1. Velká listina konzervativních hodnot

22.1.2004 

Několik slov úvodem

Letošní rok bude u nás v České republice důležitým volebním rokem. Vstoupíme do Evropské unie a poprvé v historii budeme volit naše evropské poslance. Budeme volit i krajská zastupitelstva a senátory.

Především my, křesťané, bychom se tedy měli zajímat o to, koho zvolit, komu dát naši důvěru. Ze zkušenosti víme, že o pravdu, spravedlnost, lásku a svobodu je třeba stále znovu usilovat. Tuto skutečnost podtrhl Svatý otec Jan Pavel II. dne 12. ledna 2004 v projevu k diplomatickému sboru akreditovanému při Svatém stolci ve Vatikánu.

Tento zásadní projev, o kterém již Vatikánský rozhlas i Rádio Proglas referovaly, je možno právem prohlásit za Velkou listinu konzervativních hodnot, jejichž uplatňování ve veřejném životě je trvalým úkolem všech lidí dobré vůle. Svatý otec Jan Pavel II. po celých 25 let svého pontifikátu nepřestává světové společenstvi vyzývat k návratu k pravdě, spravedlnosti a lásce. Bez těchto základních, všelidských hodnot není možno dosáhnout míru a svobody, které jsou v neustálém obrožení. Bez svobody a míru nelze dlouhodobě doufat v udržení důstojné existence planetární civilizace.

Církev nemá politické ambice, ale vyzývá obecně všechny křesťany, všechny věřící i nevěřící lidi dobré vůle, zvláště pak katolíky, k aktivní účasti na politickém životě. Očekává, že se budou snažit plnit své světské povinnosti v duchu Evangelií. Víra zavazuje k plnění jejich pozemských povinností více než rozum. Účastnit se aktivně politického života s cílem prospívat veřejnému blahu, ať už převzetím přímé politické odpovědnosti v té či oné funkci nebo přinejmenším odpovědnou účastí a uvážlivým výběrem volených zástupců na všech úrovních při volbách, je závažnou povinností každého dospělého katolíka.

Současně si církev uvědomuje svoji odpovědnost. Jako v minulosti již mnohokrát, naposledy dne 21. listopadu 2002, schválil papež Jan Pavel II. důležitý dokument nazvaný Instrukce k některým otázkám ohledně působení a chování katolíků v politickém životě. Instrukci vypracovala skupina odborníků z Kongregace pro nauku víry, řízená prefektem Josephem kardinálem Ratzingerem.

Instrukce se opírá zejména o nový Katechismus katolické církve a o další dokumenty, vydané nejvyššími církevními institucemi v uplynulých desetiletích a chce být především inspirací pro sociální a politickou angažovanost katolíků. V demokratických společnostech. Smyslem dokumentu je vzbudit zájem věřících občanů a voličů a všech lidí dobré vůle o věci veřejné a připomenout jim jejich odpovědnost za vytváření politických postojů a za povinnost usilovat o přijetí zákonných rozhodnutí, která ve smyslu křesťanského učení nejlépe poslouží obecnému blahu, to jest zejména k podpoře a ochraně míru a veřejného pořádku, svobody a rovnosti všech lidí, úcty k lidskému životu (od přirozeného početí až po jeho přirozený konec), pravdy, spravedlnosti a solidarity.

Velká listina konzervativních hodnot zahrnuje čtyři základní okruhy:

1. ústřední postavení lidské osoby, úctu k životu od početí až do přirozené smrti, ochranu přírody, vzdělání, výchovu k mravnosti, odpovědnosti, lásce, solidaritě a míru,

2. lidská práva a povinnosti, právo obecně, rovnost, mírnost při uplatňování zákona, potlačování kriminality, korupce a klientelismu, ochrana soukromého vlastnictví, odpovědnost vlastníků;

3. mír, solidaritu, dialog, odpovědnost, zachování a podporu úplné rodiny, prosperitu, podporu ekonomiky, zejména nízké daně, toleranci, zdraví, práci, podpůrnou úlohu státu čili subsidiaritu, charitu čili milosrdnou lásku;

4. náboženskou svobodu, svobodu slova, shromažďování a spolčování, víru, mravnost, řád, kulturu a její podporu.

V následujících týdnech, vždy každý sudý čtvrtek v měsíci se v několika setkáních budeme společně zabývat významem výše zmíněných konzervativních a křesťanských hodnot v politice a ve společnosti, tak, jak je můžeme nalézt v dokumentech církve, v programech v minulosti úspěšných hodnotově konzervativních politických seskupení a ve studiu historických pramenů.

Cílem této iniciativy je mobilizovat všechny lidi dobré vůle, aby se společně pokusili svým odpovědným přístupem a účastí ve volbách zvrátit nebezpečné trendy globálního obrožení, jehož kořeny jsou v morální oblasti. Lidstvo opustilo bezpečnou cestu určenou Desaterem a Kristovým Horským kázáním. Protože jsem hluboce přesvědčen, že pouze návrat k trvalým konzervativnín a křesťanským hodnotám dává lidstvu novou naději, chtěl bych vám tyto hodnoty populárním způsobem přiblížit.

Za veliké štěstí a úspěch bych pokládal, kdyby se mně podařilo Vás získat pro pozitivní a odpovědný přístup k věcem veřejným, k volbám a k politice vůbec. Pokud se někdy o politice hovoří, že je špinavá, pak je tomu tak zejména proto, že lidé dobré vůle nekonají to, co mají konat a přenechávají rozhodování o sobě jiným. Naše společnost bude taková, jakou ji sami vytvoříme.

Je naší křesťanskou povinností vzít na sebe odpovědnost za naše životy i za životy příštích generací a neponechat žádný volný prostro působení zla.

Pavel Jajtner

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.