VaticanNews.va

   24. 1. 2019

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.5312
Poslechem z webových stránek.3393
Četbou textů na webových stránkách.5312
Poslechem i četbou.3220


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Papež zrušil komisi Ecclesia Dei. Její agenda přechází do kompetence Kongregace pro nauku víry.

Tři ortodoxní rabíni navštívili emeritního papeže

Papež: Řekněme Madoně, aby promluvila s Ježíšem, a On nás překvapí


Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů Návštěva papeže v České republice NAVRCHOLU.cz
 
Rozhovory

  

24.5.2008 

Pomoc misijím přináší požehnání naší zemi

říká O.Jiří Šlégr, národní ředitel Papežských misijních děl

Česká sekce RV

V Římě se konalo každoroční setkání národních ředitelů Papežských misijních děl. Za Českou republiku se ho účastnil O.Jiří Šlégr, kterému jsme položili několik otázek.

Otče, mohl byste krátce představit program tohoto každoročního setkání?
Setkání svolává a zahajuje prefekt Kongregace pro evangelizaci národů, kard. Ivan Dias. Začínalo mší svatou v bazilice sv. Petra a po té následovala audience u našeho šéfa, protože jsme Papežská misijní díla, takže jsme byli ne na koberečku, ale na krásném setkání. Je to vždycky veliké povzbuzení vidět toho člověka, kterého si Bůh volí jako viditelnou hlavu své církve a jako toho největšího misionáře na této zemi. My jsme vlastně v jeho službách.

Jak potom probíhá vaše setkání?
Na začátku vždycky bývají takzvané studijní nebo formační dny, kde vždycky diskutujeme o tom, jaké mají jednotlivé kontinenty problémy a jak je řeší.

A co řeší Evropa?
Evropa řeší to, jak nově implantovat misijního ducha, protože silně trpí sekularismem a individualismem. Diskutovali jsme o tom, co si vzájemně můžeme s jednotlivými kontinenty nabídnout, o tom, co si my můžeme vzít od nich a co můžeme jim nabídnout my, protože toho máme dost, aby byl Pán Ježíš hlásán takový, jakým on je. A panovala tam taková naděje, i přes různé starosti a problémy, které u nás máme jako např. nedostatek povolání a úbytek věřících. Farníkům v našich méně početných farnostech, kteří si někdy stýskají, že jich je málo, vždycky zdůrazňuji, že církev netvoří jenom oni.

Co je úkolem Papežských misijních děl? Je to hlavně obstarávání peněz na zahraniční misie anebo také misijní činnost u nás doma?
Když jsem před několika lety u nás vyslovil pojem misie, tak si mnozí představili černoušky v Africe, a říkali: ?To my dělat nebudeme. My potřebujeme dělat něco u nás.? Ta práce u nás však vychází z poslání Ježíše Krista a týká se celého světa, a tedy také těch tzv. misijních území, která jsou určena a spravována Kongregací pro evangelizaci národů. To je dnes přibližně 40% katolického světa, kde je velice nutně třeba finančně podporovat místní církev.

Misijní území je tedy území, kde církev potřebuje finanční podporu?
Ano. Přesně tak. Ale jde to ruku v ruce také s podporou duchovní. Modlíme se za ně a tam, kam posíláme peníze, se zase modlí za nás. I moje přítomnost na tomto setkání v Římě vlastně také slouží k tomu, aby byla vybrána ta místa, která nejnaléhavěji potřebují pomoc. A mnohdy vidíme, že jde opravdu o záchranu života, např. v místech, kde se válčí, kde jsou zneužívány děti k vojenským operacím (na severu Ugandy) a nebo trpí hladem nebo nedostatkem pitné vody anebo nemají nikoho, kdo by je seznámil s Pánem Ježíšem. Jde totiž o pomoc nejen humanitární, ale i duchovní. Právě to nám také připomínal kard. Ivan Dias, že my nejsme jen sociální pracovníci, placení státem za to, že někomu někde poslouží. To dokážou jiní a třeba i lépe než my, ale my máme být odborníky na tuto duchovní pomoc, na to, co chce Pán Ježíš. První co Pán Ježíš přikázal, bylo: jděte hlásat evangeliu. A teprve potom: uzdravujte nemocné atd. Misijní pomoc se ovšem netýká jen ředitelů Papežských misijních děl, ale týká se každého křesťana, každého katolíka. Hlavní ovšem je, aby každá, i ta nejnepatrnější materiální pomoc, byla vždycky poskytována s láskou.

Mohl popsat nějaké konkrétní projekty, na nichž se podílí Česká republika?
Tak Česká republika má ? jako ostatní země - na starosti tři konkrétní oblasti. Jednou z nich je oblast, na kterou se i u nás vybírá při misijní neděli, kdy se vybere tak 15 milionů korun a bohudíky to rok od roku většinou stoupá. Tedy ta je v působnosti Papežského misijního díla šíření víry, které má na starosti takové větší projekty. Pomáhá při budově kostelů, nemocnic, katechetických programů a vůbec základní struktury, udržuje základní chod misijních diecézí ve světě. Celosvětově se každoročně vybírá na tuto oblast kolem 120-130 milionů dolarů.

