Mezi oběťmi zemětřesení také arcibiskup Port-au-Princ

14.1.2010 

Haiti zažívá po včerejším zemětřesení stále dramatické okamžiky. Místní autority odhadují, že počet mrtvých se může vyšplhat na půl milionu. Hlavní město Port au Prince je prakticky celé zničené. Pomoc postiženým a raněným zásadně komplikuje také to, že ničivé zemětřesení neušetřilo ani nemocnice. Humanitární pomoc míří na Haiti z celého světa.

Papežská rada Cor Unum apeluje na štědrou a konkrétní pomoc postižené zemi. Cor unum je v kontaktu s Catholic Relief Services, mezinárodní humanitární organizací biskupů USA, která se v této fázi podílí na koordinaci záchraných prací. Její 300 členů s předchozí zkučeností na Haity je již na místě. V činosti je také Caritas Internationalis vedená honduraským kardinálem Oscarem Rodriguezem Maradiagou. Záchrané práce jsou ale velmi obtížné. Otřesy v oblasti stále pokračují a hrozí zřícení dosud stojích budov.

Zničena byla také ministerstva, prezidentský palác i soukromý dům prezidenta země :

?Jsme v dramatické situaci, že je potřeba ji vidět, aby se tomu vůbec dalo uvěřit. Zničené domy, nemocnice, školy. Lidé na ulicích. Nemůžeme je umístit do nemocnice. Nyní musíme vyčistit ulice, aby se mohlo pracovat. Potřebujeme lékaře a léky. Hrozí tu vznik epidemií. Ale všichni dělají, co je v jejich silách, aby pomohli. Chci poděkovat všem zemím, které nám už začali pomáhat.?

Říká prezident Haity, René Preval.

Tito Ippolito, jeden z dobrovolníků působících na Haity, říká:

?Máme zprávy o situaci, která je zcela mimo kontrolu, a v níž jediná věc, kterou lze dělat, je čekat na příjezd záchranářských oddílů z blízkých zemí. Haiti není absolutně připraveno na to, aby čelilo tak nouzové situaci, proto se pokračuje v odstraňování trosek a hledání možných přeživších holýma rukama.?

Ze čtyř nemocnic, které v městě byly, zůstala stát jen jedna. A její kapacita je už dávno přesažena, takže zraněné musí odmítat. Začalo hledání vhodných míst k vybudování polních nemocnic a stanů, kam bude možné zavést elektřinu a vodu. To je obtížné, protože v nejchudší zemi západní polokoule byla infrastruktura ve velmi špatném stavu už před katastrofou. Pomoc připravuje také nunciatura v sousední Dominikánské republice. Rychle reaguje také všech 22 biskupských konferencí Latinské ameriky, v první linii z národními Charitami.

S Haiti udržuje trvalý kontakt také Charita České republiky a to prostřednictvím misionáře, P. Romana Musila OMI, který ve spolupráci s dalšími obláty i spolupracovníky Arcidiecézní charity Olomouc pomáhá obyvatelům regionu mimo hlavní město. Otec Musil včera emailem potvrdil situaci v oblasti Port-de-Paix, kde stále prší a malé záchvěvy zemětřesení se neustále vracejí: ?Všichni jsme tady velice zdrceni a nejvíce nás trápí naše bezmoc. Modlíme se tedy pokud to jde a o to samé prosíme i vás,? napsal.
Charita ČR uvolnila na okamžitou pomoc 500 000 Kč a o další prostředky žádá veřejnost. Číslo konta Charity ČR je 35-1868350237/0100 u Komerční banky, VS 99999. Do sbírky je možné přispět také odesláním DMS_HAITI na číslo 87 777 (jedna DMS stojí 30 Kč, na pomoc Haiti tak přispějete 27 Kč).

Pod troskami arcibiskupství v Port-au-Prince bylo nalezeno mrtvé tělo mons. Serge Miota, arcibiskupa haitského hlavního města. Zprávy o generálním vikáři mons. Benoitovi chybí. Agentuře Misna to potvrdil farář katedrály, který zemětřesení o síle 7 stupňů Richterovi škály s epicentrem 15 km od haitského hlavního města přežil, a také tamní apoštolský nuncius mons. Bernardito Auza. Podle posledních informací zemřelo také na sto kněží a seminaristů. 64 letý mions. Miot stál ve vedení arcidiecéze od roku 2008.

Haiti s osmi miliony obyvatel je nejchudší zemí západní polokoule. Spolu s Dominikánskou republikou leží na ostrově Hispaniola v Karibském moři. 80% obyvatelstva žije pod hranicí chudoby. Zahraniční pomoc tvoří 25% HDP. Zemi často sužují také uragány a záplavy. Hlavní město země Port-au-Prince, které je zemětřesením nejvíc postižené, mělo v roce 2006 dva miliony obyvatel.

Markéta Šindelářová

Copyright © 2003-2021 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.