Nepravdivé obvinění Benedikta XVI. americkým listem New York Times

25.3.2010 

Vatikánské tiskové středisko vydalo prohlášení zaslané deníku New York Times, který ve svém dnešním vydání napsal, že bývalý kardinál Ratzinger jakožto prefekt Kongregace pro nauku víry zamlčel případ pedofilie kněze Lawrence Murphyho z diecéze Milwaukee. Článek převzala s ?patřičnými? titulky světová média, včetně českých (Aktuálně.cz, iDnes.cz, Novinky.cz a ČT 24). New York Times zveřejnil, byť pouze na internetu, také dokumentaci k případu tohoto kněze, který pracoval jako kaplan ve škole pro neslyšící a hluchoněmé chlapce v letech 1950-1974. Biskup z Milwaukee, mons.Rembert Weakland, informoval o případu kardinála Ratzingera roku 1996. Americký deník tvrdí, že vatikánská Kongregace nic neřešila a všechno ututlala. Ve skutečnosti však právě obsáhlá dokumentace, zveřejněná tímto americkým deníkem, dokazuje opak.

Tristní případ Lawrence Murphyho byl v roce 1974 řešen americkými orgány činnými v trestním řízení, které neshledaly vinu. Jediný, kdo zapochyboval o jeho nevině, byl právě místní americký biskup, který dotyčného kněze okamžitě ze školy odvolal. Od té doby žil Murphy v ústraní se svou matkou v jiné diecézi (Superior), kde občas sloužil mše v místní farnosti. V devadesátých letech minulého století v kontextu rostoucího počtu obvinění dalších kněží byl z iniciativy biskupa z Milwaukee případ Murhpy znovu otevřen. Kněz byl vyslechnut zvláštní komisí jmenovanou biskupem a přiznal 19 kontaktů z celkem 29 udání tehdejších chovanců školy ve věku 16-22 let a jednoho ve věku 11 let. Odborná komise jej prohlásila za ?typického pedofila?, který si nepřipouští žádnou vinu. Poněvadž však celý případ byl tehdy pro americké soudy již promlčen a žádné další obvinění od té doby proti jmenovanému knězi nebylo vzneseno, obrátil se americký biskup 17. července 1996 na Kongregaci pro nauku víry, aby si vyjasnil, zda tento delikt (kán. 1387) spadá do kompetence biskupa anebo Kongregace pro nauku víry. Z dokumentace neplyne, že by se kard. Ratzinger tímto listem osobně zabýval. Biskup Milwaukee však sám 22.listopadu 1996 zahájil církevní disciplinární řízení proti Murphymu, na jehož konci mělo být propuštění z duchovního stavu, což je maximální církevní trest, který může být církví uložen knězi.

Z dokumentace, publikované na webových stránkách New York Times dále plyne, že mezitím biskupové obou diecézí, kde Murphy pobýval (Milwaukee a Superior), přijali potřebná opatření, aby byla zjednána náprava a nabídnuta pomoc obětem tohoto obzvláště smutného případu knězem zneužívaných nezletilých a navíc handicapovaných chlapců. Murphy, který byl již delší dobu těžce nemocný, se v lednu roku 1998 obrací dopisem na kard. Ratzingera s vyjádřením lítosti a s prosbou o zastavení kanonického procesu. Disciplinární komise Kongregace pro nauku víry za předsednictví kard. Bertoneho pak 30. května 1998 vzhledem k obtížné rekonstrukci deliktů starých 35 a více let - zejména proto, že se odehrávaly při zpovědi - a vzhledem k tomu, že od roku 1974 nebyla vznesena žádná další obvinění, přistoupila jen k tomu, že uložila Murphymu, aby konal skutky skutečného pokání a lítosti, jinak že bude z duchovního stavu propuštěn. V srpnu téhož roku 1998 však Murphy umírá. Případ tedy nebyl zamlčen a ututlán.

Taková jsou tedy úplná fakta, která deník New York Times sice v neotištěné podobě zveřejnil, ale zcela tendenčně v článku interpretoval tak, jakoby církev znemožňovala výkon spravedlnosti příslušných státních orgánů za trestné činy pedofilie v případě kněží. Žádný církevní dokument totiž nebrání komukoliv, aby informoval o případech sexuálního zneužívání příslušné státní orgány tam, kde jsou trestné. Sugerovat opak, znamená klamat veřejnost a to zcela beztrestně.

Milan Glaser

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.