu k nějaké globálně, tedy mediálně známé osobnosti, ačkoli už takové pokusy, byť na menším území, dějiny poznaly. Je ostatně také známo, co potom následovalo...

V této souvislosti je proto zjevná jedna útěcha. Ačkoli by si to možná někdo přál, sdělovací prostředky Boha nikdy neukáží.

Další články z podrubriky Komentáře "Církev a svět"

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
5.7.20 O globálním interdiktu
28.6.20 O mučednictví jinak
21.6.20 O diktatuře konsenzu
24.5.20 O očkování strachem
10.5.20 Farizejská obsese s mesiášským komplexemHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2020 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Marie Gorettiová – sedmdesát let aktuální svatosti

Řezenští špačci se rozloučili s mons. Georgem Ratzingerem

Zemřel Ennio Morricone

Papež: Kristus nenabízí pouhou psychologickou útěchu či almužnu

Papež František podpořil Světový potravinový program

Kořeny krize jsou především morální

Vatikánský Finančí informační úřad navázal spolupráci s Českou republikou

Arcibiskup Paglia: Pandemie jako příležitost k vytvoření globální bioetiky

Evropští biskupové přislíbili podporu pronásledovaným křesťanům v Nigérii

Otevřena poutní stezka svatých Jana Pavla II. a Gabriela od Bolestné Matky Boží

Papež zavolal do periferní římské farnosti: Naléhavě nás prosil o modlitbu

Celosvětová virtuální pouť do Lurd

 Nově na webu
Svatý otec: Ježíš není vzorem ustrašenců, ani pouhou obětí

Publicistika: O globálním interdiktu

Publicistika: Postkoronavirová cesta pravé svobody

Rozhovory: Kardinál Koch: Ekumena dnes potřebuje především vědět, kam chce dojít

Homilie: Přináším přísliby pokoje, nikoli trápení (Jer 29,11)

Archiv zpráv červenec 20
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Starší zprávy >

Náš tip

Hořkosti v kněžském životě

Žena je vrcholem tvorstva, z ní plyne spása

Miguel Ángel Fiorito S.I. - Mistr dialogu