Vedle toho ? a to je druhá oblast - je Papežské misijní dílo dětí. Ve světě bývají na toto dílo také v jednotlivých církevních provinciích vyhlašovány sbírky. U nás tomu tak není. Všechno závisí na tom, co nám lidé pošlou, na iniciativách jako je tzv. Misijní koláč, děti malují pohledy, pořádáme misijní jarmark a podobné miniakce, při nichž se na toto dílo vybírá. Minulý rok se u nás vybralo přes 7 milionů korun. A my z toho pak posíláme peníze např. do Ugandy, Bangladéše, Malawi, Indie, na Madagaskar. Teď budeme vybírat nějaká místa v Papuy Nové Guinei, kterou jsem nedávno za tímto účelem navštívil. Mám radost z toho, že mnoho tisíc dětí z této naší pomoci může čerpat. Podílíme se také na programech záchrany oněch dětských vojáků. Ale nejde jenom o to, že my pomáháme jim, protože oni jsou také bohatí. Jinak. A z toho svého bohatství dávají zase nám. Modlí se za nás i denně, růženec apod.

A tou třetí oblastí, na kterou u nás také není vyhlášena celostátní sbírka je Papežské misijní dílo sv. Petra Apoštola, které určené na podporu povolání, seminaristů a kněží. I tady bylo u nás vybráno třeba jen loni přes 2 miliony korun. Mám z toho velikou radost, že se lidé zapojují do této pomoci. Je to jako kdybychom si představili velkou frontu zájemců o studium na kněžství, kteří čekají, až budou mít finanční prostředky, aby mohli začít studovat. A tak tomu v těch misiích opravdu je, že některá povolání musí být odmítána z nedostatku financí. Díky podpoře tohoto Papežského díla je každý rok vysvěceno kolem 2 tisíc novokněží a pomoc se poskytuje asi 110 tisícům seminaristů, a dále přibližně 10 tisícům noviců a novicek.

Jednotlivá národní Papežská misijní díla mohou být na těchto římských setkáních také konfrontována. Máte v tomto směru nějaký vzkaz pro nás?
Ten vzkaz je jednička podtržená, protože opravdu mám velikou radost z toho, co se dělá. Těsně před tím než sem odjel do Říma, přišel mi dopis od našeho prefekta Kongregace pro evangelizaci kard. Diase, který reagoval na výroční zprávu, kterou jsem mu poslal. A kromě jiného v něm projevil velkou radost z našeho misijního setkání dětí, které se konalo v Brně a na které přijelo kolem 2 tisíc účastníků a děti mu tam ? také Svatému otci - napsaly dopis. A Svatý otec jim jeho prostřednictvím poslal krásnou odpověď, takže to je taková pochvala pro děti, že jsou super a že tady se o tom ví. Je také fakt, že naše pomoc, která přichází do misií, se každý rok zvyšuje, a to nejen o nějaká procenta. Myslím, že to bude také velkým požehnáním pro naši zemi. Není to, samozřejmě, pochvala pro mne, protože já jsem jen takový profesionální žebrák, ale chtěl bych poděkovat především všem pomocníkům a dobrovolníkům, ať už o nich vím anebo zůstávají ve skrytu.

Za rozhovor poděkovala Johana Bronková


Zvukový záznam si můžete poslechnout zde.

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
1.6.18 Papež k ředitelům Papežských misijních děl: Nebojte se novinek Ducha svatého
28.5.18 Modlitba je první “misijní dílo” a povinnost každého křesťana
22.12.17 Zemřel „misionář tištěného slova“, otec Piero Gheddo
3.6.17 Petrův nástupce: Papežská misijní díla potřebují obnovu
4.6.16 Petrův nástupce k Papežskému misijnímu dílu: Chtělo by to mystiku!Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2019 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Záznam aktuálního pořadu

Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Papež František odcestoval do Panamy

Tiskové sdělené ohledně papežských cest do Japonska a do Iráku

Arcibiskup Ulloa Mendieta: Svatost není mýtus

Dějiny SDM ve zkratce: Tři setkání mládeže a tři papežové

Papež svěřil svou cestu do Panamy přímluvě P. Marie

Papež se setká s obtížnou situací, leč nabitou energií mladých lidí

Panama čeká na Papeže. Pohostinství mladým nabídli i židé a muslimové

Papež denně sleduje situaci na Ukrajině

Rakouští cisterciáci otevřou nový klášter na Srí Lance

Z baziliky v Aparecidě se stane Bible pod širým nebem

Papežova návštěva je pro nás požehnáním, říká panamský prezident

Když dominikán káže v mešitě

 Nově na webu
Svatý otec: Na svatbě v Káni uzavírá Bůh sňatek s lidstvem

Publicistika: Padesát let od Palachovy oběti

Publicistika: Spojené státy americké mění přístup k potratům

Rozhovory: Latinská Amerika potřebuje rehabilitovat dobrou politiku

Homilie: Na kříži se Bůh zjevil jako agapé

Archiv zpráv leden 19
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Starší zprávy >

Náš tip

Nemůžeme si dovolit uprostřed soužení ztrácet víru

O teologii manželství

Božím lidem je třeba se stát