Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   6. 12. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Publicistika

 Reportáže, reflexe, sloupky 

17.12.2014 

Když se exil mění v exodus…

Obtížné roky jezuity Bergoglia v argentinské Córdobě

Jana Gruberová

Papež František tak, jak ho dnes známe, by neexistoval bez dvou let intenzívní formace v jezuitském noviciátě argentinského města Córdoba a bez pozdějších dvou let “vnitřního očišťování”, která prožil v témže městě jako obyvatel tamního řeholního domu (Residencia Mayor) Tovaryšstva Ježíšova. Tuto tezi zastávají córdobští novináři Javier Cámara a Sebastián Pfaffen, kteří za souhlasu a vydatné spolupráce současného Petrova nástupce přicházejí na trh s knihou, nazvanou “Tamten František” (Aquel Francisco, Córdoba, Raíz de dos, 2014). Obsáhlé úryvky z úvodního slova obou autorů a z předmluvy jezuitského spolubratra, O. Ángela Rossiho, přináší k papežovým dnešním 78. narozeninám vatikánský list L´Osservatore Romano.
Vnitrozemská Córdoba, vzdálená asi 700 km od hlavního města, přivítala buenosaireského rodáka poprvé v letech 1958-1960. Dějiny města jsou hluboce provázané s působením Tovaryšstva Ježíšova, které tu v 17. a 18. století vystavělo řadu sakrálních a školských budov i původní univerzitu (dnes známých jako komplex Manzana Jesuítica, zapsaný do seznamu světového dědictví UNESCO).

„Zde během noviciátu mladý Bergoglio utvářel svůj život podle ignaciánské spirituality, která věřícího člověka přivádí k radikálnímu přilnutí k Ježíšovu evangeliu a ke kosmické vizi světa a událostí vlastního nebo cizího života. Tyto události nelze podle světských kategorií utřídit do přihrádek, označených „levice“ či „pravice“, „ortodoxie“ či „heterodoxie“, „konzervatismus“ či „progresismus“. Bergoglio, papež František, žije a vyzývá k životu podle duchovního rozlišování, které denně uskutečňuje v modlitbě, rozhovoru s Bohem, Ježíšem, Pannou Marií a se žádostí o přímluvu sv. Josefa, svého oblíbeného patrona. Vše, co Bergoglio měl nebo má v rukou – jeho život, vztah k moci a vládcům, mezilidské vztahy – prochází sítem ukázněného duchovního rozlišování, podle kterého vše, co pochází od Boha (…), musí nutně odpovídat cestě vtěleného Ježíše. Znamená to, že pro člověka, který dnes vede církev, jsou věci Boží pouze tehdy, když napodobují Ježíšovu pokoru, službu druhým, jeho pokoření, ponížení a kříž“, píší autoři a evokují také konkrétní obrazy ze života mladého novice:

Papež, který dnes reformuje římskou kurii, je tentýž chlapec, který v noviciátě obědval vkleče, líbal nohy svých představených a umýval se studenou vodou uprostřed zimy. O sobotách a nedělích chodil do nuzných obydlí čtvrti Pueyrredón, učil chudé děti katechismus, hrál si s nimi a dělil se o jídlo. Tentýž novic, který byl pohnutý až k slzám, když v městské nemocnici zjistil, že jedna žena podvádí umírajícího muže s ošetřujícím lékařem. Tehdy, jak řekl, odhalil „sociální ránu nevěry“. Onen mladík, který se modlil růženec ve stínu araukárie, která jediná odolala po zbourání budovy jezuitského noviciátu v sedmdesátých letech.

Druhý córdobský pobyt se datuje léty 1990-1992 a provázely jej zcela odlišné okolnosti. Jak vysvětluje v předmluvě O. Ángel Rossi, sám Bergoglio tyto roky definoval jako „dobu temnoty a stínů“, „moment vnitřního očišťování“. Literáti mluví o druhé cestě, mystikové o druhé konverzi, poznamenává argentinský kněz. Autoři knihy se podrobně věnují důvodům tohoto nuceného vyhnanství. „Byl vyhoštěn, umlčen a v tichosti odepsán, protože ostatním vadil asi tak jako kamínek v botě. Bergoglio však přijal tuto evangelní pouť ticha a ponížení. Z kamene, který stavitelé odhodili, se stal kvádr nárožní, onen kámen, na kterém Ježíš staví svou církev“, čteme v úvodu knihy „Tamten František“. Když se její autoři dotazovali Svatého otce, co pro jeho řeholní formaci znamenaly oba córdobské pobyty, s přesvědčením odpověděl:

„Má léta v Córdobě byla určitým způsobem rozhodující pro duchovní solidnost. Byl jsem tam nejprve jako novic a poté dva roky jako kněz, který prožíval vnitřní noc a temnotu. Ale zároveň mi tato léta umožnila vykonávat apoštolát a pomohla mi k tomu, abych se jako pastýř upevnil“, uvedl dnešní jubilant pro argentinské novináře Javiera Cámaru a Sebastiána Pfaffena.

Další články z podrubriky Reportáže, reflexe, sloupky

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
31.12.20 Papežův rok: Síla modlitby v čase pandemie
17.12.20 Papež František slaví 84. narozeniny a 51 let kněžství
23.4.20 Papež o svých jmeninách daroval další zdravotnický materiál
6.3.20 Průběh papežova onemocnění je uspokojivý, sdělil tiskový mluvčí
28.12.19 Rok 2019 papeže FrantiškaHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv prosinec 22
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti