Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   5. 12. 2023

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Publicistika

 Komentáře "Církev a svět" 

6.4.2015 

Papež proti prolhanému optimismu

Milan Glaser

V letošním velikonočním poselství papež František konstatoval, že „svět je podroben obchodníkům se zbraněmi, kteří – jak spatra dodal – vydělávají na prolité krvi lidí.“ Tato konstatace zásadně odporuje vnímání tohoto světa, jak jej dnešnímu člověku komplexně a synteticky nabízejí nejsledovanější média. Je to však jedno z témat, která na mezinárodní veřejné scéně zcela osamoceně rozvíjí a prohlubuje právě nynější Kristův náměstek. Důraz na propojení bezpáteřního vrcholového finančnictví s lokálně i globálně organizovaným násilím a silně podvyživenou unijní demokracií je dokonce jedním z leitmotivů sociálního učení církve v jeho podání, třebaže jednotlivé jeho koncepce pocházejí z předchozích pontifikátů.

Trápit však může otázka, jak souvisí toto podrobení světa zlu se svrchovaností Boha, když Spasitel světa už vstal z mrtvých? Souvisí tak, jak to Ježíš v evangeliích sám předpovídá. Odpověď na zmíněnou otázku se totiž odvíjí v dějinách, jejichž jsme součástí a jejichž vyvrcholení se z evangelní perspektivy neobejde bez ztroskotání podobného tomu, které na sebe osobně vzal Bůh, který se stal člověkem proto, aby mohl vstát z mrtvých. Jakákoli zmínka o této prorocké dimenzi se ovšem ve většinovém mediálním prostředí jeví jako výraz pesimismu či konspirační paranoie. Nakládá se s ní podobně jako naložil Petr s Ježíšovou předpovědí umučení a vzkříšení.

Stěží popřít, že převažujícím mediálním étosem dneška je povinně optimistické čekání na vládu, která zajistí všem lidem na světě pohodu a spokojenost. V pomyslné závorce tohoto očekávání je však sekulární předpoklad, že tato vláda nebude náboženská, protože tak by byly zdiskreditovány zásadní principy moderní společnosti, nýbrž že bude čistě lidská.

Právě zde spočívá důvod častých a klidných varování, jimiž se papež obrací ke křesťanům, totiž aby se vystříhali duchovního zesvětštění. Vyskytuje se i v letošním velikonočním poselství, kde je řeč o „světě, který se za každou cenu snaží vnucovat, konkurovat a zjednávat si vážnost“ a který je postaven do protikladu k „zárodku nového lidstva, ve kterém se – jako křesťané - snažíme lidem sloužit.“ Neexistuje tedy žádná pozitivní stránka duchovního zesvětštění, o kterém mluví papež František.

Lze se však ptát dále. Je lidská vláda příčinou onoho povinného mediálně sugerovaného optimismu, se kterým je vyhlížena? Evidentně nikoli. Jde o duchovní mámení. Politický optimismus sekularizovaného mesiášství globálních dimenzí je vždycky od základu zvrhlý, ať už je v sovětském či transatlantickém hávu. Pochází od „vládce tohoto světa“, jak Ježíš třikrát nazývá satana (Jan 12,31; 14,30; 16,11), totiž od otce lži. Také té lži, která vznikla jako reakce na Ježíšovo zmrtvýchvstání, jak o tom mluví dnešní evangelium (Mt 28, 8-15). Lži, která byla vymyšlena a zaplacena velekněžími a staršími, aby byla šířena mezi lidem.

Skutečnost, že se tato Matoušova zpráva zachovala a je předávaná jednotlivým pokolením, která přicházejí po Kristu, má nepochybně svůj duchovní smysl. Plasticky totiž ukazuje mechanismus sil tohoto světa, tedy sepětí politické, vojenské a finanční moci, která odporuje poznané pravdě. Svědectví strážců o Kristově zmrtvýchvstání nejenom, že nebylo přijato, ale bylo nahrazeno bájí, která byla rozšířena podplacenými strážci a - jak poznamenává evangelista – je rozšířena mezi židy až dodneška.

Právě tato lež charakterizuje dějinný étos tohoto světa, onoho všeobecného proklamativně nefanatického vnímání reality či virtuální reality, ve které je dnešní člověk nucen žít. Není třeba pátrat dlouho, aby si každý věřící ověřil, že tomu tak je, ale zároveň by bylo zbytečné se nad tím rmoutit. Takový zármutek je totiž neslučitelný s onou přesažnou radostí, kterou přináší Zmrtvýchvstalý Kristus.

Další články z podrubriky Komentáře "Církev a svět"

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
3.1.21 O naději
20.12.20 Uchováme si lidskou tvář v době sociální nákazy?
13.12.20 Jesle a kříž, který se zachvěl
6.12.20 Církev a svět
1.11.20 Čas pandemie – vzácný čas zmoudření?Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2023 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv prosinec 23
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti