VaticanNews.va

   28. 9. 2020

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.8046
Poslechem z webových stránek.4975
Četbou textů na webových stránkách.7633
Poslechem i četbou.4723


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Papež přijal rezignaci Angela Becciu na práva spojená s kardinálskou hodností

Kongregace pro nauku víry zamítá interkomunio v Německu

Kardinál Koch: Papeže znepokojuje situace v německé církvi


Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Publicistika

 Reportáže, reflexe, sloupky 

18.5.2020 

S vděčností vzpomínáme na svatého svědka

Papež František

Vatikánské knižní nakladatelství (LEV) připravilo svazek nadepsaný Svatý Jan Pavel II. - 100 let. Slova a obrazy (San Giovanni Paolo II. 100 Anni. Parole e immagini, 128 s.). Drobný tisk předkládá čtenáři pásmo proslavených výroků a obrazů od zvolení polského papeže na Petrův stolec 15. října 1978 až po jeho návrat do Otcova domu 2. dubna 2005. Papež František jej opatřil předmluvou, kterou přinášíme v plném znění: 

Svatý Jan Pavel II. byl velkým svědkem víry, velkým mužem modlitby, který prožil život v hlubokém ponoru do své doby i v ustavičném kontaktu s Bohem a byl pevným průvodcem církve v dobách velkých proměn. Mnohokrát jsem v dobách svého kněžského a biskupského života hleděl k němu a prosil ve svých modlitbách o dar být věrný evangeliu tak, jak to dosvědčoval on. Jeho magisterium zůstává živým dědictvím církve, jeho encyklika o Ježíši Vykupiteli člověka, o Bohu bohatém ve svém milosrdenství, o Duchu svatém, encyklika “Redemptoris Mater” o Marii v životě církve; jeho sociální encykliky, jeho každodenní učení; převzácný dar, jímž je Katechismus katolické církve. My, kteří jsme žili v letech jeho dlouhého a plodného pontifikátu, máme v paměti vtištěnou jeho vášeň pro lidskost, jeho vstřícnost, jeho hledání dialogu se všemi, jeho vytrvalost v uvádění do pohybu veškerých možností pro zastavení válek, jeho odhodlanost vycházet každému v ústrety a obejmout toho, kdo trpí. V něm, prvním římském biskupovi pocházejícím z východní Evropy,  našla hlas “Mlčící církev”, církev mučedníků zpoza železné opony. 

V úvodu k této krásné iniciativě Vatikánského knižního nakladatelství však nechci mluvit o tomto svatém Janu Pavlu II. Tím, co někdy hrozí upadnout v zapomnění a co bych chtěl předložit pozornosti čtenářů, je velké utrpení, jímž tento papež musel projít ve svém životě. Jeho osobní utrpení bylo provázáno s utrpením jeho lidu a národu, Polska. Předčasně ztratil matku, prožil drama smrti svého milovaného bratra a poté ztrátu otce. Když vstupoval do tajného krakovského semináře, neměl již nikoho ze svých nejbližších. Prožívá naprosté odevzdání se Bohu a své církvi, v době, kdy mnoho jeho přátel přichází o život ve válce. Ve své životopisné knize již jako papež vyjevil, že se každý den ptal, proč právě jej Pán ponechal naživu, když kolem něho umíralo tolik lidí. Utrpení, jímž musel projít v naprosté důvěře v Pána, jej zocelilo a ještě více upevnilo v křesťanské víře, k níž byl vychován ve své rodině. Byl vynikajícím vychovatelem mnoha mladých lidí, kteří skrze něho, mladého kněze, byli uváděni do víry, jež je konkrétní, dosvědčená a žitá v každém okamžiku života. 

Svatý Jan Pavel trpěl také poté, co se stal papežem. V roce 1981 na něj byl spáchán strašlivý atentát. Obětoval život, prolil krev pro církev a dosvědčil, že si můžeme zachovat radost a zůstat sami sebou také v těžké zkoušce nemoci, nesené každodenně ve společenství s Bohem, jenž se stal Člověkem a byl ukřižován pro naši spásu. Můžeme se radovat v jistotě, že jdeme vstříc setkání se vzkříšeným Ježíšem. Od jeho smrti nás dělí již patnáct let. Tři pětiletí nám mohou připadat málo, avšak je to dlouhá doba pro děti a mladé, kteří jej nepoznali nebo na něho mají jen mlhavou vzpomínka z dětských let. Bylo tedy správné u příležitosti stého výročí jeho narození připomenout tohoto velkého svatého svědka víry, kterého Bůh dal své církvi a lidstvu. Byl velkým svědkem milosrdenství a během celého svého pontifikátu nám tento Boží rys připomínal. Je krásné připomenout si ho prostým způsobem, skrze obrazy, jež jsou tolik působivé a schopné zprostředkovat, kým byl Jan Pavel II., a krátké texty a modlitby, vybrané z jeho homilií, dokumentů a učení. Přál bych si, aby se tento text dostal do mnoha rukou a především k mladým. Připomínejme si jeho víru a jeho postava nechť je nám dnes příkladem k prožívání našeho svědectví. Kéž znovu zarezonuje jeho pobídka k rozevření bran Kristu, k životu beze strachu. Kráčejme s radostí, nesnázím navzdory, po stezkách světa, ve stopách velikánů, kteří nás předešli, v jistotě, že nejsme a nikdy nebudeme sami. Tomu nás po celý svůj život učil svatý Jan Pavel II., uchovávaje vždy zvláštní pouto k naší nebeské matce Marii, Matce něžnosti a milosrdenství.

Překlad - job -Další články z podrubriky Reportáže, reflexe, sloupky

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
15.9.20 Papež František vybízí k vědeckému bádání o míru
15.9.20 Současná chvíle si žádá odvážnou kulturní obrodu
28.7.20 Pandemie nás staví před základní otázky života a víry
22.5.20 Karanténa
21.3.20 Vycházejí spisy teologa, který inspiroval papeže FrantiškaHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2020 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Kardinál Czerny sloužil mši u oltáře sv. Václava ve vatikánské bazilice

Papež: Pomyšlení na Boží trpělivost vzbuzuje úžas

Svatý otec: Obrácení je vzájemné setkání

Nová blahoslavená spojuje kontemplaci s činnou křesťanskou láskou

V Norsku byl po pěti stoletích opět vysvěcen katolický biskup

V Etiopii byly objeveny nejstarší překlady evangelií

Veřejné restaurování Michelangelovy Piety Bandini

Ekvádor nepřijal legalizaci umělého potratu

Papež František oslovil valné shromáždění OSN: Krize jako příležitost

Papež přijal polského prezidenta Andrzeje Dudu

Hledící srdce a konající ruce

Papež vyzval evropské církve k duchovnímu výkladu pandemie

 Nově na webu
Svatý otec: Obrácení je milost, o kterou musíme neustále prosit

Publicistika: Adjektivum „apokalyptický“ není pejorativum

Publicistika: Dobytí Říma

Rozhovory: Samaritanus bonus - Odpověď na nově prosazované zákony o eutanazii

Homilie: Svatý Václav nebyl kníže, ale otec ubohých

Archiv zpráv září 20
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

Starší zprávy >

Náš tip

Takaši Pavel Nagai – k pětasedmdesátému výročí svržení atomové bomby na Nagasaki

Hořkosti v kněžském životě

Žena je vrcholem tvorstva, z ní plyne spása