Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   17. 9. 2021

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Publicistika

  

14.5.2005 

Jmenování míří do černého

Kongregace pro nauku víry a její nový prefekt, arcibiskup William Joseph Levada

Johana Bronková

První skutečné jmenování ? tak mnozí komentátoři hledí na výběr nástupce kardinála Ratzingera v čele Kongregace pro nauku víry. Volba Benedikta XVI. padla na arcibiskupa ze San Francisca, Williama Josepha Levadu. Jmenování je jasně pozitivním signálem vyslaným ke katolické církví Spojených Států.

Devětašedesátiletý arcibiskup Levada má za sebou desetiletou pastorační praxi v kalifornské metropoli, kde se musel vypořádat s řadou ?ožehavých problémů", s požadavky sdružení a hnutí homosexuálů bojujícími za uznání jejich svazků za manželství a zároveň s pedofilní skandály diecézních kněží, ve kterých ? jak ukázala nedávná zkoumání ? jde z velké části také o neschopnost zvládat vlastní homosexuální orientaci. Přesto proslul i jako bojovník proti sociální diskriminaci založené na sexuální orientaci.
Arcibiskup Levada má zkušenost z různých církevních prostředí. Vyučoval na papežské Gregoriánské universitě, kde sám vystudoval, šest let (1976-82) byl členem Kongregace pro nauku víry, byl pomocným biskupem v Los Angeles (1983-1986) a od roku 1986 sídelním biskupem v Portlandu ve státě Oregon. Roku 1995 se stal nejprve pomocným biskupem v San Franciscu a po několika měsících vystřídal v úřadě tamního arcibiskupa Johna Quinna. Jako jediný z amerických biskupů se podílel na vypracování nového katechismu katolické církve.

Z pastoračních zásluh nového Prekefkta kongregace pro nauku víry zmiňme například ohromné studentské centrum při katedrále v San Franciscu, o rozloze více než 4 tisíce čtverečních metrů, s šesti sty místy v jídelně a se sportovním střediskem pro 1500 osob.
Když roku 2001 vypukly aféry a na americké diecéze se valila obvinění ze sexuálního zneužívání ze strany kněží, stal se arcibiskup Levada členem Vatikánsko-americké komise, která pomohla místní církvi v USA vypořádat se se skandálním jednáním některých svých členů.

Zahraniční agentury si všímají především národnosti nového prefekta Kongregace pro nauku víry. Ve vysokých úřadech Svatého Stolce není mnoho Američanů. Zároveň situace místní katolické církve ve Spojených Státech je velmi diferenciovaná. Ukázaly to i reakce na volbu Benedikta XVI. Z některých kruhů přicházela jednoznačná chvála, z jiných projevy více či méně diplomaticky formulovaných obav. Arcibiskup Levada má pověst konzervativce, kterému však přiznávají mnohé kvality i jeho protivníci. Kromě brilantních schopností teologického myšlení, je prý také schopným manažerem, jak říkají někteří, nebo pragmatikem, jak to formulují jiní. Jistě dobrou a náročnou školu mu poskytla pastorační praxe ze San Francisca, nazývaného ?hlavním městem gayů? i z oregonského Portlandu, státu, který jako první v USA legalizoval eutanázii.
Jeho nejslavnější bitva se odhrála v letech 1996-97, kdy se postavil proti návrhu starosty města Golden Gate, Willie Brownovi. Ten se chtěl proslavit jako garant práv homosexuálů. Prosazoval zákon, který stavěl na stejnou úroveň rodiny a homosexuální svazky. Jakýkoli podnik, který chtěl uzavřít dohodu s městem by musel poskytnout stejné zdravotní zajištění heterosexuálním i homosexuálním párům. Arcibiskup, bez ohledu na to, že v sázce bylo 5 a půl milionu dolarů na charitu, odmítl byť nepřímo potvrdit homosexuální svazky na úrovni manželství. S odvoláním na ústavní právo prosadil, že nárok na stejnou zdravotní péči mají všichni občané, nikoli jen manželé nebo osoby žijící ve volných svazcích.

Nezvykle benevolentní v komentářích byly tentokrát články agentury Reuters. Zdá se, že i tady volba Američana zalichotila. Agentura cituje slova známého vatikanisty z ?National Catholic Reporter?, Johna L. Allena, který chválí nezávislost, s níž arcibiskup Levada přichází do Vatikánských kruhů, i jeho pastorační praxi, převažující nad akademickým působením. Přináší také slova pomocného biskupa ze San Francisca, Ignatia Wanga, který bez okolků říká: ?Samozřejmě že se bude držet Kristova učení... v tom smyslu je konzervativní, velmi konzervativní... Není ale tvrdohlavý... Naslouchá a přijímá názory jiných lidí.? A došlo i na žerty: když novináři při tiskové konferenci v San Franciscu přišli s narážkou na konzervativní reputaci kardinála Josepha Ratzingera, jako ?Božího rottweilera?, arcibiskup podotkl, že on se vidí spíš jako ?Kokršpaněl než rottweiler.?- píše Reuters.

Co naznačuje jmenování arcibiskupa Levady do čela Kongregace pro nauku víry? Nepochybně to, že Benedikt XVI. míří k jádru problémů, které zmítají loďkou církve. Nezapomeňme na jeho ostrá slova v rozjímání při letošní Křížové cestě v Koloseu: zrady v řadách Kristových učedníků dopadají na jeho tělo, církev, nejbolestněji.

Dějiny Kongregace pro nauku víry
Předchůdcem dnešní Kongregace pro nauku víry byla komise šesti kardinálů ustanovená papežem Pavlem III. bulou z 21. července 1542, jejímž úkolem bylo bdít nad otázkami víry. Komise nesla jméno ?Svatá římská a univerzální inkvizice?. Na počátku měla pouze charakter soudu pro případy hereze a schismatu. Od roku 1555 papež Pavel IV. rozšířil působení komise také na oblast morálních otázek různého druhu.
Roku 1908 svatý papež Pius X. komisi reorganizoval a dal jí nové jméno ?Posvátná Kongregace svatého oficia.? V roce 1965 Pavel VI. změnil jméno na ?Posvátná Kongregace pro nauku víry.? Zároveň zdokonalil metody používané při posuzování učení. Na místo odsouzení a trestu převážila oprava chyb a úkol střežit, uchovávat a šířit víru.
Jan Pavel II. v konstituci ?Pastor bonus? z 28. června 1988 upřesnil funkce, úkoly i normy, kterými se má Kongregace pro nauku víry řídit: ?Vlastním úkolem (kongregace)... je podporovat nauku víry, pečovat o ní a o mravy v celém katolickém světě.? (čl. 48). Kongregaci tvoří kolegium kardinálů a biskupů, v jejichž čele stojí kardinál-prefekt. Má tři oddělení, která se věnují věroučným, disciplinárním a manželským otázkám.

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
26.3.20 Misál z roku 1962: nové preface a památky svatých
30.1.20 Papež podpořil hospicovou péči jako „terapii lidské důstojnosti“
17.7.12 Nevěřme nepravostem
22.12.10 Kongregace pro nauku víry: Papežova slova o prezervativu nic nemění na církevním učení
15.7.10 Kongregace pro nauku víry aktualizovala ?Normy o nejvážnějších deliktech?Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2021 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv září 21
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti