Benedikt XVI. ocenil pomoc Pia XII. obětem války

9.10.2008 

Padesát let od smrti Božího služebníka papeže Pia XII. si ve vatikánské bazilice připomněli nejen synodní otcové při eucharistické bohoslužbě, které předsedal Benedikt XVI. Svatý otec ve své homilii připomněl vytrvalé úsilí Pia XII. při obraně míru a pronásledovaných, upozornil také na mimořádnou aktualitu jeho magisteria.
Po mši svaté sešel Benedikt XVI. k hrobu svého předchůdce, kde setrval v modlitbě.

V homilii papež navázal na čtení ze Sírachovce a z prvního listu Petrova, která připomínají, že ti, kdo přicházejí sloužit Hospodinu musí počítat se zkouškami a pokořováním. Tato čtení vrhají světlo na odvahu a trpělivost projevené během papežské služby v období druhé světové války a během následné studené války.
Poslední papež narozený v Římě a pocházející z rodiny po mnoha let svázané se Svatým Stolcem, působil od roku 1917, za pontifikátu Benedikta XV., jako apoštolský nuncius v Německu, kde se snažil zabránit krveprolití První světové války. Od roku 1930 do roku 1939, kdy byly na vzestupu totalistické ideologie fašismu, nacismu a komunismu, odsouzené encyklikami Non abbiamo bisogno, Mit brennender Sorge a Divini Redemptoris, byl Státním sekretářem Pia XI.

?Boží slovo osvěcovalo jeho cestu, cestu na níž papež Pacelli posiloval uprchlíky a pronásledované. (...) Jediný Kristus je opravdovou nadějí člověka. Jedině, když důvěřuje Jemu, může se lidské srdce otevřít lásce, která přemáhá nenávist. Toto vědomí provázelo Pia XII. ve službě Petrova nástupce, službě, která začala v době, kdy nad Evropou i zbytkem světa houstly hrozivé mraky nového světového konfliktu, který se všemi způsoby snažil odvrátit?řekl Svatý otec a připomněl radiové poselství papeže Pacelliho z 24.srpna 1939:

?Nic není ztraceno mírem, všechno však může být ztraceno válkou. Ať se lidé znovu pokusí si navzájem porozumět. Ať se znovu vrátí k vyjednávání. Když budou vyjednávat s dobrou vůlí a navzájem uznají svá práva, uvědomí si, že s citlivými a upřímnými vyjednavači není vyloučeno dosažení úspěchu.?

Benedikt XVI. ocenil v homilii lásku, která Pia XII. motivovala chránit pronásledované bez ohledu na náboženství, etnikum, národnost a politickou příslušnost. ?Když byl okupován Řím, několikrát mu bylo doporučeno, aby opustil Vatikán, a tím se zachránil. Jeho odpověď zněla vždy stejně: ?Neopustím Řím a své místo, i kdybych měl umřít.? Jeho příbuzní i další svědkové mimo jiné vypověděli o zříkávání se potravy, topení a dalších věcí, aby dobrovolně sdílel podmínky s těmi, kdo zakoušeli bombardování, a další následky války.?

Vánoční poselství Pia XII. vroce 1942 jasně odkazuje na deportace a pronásledování židů, když hovoří o tisících těch, kdo jsou bez jakékoliv vlastní viny, pouze z důvodu národnosti nebo rasy, odsouzeni ke smrti. ?Jednal často v tajnosti a tichosti, protože pochopil, že jedině tak, se v daných historických podmínkách může vyhnout jejich zhoršení a zachránit tak co možná největší množství židů,?uvedl Benedikt XVI.

Papež upozornil také na to, že ze seriózní diskuze o Piu XII. nelze vynechat ostatní aspekty jeho pontifikátu, jako například poselství věnovaná vědě, která jsou stále aktuální. Připomněl jmenovitě několik encyklik z pera papeže Pacelliho. V souvislosti s právě probíhajícím biskupským synodem o Božím Slově zmínil encykliku Divino afflante Spiritu, která stanoví normy pro studium Písma svatého.
Pius XII. kladl také velký důraz na misijní působení církve. ?Láska k misiím byla zřetelná už od začátku jeho pontifikátu, když v roce 1939 vysvětil 12 biskupů misijních zemí, mezi nimi indického, čínského, japonského, afrického a prvního madagaskarského,? řekl Benedikt XVI. V závěru své homilie pak vyzval k modlitbám za zdárný průběh beatifikační kauzy Pia XII. a připomněl, že to byl právě on, kdo vyhlásil dogma o Nanebevzetí Panny Marie.

Markéta Šindelářová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.