Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   26. 4. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Svatý otec

 Cesty mimo Itálii 

18.8.2005 

Vy jste zástupci národů, které poznaly Krista

Promluva Benedikta XVI. v Kolínském dómu sv. Tří Králů

Česká sekce RV

Drazí bratři a sestry!

Jsem rád, že mohu být s vámi dnes večer, v tomto městě Kolíně nad Rýnem, které mám rád díky tolika vzpomínkám, se kterými je mám spojené. Několik let jsem žil v nedalekém Bonnu jako profesor a odtamtud jsem často jezdil do Kolína, kde jsem nalezl mnoho přátel. Pokládám to za řízení Boží prozřetelnosti, že jsem navázal krásný přátelský vztah s tehdejším arcibiskupem, kardinálem Josephem Fringsem, který mne s důvěrou povolal jako svého teologa na II.Vat.koncil, takže jsem se mohl aktivně účastnit této historické události. Poznal jsem také jeho nástupce kard. Josepha Hoeffnera, s nímž jsem se setkával dlouhá léta jako blízký spolupracovník nejprve v Německé biskupské konferenci a pak při společném díle v různých úřadech Římské kurie. Upřímným přítelem je také váš současný arcibiskup, kard. Joachim Maisner, jemuž jsem vděčný za slova vřelého uvítání a za tolik usilovné práce při přípravě tohoto Světového setkání mládeže. Chci vyjádřit velké uznání za vynaložené úsilí také kard. Karlu Lemanovi, prezidentu Německé biskupské konference, a jeho prostřednictvím biskupům i všem, kdo mobilizovali hnací síly Církve této země s pohledem upřeným k této velké církevní události. Děkuji všem, kteří měsíce a měsíce připravovaly tuto velkou chvíli, všemi tolik očekávanou: především Organizačnímu výboru v Kolíně, ale i diecézím a místním komunitám, které přijaly mladé v těchto posledních dnech. Umím si představit, co to všechno znamená, kolik vynaložené energie a různých obětí, a přeji si, aby se to stalo plodným z hlediska duchovního prospěchu tohoto Světového setkání mládeže. Konečně bych chtěl také vyjádřit vděčnost civilním i vojenským autoritám, představitelům krajů a měst, policii a bezpečnostním složkám v Německu a Sev. Porýní ? Vestfálsku. Osobně děkuji starostovi města Kolín a všem jeho obyvatelům za pochopení, které prokázali při této ?invazi? mládeže ze všech částí světa.

Město Kolín nad Rýnem by nebylo takovým, kdyby nebylo Tří Králů, kteří tolik poznamenali jeho dějiny, kulturu a jeho víru. Tady Církev slaví v jistém smyslu celý rok svátek Zjevení Páně! Proto, dříve než jsem se obrátil k vám v této velkolepé katedrále, chtěl jsem strávit chvíli v usebrání před relikviářem Tří králů, s poděkováním Bohu za jejich svědectví víry, naděje a lásky. Relikvie Tří králů byly doprovodu Arcibiskupa Reinalda von Dassela přineseny z Milána r. 1164 a po překonání Alp byly v Kolíně přijaty s velkým jásotem. Při své pouti přes Evropu zanechaly tyto relikvie viditelné stopy, které ještě dnes existují v místopise a lidové zbožnosti. Pro Tři krále obyvatelé Kolína zhotovili nejvzácnější relikviář celého křesťanského světa, a jakoby to nebylo dost, postavili nad ním relikviář ještě mnohem větší, tuto úžasnou gotickou katedrálu, která se po škodách utrpěných za války vrací k celé své kráse, v níž se nabízí pohledům návštěvníků. S Jeruzalémem, ?Svatým městem?, Římem, ?Věčným městem?, Santiagem de Compostela ve Španělsku se Kolín nad Rýnem, díky Třem králům, stal v průběhu staletí jedním z nejdůležitějších poutních míst křesťanského Západu.

