Řadím se do dlouhého zástupu poutníků

11.5.2009 

Benedikt XVI. na uvítanou, letiště Tel Aviv

Pane prezidente,
pane premiére,
Vaše excelence, dámy a pánové,

děkuji za vaše vřelé přijetí ve státě Izrael, na půdě, kterou miliony věřících z celého světa považují za svatou. Jsem vděčný panu prezidentu Šimonu Peresovi za jeho vlídná slova a vážím si této nabídnuté příležitosti vykonat pouť do země, která byla posvěcena kroky patriarchů a proroků, do země, kterou mají křesťané v obzvláštní úctě jako dějiště života, smrti a vzkříšení Ježíše Krista. Řadím se do dlouhého zástupu křesťanských poutníků přicházejících na tato místa, zástupu, který sahá až do prvních století křesťanských dějin, a jsem přesvědčen, že ve stejném množství sem bude putovat i v budoucnosti. Stejně jako mnozí jiní přede mnou přicházím, abych se modlil na posvátných místech, abych se modlil zejména za mír, mír zde ve Svaté zemi i na celém světě.

Pane prezidente, Svatý stolec a stát Izrael mají mnohé hodnoty společné, v první řadě snahu poskytnout náboženství náležité místo v životě společnosti. Správný řád společenských vztahů předpokládá a vyžaduje respekt ke svobodě a důstojnosti každé lidské bytosti, o níž křesťané, muslimové i židé věří, že byla stvořena milujícím Bohem a předurčena k věčnému životu. Je-li náboženská dimenze lidské osoby popírána nebo opomíjena, ohrožuje to samotný základ náležitého chápání nezcizitelných lidských práv.

Židovský lid tragicky zakusil hrůzné důsledky ideologií, které tuto základní důstojnost každé lidské bytosti popírají. Je dobré a vhodné, že během svého pobytu v Izraeli budu mít příležitost uctít památku šesti milionů židovských obětí nacistického holocaustu a budu se moci modlit, aby lidstvo již nikdy nebylo svědkem tak obrovského zločinu. V mnoha částech světa však antisemitismus, bohužel, stále zvedá svou šerednou hlavu. Něco takového je zcela nepřijatelné. Je třeba vynaložit veškeré úsilí na boj proti antisemitismu, ať už se vyskytne kdekoliv, a prosazovat na celém světě respekt a úctu vůči příslušníkům každé rasy, lidu, jazyka i národa.

Během svého pobytu v Jeruzalémě budu mít také potěšení setkat se s mnoha významnými náboženskými představiteli této země. Jedna z věcí, které mají tři velká monoteistická náboženství společné, je zvláštní úcta k tomuto svatému městu. Chovám vřelou naději, že všichni poutníci budou moci svobodně a bez omezení přicházet na posvátná místa Jeruzaléma, účastnit se náboženských obřadů a přičiňovat se o důstojné udržování budov náboženského kultu na svatých místech. Kéž se naplní Izaiášovo proroctví, podle něhož budou všechny národy proudit na Hospodinovu horu, on je bude učit svým cestám a ony budou kráčet po jeho stezkách ? po stezkách míru a spravedlnosti, po stezkách vedoucích ke smíření a harmonii (srov. Iz 2,2-5).

Třebaže jméno Jeruzalém znamená ?město pokoje,? je zcela zřejmé, že po desetiletí se obyvatelům této svaté země mír vyhýbal. Oči světa jsou upřeny na národy tohoto regionu, usilující o spravedlivé a trvalé řešení konfliktů, které způsobily mnoho utrpení. Naděje nesčetných mužů, žen a dětí v bezpečnější a stabilnější budoucnost závisejí na výsledku mírových vyjednávání mezi Izraelci a Palestinci. Spolu se všemi lidmi dobré vůle prosím ty, na kterých spočívá odpovědnost, aby při hledání spravedlivého řešení nezměrných obtíží využili všech možných způsobů, aby tak oba národy mohly pokojně žít ve vlastním domově, uvnitř bezpečných a mezinárodně uznávaných hranic. Proto doufám a modlím se za to, aby se co nejdříve vytvořilo klima větší důvěry, které oběma stranám umožní dosáhnout skutečného pokroku na cestě k míru a stabilitě.

Zvláštní pozdrav patří zde přítomným katolickým biskupům a věřícím. Do této země, kde Petr obdržel pověření pást Pánovy ovce, přicházím jako Petrův nástupce, abych mezi vámi plnil svou službu. Obzvláštní radost mám z toho, že spolu s vámi budu moci v Nazaretě, v domově Svaté rodiny Ježíše, Marie a Josefa, oslavit zakončení Roku rodiny. Ve svém poselství k loňskému Světovému dni míru jsem řekl, že rodina je ?první a nezastupitelnou vychovatelkou k míru? (č. 3) a proto má životně důležitou roli při uzdravování rozdělení lidské společnosti na všech rovinách. Křesťanským komunitám Svaté země pravím: svým věrným svědectvím tomu, který hlásal odpuštění a smíření, svým nasazením v obraně posvátnosti každého lidského života můžete významně přispět k odstranění nevraživosti, která tuto zemi již dlouho sužuje. Modlím se za to, aby vaše stálá přítomnost v Izraeli a na územích Palestinské samosprávy přinášela hojné plody míru a vzájemného respektu mezi všemi národy, které žijí na této biblické půdě.

Pane prezidente, dámy a pánové, ještě jednou vám děkuji za přivítání a ujišťuji vás, že přicházím s postojem dobré vůle. Bůh ať obdaří silou svůj lid! Ať požehná svůj lid pokojem!

Přeložil Milan Glaser

Česká sekce RV

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.