Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   20. 5. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Publicistika

 Komentáře "Církev a svět" 

29.3.2015 

Dějiny jsou v rukou Božích jinak než obrazně

Milan Glaser

Představa, že Bůh sice existuje, ale do konkrétních dějin nezasahuje, kontaminuje také smýšlení věřících. Spíše však v souvislosti se světovým děním než s osobně prožitými událostmi, které lze v perspektivě víry nahlédnout přece jen snadněji. Klopotně, váhavě a často jen abstraktně věříme, že Kristus vstoupil před dvěma tisíci lety do dějin, protože stěží připouštíme, že naše konkrétní dějiny jsou těmi, o kterých v evangeliu Ježíš prorokuje. Člověk je pokoušen věřit, že světové dění je pouze a plně v lidských rukách. Zvláště po obou dramatických válkách minulého století a tragických realizacích předobrazů vlády antikrista, tedy hrůzovládách totalitních režimů, je vskutku nesnadné připustit, že tyto dějiny jsou v rukou Božích jinak než pouze obrazně. Avšak právě v tom spočívá pokušení duchovního zesvětštění, na které tak často upozorňuje Kristův náměstek.

Příznakem podléhání tomuto pokušení je nejenom zapomínání na existenci Boha, Stvořitele a Spasitele, ale snad ještě více na existenci Božího odpůrce a nepřítele lidského pokolení, satana. Důsledkem tohoto zapomnění je dezorientace člověka, který místo toho, aby mezi dobrem a zlem rozlišoval, nárokuje si kreativitu v tom, co jím je či není. Lidem pak nezbývá, než aby hledali svého nepřítele mezi sebou, což je přesně to, co satan chce. Není tedy divu, že leckterý konkrétní člověk, většinou státník, je nemilosrdně mediálně vykreslován jako obludné, radikální a absolutní Zlo. Tím však nebyl ani Hitler či Stalin, kteří byli pro satana jen užitečnými idioty, stejně jako jimi jsou v ďábelské logice úplně všichni lidé. Obzvláště ti moudří a chytří, o nichž Ježíš říká, že se jim nedal poznat. Ti ovšem na politické scéně většinou nevystupují.

Obavy a strach vzbuzuje světové dění právě proto, že je dnešnímu člověku přibližováno jenom člověkem samotným, tedy smrtelníkem, který se stále více domnívá, že blažené naplnění lidského života mimo tyto dějiny není možné. Médiím se věří mnohem snadněji než Písmu svatému, ačkoliv jejich nároky bývají leckdy mnohem větší. Je totiž nesnadné uvěřit, že dějiny má v rukou Kristus, který se podrobil jejich vražedné logice. Právě za tuto víru však byl Ježíš Kristus ukřižován, jak praví sv. Ignác Antiochijský, neutralizoval tím onu zvrácenou logiku, usvědčil svět z hříchu a ukázal, že vládce tohoto světa je již odsouzen. Není tedy třeba mít strach, utrpení je nutnou etapou duchovní obnovy člověka. A podobně jako se rodiče nenechají rozplakat pláčem svých svářících se dětí, má Bůh pevně vládu v rukou i v dějinných tragédiích tohoto světa. Pouze trpělivě čeká, až satan vyčerpá všechnu svoji invenci.

Tak jako Ježíš předpovídal učedníkům svoji cestu na Golgotu, tak prorokuje i budoucnost lidstva. Jen jednoho je třeba: žít tak, aby to, co každý prožil, mohlo být proměněno ve věčné přátelství s Bohem, ať už v lítosti či vděčnosti, nejspíše však v obojím.Další články z podrubriky Komentáře "Církev a svět"

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
3.1.21 O naději
20.12.20 Uchováme si lidskou tvář v době sociální nákazy?
13.12.20 Jesle a kříž, který se zachvěl
6.12.20 Církev a svět
1.11.20 Čas pandemie – vzácný čas zmoudření?Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 24
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti