VaticanNews.va

   28. 1. 2020

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.6466
Poslechem z webových stránek.3968
Četbou textů na webových stránkách.6380
Poslechem i četbou.3752


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Vyvarujme se červotočivé závisti, která je bublinou bez konzistence

Prosme o milost vděčnosti za to, že jsme křesťané

Francouzi demonstrují proti legislativní "likvidaci otce"


Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů Návštěva papeže v České republice NAVRCHOLU.cz
 
Publicistika

 Komentáře "Církev a svět" 

6.7.2014 

O svobodě svědomí, ke které osvobozuje absence pravdy

Angela Pellicciari

„Proč osvobozenecká hnutí vzbuzující zprvu velké naděje nastolila takové režimy, pro něž jsou nepřítelem číslo jedna občanské svobody, počínaje tou první, tedy náboženskou svobodou?“ – táže se v roce 1986 prefekt Kongregace pro nauku víry v oficiálním dokumentu věnovaném křesťanské svobodě a osvobození (Instrukce o křesťanské svobodě a osvobození, č.19). Je to dramatická otázka moderních dějin svobody: proč? Na cestě, která vede od krásných proklamací svobody k potlačování svobod, se narazí na pojem svobody svědomí.

Katolická filosofie vždycky zastávala, že člověk má svobodu rozhodnutí - liberum arbitrium. K člověku patří svobodná volba, nevídaně svobodné rozhodnutí, totiž poslechnout Boha anebo se Mu vzepřít. Člověk však nemá schopnost zastoupit Boha při určení toho, co je dobro a co zlo. Žádná svoboda svědomí nemůže vystavit špatným skutkům průkaz dobrého jednání, byť by byly vykonány ve svědomí. Tvrzení, že svědomí člověka je svobodné v tom smyslu, že mu přísluší určovat dobro a zlo, přepokládá popření pravdy. Zmizí-li pravda, objektivní vždy a všude platná pravda, pak svoboda přestává být přilnutím k pravdě a stává se možností dělat to, co se považuje za správné podle kritérií, které se mění s časem a prostorem. Potom už to není pravda, která osvobozuje, nýbrž absence pravdy, která dává svobodu svědomí.

Uvedeme dva příklady toho, jak lze ve jménu svobody svědomí eliminovat každý prostor svobody, počínaje tou náboženskou. Roku 1905 tzv. třetí francouzská republika poplatná zednářskému smýšlení zavedla zákon o „odluce církve od státu“, jehož první článek hlásá: „Republika zajišťuje svobodu svědomí“. Následující jeho články pak názorně ukazují, jak lze ve jménu svobody okrást církev o její majetek: „Budovy, které byly k dispozici národu – praví zmíněný zákon - a které na základě zákona z 18. dne měsíce Rašení (jakobínský název prvního jarního měsíce), slouží veřejnému provozování kultu anebo jako příbytek jejich služebníkům (katedrály, kostely, kaple, svatyně, synagogy, arcibiskupství, biskupství, semináře, fary) a rovněž tak jejich nemovitosti i movitosti, které získali od okamžiku přidělení těchto budov účelům kultu, jsou a zůstanou vlastnictvím státu, krajů a měst“ – tolik dvanáctý článek zmíněného francouzského zákona.

Druhý příklad: 23. ledna 1918 byl v Rusku, právě vysvobozeném od carského tmářství, schválen dekret Nejvyšší rady lidových komisařů o svobodě svědomí a církevních a náboženských sdružení: pravoslavná církev byla zbavena právní subjektivity, okradena o svůj majetek a připravena o právo majetek nabývat. Roku 1918 byla vyhlášena smrt svobody svědomí pro pravoslavnou církev. Co následovalo, je známo.

Spolkem, který nejvíce sponzoruje svobodu svědomí, je svobodné zednářství. Tuto instituci církev odsoudila ve stovkách dokumentů, hned jakmile začátkem 18. století vznikla. „Z tohoto zkaženého pramene indiferentismu plyne absurdní, mylný či spíše šílený výrok, že je třeba zavést a každému zaručit svobodu svědomí. Je to ten nejjedovatější omyl.“ – píše roku 1832 Řehoř XVI., poslední řeholník před papežem Františkem na Petrově stolci, v encyklice Mirari vos.

Během obřadu iniciace 30. stupně zasvěcení tzv. starého a přijatého skotského ritu zednářské lóže se o svobodě svědomí mluví takto: „Na 30. stupni jsme se dověděli, že svoboda a na prvním místě svoboda svědomí se všemi jejími důsledky byl hlavní cíl našeho řádu.“

Pokud se za zastánce svobody svědomí prohlašuje zednářství, má mysli toto zcela osvobozené svědomí, za jehož vtělení se považuje. Jeho hlavním cílem je rozložit všechny nedotknutelné principy a vnutit všem svoje vlastní krédo, považované z definice za jediné svobodné.

Zednářská a katolické vize světa jsou bezpochyby v nesmiřitelném protikladu. Není to však protiklad mezi dogmatickým stanoviskem, které vylučuje všechna ostatní stanoviska, a tím tolerantním, které všechna přijímá. Je to radikální protiklad mezi dvěma neslučitelnými a vzájemně se vylučujícími vizemi světa.

V naší době jsme svědky, jak je ve jménu svobody svědomí vnucován celému světu etický kodex, který odměňuje zlo a trestá dobro: „Když se chce člověk osvobodit od mravního zákona a stát se nezávislým na Bohu, nejenom že svoji svobodu nezíská, ale zničí ji. Vymaní-li se z měřítka pravdy, stane se kořistí svévole. Jsou zrušeny bratrské svazky mezi lidmi, a přenechává se místo teroru, nenávisti a strachu“ – píše ve zmíněném dokumentu Kongregace pro nauku víry tehdejší kardinál Ratzinger.

Z internetového deníku La nuova Bussola quotidiana, 19. května 2014
přeložil Milan Glaser

Další články z podrubriky Komentáře "Církev a svět"

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
5.1.20 Dějiny spásy nebo evoluce?
29.12.19 Manipulace názorů je důležitý prvek demokracie
22.12.19 O nadšencích a disidentech nynějšího pontifikátu
10.11.19 O ztracené a nalezené navigaci
3.11.19 O mentálním (a gnostickém) poddanstvíHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2020 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Záznam aktuálního pořadu

Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Novým papežovým osobním sekretářem se stává kněz-streetworker

Pokračuje návštěva ad limina biskupů USA

Papež upozornil na neřešenou tragédii v brazilském Brumadinhu

Evropští biskupové: Modleme se za oběti všech vyhlazovacích táborů

„Mladí a vzdělaní“ – vykresluje průzkum nové řeholníky a řeholnice v USA

Prezident USA poprvé na pochodu Pro život

Petrův nástupce sloužil mši svatou z neděle Božího slova

Papež: Přilnutí k Pánu nelze redukovat na naše osobní úsilí

Papež k Římské rotě: Svatá křesťanská manželství nevytvářejí pastýři, nýbrž Duch svatý

Svatý otec: Naší povinností je plnit přednostní přání Boha spasit všechny

Prezident Iráku na audienci u papeže Františka

Zvolen nový děkan a víceděkan kardinálského kolegia

 Nově na webu
Svatý otec: Dejme v sobě prostor Božímu Slovu

Publicistika: Krajem františkánských prvomučedníků v jubilejním, osmistém roce

Publicistika: Příspěvek do diskuse o kněžském celibátu v synovské poslušnosti papeži

Rozhovory: Eucharistie a evangelická Večeře Páně nejsou totéž,

Homilie: „Opovržený, opuštěný od lidí“ (Iz  52,2-3)

Archiv zpráv leden 20
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Starší zprávy >

Náš tip

Žena je vrcholem tvorstva, z ní plyne spása

Miguel Ángel Fiorito S.I. - Mistr dialogu

Admirabile signum