VaticanNews.va

   24. 1. 2019

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.5312
Poslechem z webových stránek.3393
Četbou textů na webových stránkách.5312
Poslechem i četbou.3220


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Papež zrušil komisi Ecclesia Dei. Její agenda přechází do kompetence Kongregace pro nauku víry.

Tři ortodoxní rabíni navštívili emeritního papeže

Papež: Řekněme Madoně, aby promluvila s Ježíšem, a On nás překvapí


Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů Návštěva papeže v České republice NAVRCHOLU.cz
 
Rozhovory

  

10.5.2004 

Rozhovor s ředitelem Papežských misijních děl P. J. Šlégrem

Česká sekce RV

Pomoc církvím, které žijí v obtížné situaci a posílení misionářských aktivit, to jsou priority, které povstaly z plenárního zasedání Papežských misijních děl. Setkání, probíhající v Římě do 14. května má především seznámit národní ředitele misijních děl s činností čtyř hlavních mezinárodních sekretariátů. Jsou to sekce pro šíření víry podporující všechny místní církve, dále sv. Petra apoštola, zaměřená na formaci kléru, misijní dílo dětí pro výchovu dětí v misijním duchu a konečně misijní unie, zaměřená na stálou formaci řeholníků a řeholnic. Podrobnosti nám poví ředitel papežských misijních děl v České republice otec Jiří Šlégr, který se setkání účastní.

Jsem velice rád, že tady v Římě mohu opět být. Je to už moje šesté setkání s národními řediteli z celého světa. Na setkání se zaobíráme různými otázkami, týkajícími se života církve na celém světě. První věcí, kterou jsme tady společně řešili bylo Opus securitatis. Je to vlastně fond, který by měl zajistit všem kněžím staršího věku, vlastně misionářům, kteří sloužili na misiích řadu let a nejsou schopni dále pokračovat, naši finanční pomoc. Proto jsme společně řešili způsob, jak tuto pomoc zajistit, protože peněz ze sbírek je málo a je třeba zapojit do této oblasti také místní biskupy a biskupské konference. To bylo Opus securitatis.

Zatím jsme nehovořili o rozdělování peněz do všech kontinentů, to je na pořadu příští týden, ale mluvilo se také o nových stanovách pro Papežská misijní díla, protože ty původní je potřeba trošku zaktualizovat, přizpůsobit stávajícím potřebám. Pro tuto věc byla utvořena správní komise tady v Římě již na našem setkání v loňském roce a letos nám vlastně představili koncept nových stanov. Představil nám ho sám kardinál Sepe, který je prefektem kongregace pro evangelizaci národů a diskutovali jsme nad tímto konceptem celý den. Ze všech kontinentů přicházely připomínky a návrhy, jak to všechno udělat, takže s těmi našimi návrhy, které budou zapracovány do nového konceptu, budou seznámeny opět biskupské konference z celého světa, aby měly i ony možnost se k tomuto důležitému dokumentu vyjádřit. Včera a předevčírem jsme dělali také manuál pro práci v Papežských misijních dílech. Nejsou to stanovy, ale spíše taková praktická pomoc, příručka pro nové ředitele, kteří tady přicházejí a každým rokem jsou jich desítky. Když jsem na to celosvětové setkání přišel poprvé já, a byla mi předávána ta práce, tak jsem potřeboval vědět jak to funguje, co se má dělat, jak to zapadá do celé té církevní struktury. A tak jsem rád, že je pracovní manuál na světě a zrovna teď jsme ho připomínkovali. Tu práci měla na starosti jedna specielní komise vytvořená z národních ředitelů. Komise nám téma představila a myslím, že si ho odvezeme už s těmi připomínkami každý domů.

Možná by také zajímalo posluchače v České republice, co připravujeme v té misijní oblasti pro Českou republiku. Nejbližší akce, kterou plánujeme, je návštěva ugandských dětí v České republice. My jsme se v loni, přesně před rokem, s národním ředitelem z Ugandy, s paterem Augustinem Lukenge domluvili, že by bylo hezké na oslavu 160. výročí vzniku Papežského misijního díla dětí, uspořádat společnou aktivitu a oslavit to s našimi a s ugandskými dětmi. Domluvili jsme se, že 22. května do České republiky přiletí skupinka 23 dětí se sedmičlenným doprovodem dospělých, v jehož čele bude národní ředitel Papežských misijních děl z Ugandy a národní ředitel Papežského misijního díla dětí sestra Mary Forchinett Makito s dalšími spolupracovníky. Tyto děti jsou vybrány jako zástupci mnoha ugandských diecézí. Nepřijedou tady k nám na výlet, nebo na dovolenou, ale svědčit o své víře, o tom, co v jejich papežském misijním díle dětí dělají a až se vrátí zpátky, roznesou všechny informace mezi děti ve svých diecézích. Poněvadž jejich návštěva bude trvat zhruba dva týdny, od 22. května do 5. června, je pro děti připraven bohatý program. Začne v Praze, kde bude mše svatá na Strahově ve strahovském klášteře. Máme také pozvání do Černínského paláce od pana ministra zahraničních věcí Cyrila Svobody a pak je naplánovaná také tisková konference. Následující pondělí proběhne setkání v různých školách a dále už to všechno nebudu jmenovat, protože bych to ani nestihl.

K dalším plánovaným aktivitám v České republice patří například První misijní symposium, které bude probíhat na konci října. Ještě se to musí potvrdit, ale měl aby se ho zúčastnit také kardinál Josef Tomko, bývalý prefekt kongregace pro evangelizaci národů a také generální sekretář papežského misijního díla dětí pater Patrick Bein z Říma. Na začátku října plánujeme druhý celostátní Misijní kongres dětí, což je aktivita, na kterou zveme všechny děti z celé České republiky. Bude tam i dost hostů ze zahraničí, mají přijet z národního sekretariátu papežských misijních děl, specielně z díla dětí z Francie, potom z Irska, z Anglie a jak jsem se již zmínil, má přijet i generální sekretář misijního díla dětí z Říma. Chceme se sejít ve Vilémově u Žďáru nad Sázavou. Dále bych se chtěl zmínit o společné oslavě Misijní neděle, na které se spojíme s národním sekretariátem misijních děl z Rakouska a z Německa specielně v tom místě, kde se naše země stýkají, v našich diecézích. Připravujeme společné oslavy, má k nám přijet skupina mladých lidí ze Srí Lanky, kteří nám zatancují, zazpívají a pak jsme pozvali i další osobnosti z Asie, kteří obohatí tuto atmosféru. Cílem Misijní neděle nejsou jenom modlitby na mír na celém světě, ale také je třeba se trošku informovat o problémech a starostech, které jinde mají a jak se k tomu dá stavět. Chtěla bych poděkovat všem těm, kteří nám pomáhají, kteří se za nás modlí a jak nám tady neustále připomínají ze všech kontinentů, ten kdo někomu pomůže, je sám také obohacen a všichni ti chudí, kteří od nás dostávají pomoc, se za nás modlí a každý den je všude ve světě sloužená mše svatá a lidé, kteří nemají čím platit, tak nám pomáhají. Ještě jednou děkuji za vaše modlitby, za vaši podporu a spoléhám na ní dál a věřím, že společnými silami se nám podaří budovat boží království stále lépe, a že budeme ve světě čím díl více pomáhat tam, kde je to nejvíce zapotřebí. Pánbůh zaplať.

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
13.7.16 Italský misionář Argese čestným občanem Keni
18.12.15 Misijní agentura Misna má ukončit činnost
24.3.15 Za posledních 35 let ve světě zemřelo 1062 misionářů
19.1.15 Italský misionář o ukončené papežově apoštolské cestě
28.5.13 Misie může vyrůst jedině z vděčnosti BohuHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2019 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Záznam aktuálního pořadu

Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Papež František odcestoval do Panamy

Tiskové sdělené ohledně papežských cest do Japonska a do Iráku

Arcibiskup Ulloa Mendieta: Svatost není mýtus

Dějiny SDM ve zkratce: Tři setkání mládeže a tři papežové

Papež svěřil svou cestu do Panamy přímluvě P. Marie

Papež se setká s obtížnou situací, leč nabitou energií mladých lidí

Panama čeká na Papeže. Pohostinství mladým nabídli i židé a muslimové

Papež denně sleduje situaci na Ukrajině

Rakouští cisterciáci otevřou nový klášter na Srí Lance

Z baziliky v Aparecidě se stane Bible pod širým nebem

Papežova návštěva je pro nás požehnáním, říká panamský prezident

Když dominikán káže v mešitě

 Nově na webu
Svatý otec: Na svatbě v Káni uzavírá Bůh sňatek s lidstvem

Publicistika: Padesát let od Palachovy oběti

Publicistika: Spojené státy americké mění přístup k potratům

Rozhovory: Latinská Amerika potřebuje rehabilitovat dobrou politiku

Homilie: Na kříži se Bůh zjevil jako agapé

Archiv zpráv leden 19
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Starší zprávy >

Náš tip

Nemůžeme si dovolit uprostřed soužení ztrácet víru

O teologii manželství

Božím lidem je třeba se stát