Kolín ovšem není jen městem Tří králů. Je hluboce poznamenán přítomností tolika světců, kteří skrze svědectví vlastního života a díky stopám zanechaných v dějinách německého národa přispěli k růstu Evropy z jejích křesťanských kořenů. Zvláštním způsobem myslím na mučedníky a mučednice prvních staletí, jako byla mladá sv.Uršula a její družky, které podle tradice zemřely mučednickou smrtí za Diokleciána. A jak nepřipomenout sv.Bonifáce, apoštola Německa, který byl v Kolíně zvolen biskupem r.745 se souhlasem papeže Zachariáše? Ale toto město je také spojené se jménem sv. Alberta Velikého, jehož tělo odpočívá zde nedaleko, v kryptě kostela sv.Ondřeje. V Kolíně byl Albertovým žákem také sv.Tomáš Akvinský, který zde později byl profesorem. Nelze zapomenout na blah.Adolfa Kolpinga, který zemřel v Kolíně 1865, který se z obuvníka stal knězem a založil početná sociální díla, především v oblasti profesní formace. Ještě blíže je nám časově Edit Stein, velká filosofka 20.století, která vstoupila do kolínského Karmelu se jménem Tereza Benedikta od Kříže a zemřela v koncentračním táboře v Osvětimi. Papež Jan Pavel II. ji svatořečil a prohlásil spolupatronkou Evropy spolu se sv. Brigitou švédskou a sv.Kateřinou Sienskou.

S těmito a všemi ostatními světci, známými i neznámými, objevujeme nejdůvěrnější a nejpravdivější tvář tohoto města a uvědomujeme si dědictví hodnot, které nám bylo předáno předchozími křesťanskými generacemi. Je to velké bohatství. Záleží na nás, jak si ho budeme vážit. Je to odpovědnost, kterou nám připomínají samotné kameny historických budov města. Nad duchovními hodnotami je ostatně možné nalézt vzájemné pochopení mezi lidmi, národy, kulturami a společnostmi také odlišnými. V této souvislosti se obracím se srdečným pozdravem k reprezentacím jiných křesťanských vyznání a jiných náboženství. Všem děkuji za jejich přítomnost v Kolíně nad Rýnem u příležitosti tohoto velkého setkání, s nadějí, že může znamenat pokrok na cestě smíření a jednoty mezi lidmi. Kolín k nám opravdu nehovoří jen o Evropě, ale otevírá se nám v univerzalitě Církve a světa. Je to zde, kde jeden ze Tří králů byl viděn jako král černé pleti, tedy jako zástupce afrického kontinentu. Zde podle tradice zemřeli mučedníci sv.Gereone a druhové. Nezávisle na přísné historické spolehlivosti uvedených tradicí, dosvědčuje kult těchto světců rozvíjený během staletí univerzální otevřenost věřících v Kolíně a obecněji v celé Církvi v Německu, která rostla v apoštolské horlivosti podle příkladu sv.Bonifáce. Tato otevřenost byla potvrzena v současnosti velkými charitativními iniciativami jako Misereor, Adveniat, Missio a Renovabis. Také tato díla narozená v Kolíně zpřítomňují lásku Kristovu na všech kontinentech.

Nyní zde jste vy, mladí celého světa, zástupci těch dalekých národů, které Krista poznali prostřednictvím Tří králů a kteří byli shromážděni v nový lid Boží, Církev, jež zahrnuje muže a ženy všech kultur. Váš je nyní úkol žít universálním dechem Církve. Nechejte se osvítit ohněm Ducha, aby nové Letnice obnovily vaše srdce. Skrze vás ať vaši vrstevníci v každé části světa dospějí k poznání toho, že v Kristu je skutečná odpověď na jejich očekávání a ať se otevřou přijetí Vtěleného Božího Slova, které dalo život a bylo vzkříšeno za spásu celého světa.

Přeložil Petr Cekota

Další články z podrubriky Cesty mimo Itálii

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
29.5.12 Mezi patrony Světových dní mládeže bl. Jan Pavel II.
14.1.12 Oficiální webová stránka SDM 2013
30.8.11 Mario Vargas Llosa: Věřící i nevěřící by měli vítat svědectví madridských SDM
13.8.11 Vatikánský mluvčí představil novinářům madridské Světové dny mládeže
13.8.11 Levicoví aktivisté vyrazí demonstrovat proti papežovi



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv duben 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti