Benedikt XVI. požehnal Mariánskou sochu na římském návrší Monte Mario

24.6.2010 

Dnešní slavnost Narození sv. Jana Křtitele byla liturgickým pozadím pastoračním návštěvy Benedikta XVI. na Mariánském návrší. Monte Mario je jeden z nejvyšších římských vršků a důvodem papežovy zdejší návštěvy bylo především znovu posvěcení mariánské sochy Salus populi romani, devítimetrové pozlacené bronzové sochy, jež se z 19-ti metrového piedestalu vypíná od roku 1953 nad Věčným městem a která byla poškozena prudkou bouří loni na podzim. Socha je umístěna na pozemku řeholní kongregace zvané Dílo dona Orioneho a patří k místům, která Římané velmi rádi vyhledávají.

Za zmínku stojí, že sochu vytvořil sochař Arrigo Minerbi, Žid, který se spolu s rodinou a dalšími osobami skrýval právě v řeholním domě orionistů. V roce 1943 slíbil, že přežije-li pronásledování a válku vytvoří sochu k poctě Panny Marie, která je uctívána v bazilice Santa Maria Maggiore pod titulem Salus populi Romani. Minerbi vytvořil podobu Mariiny tváře podle známého otisku na Turínském plátně, vycházeje z toho, že Syn musel být podobný Matce. Svým dílem se umělec chtěl také odvděčit orionistům za záchranu života. Umístění sochy na prostranství před jejich řeholním domem se setkalo s vděčností obyvatel Říma, ale také s protesty zednářských lóží, kteří ji považovali za konkurenci Garibaldiho pomníku na římském vršku Janiculum. Židovský umělec, který zemřel roku 1961, byl tvůrcem i mnoha jiných děl s křesťanskou tématikou.
Po loňské bouři Svatý otec v dopise zaslaném orionistům vyjádřil přání, aby socha byla co nejrychleji opravena s ohledem na význam, jaký má pro obyvatele města.

O oblíbenosti místa, jemuž vévodí Mariánská socha, třebaže přístup k ní je vzhledem k jeho odlehlosti poněkud nesnadný, svědčí množství lidí, kteří se sem dnes dopoledne vydali, aby byli svědky jejího slavnostního posvěcení, které vykonal Petrův nástupce. Přibližně 6 tisícům lidí zde Benedikt XVI. mimo jiné řekl:

?Chtěl bych nejprve srdečně pozdravit vás všechny, kteří jste se přišli zúčastnit této významné události. Na zdejší návrší se vrátila majestátní socha Matky Boží, která byla před několika měsíci svržena prudkou bouří, aby nyní opět bděla nad naším městem.?

Svatý otec hromadně poděkoval všem dárcům, kteří se podíleli na restauraci této obrovské sochy. Sponzory byly nejrůznější instituce, např. římský magistrát, který zde byl reprezentován primátorem Říma Gianni Alemannem, mnohé soukromé firmy, Mezinárodní Rotary club a samozřejmě také zdejší orionisté.

?Rád jsem přijal pozvání uctít zde Pannu Marii Salus populi Romani znázorněnou touto podivuhodnou sochou, jež je tak drahá římskému lidu. Socha, jež je památkou dramatických a prozřetelnostních událostí vepsaných do dějin a svědomí města Říma, byla umístěna na Monte Mario roku 1953 na splnění slibu, daného během 2. světové války, kdy se nad osudy města stahovala hrozba zbraní. Z římského díla Dona Orioneho vyšla iniciativa, pod níž se podepsal více než milion obyvatel. Ctihodný Pius XII. přijal tuto zbožnou iniciativu lidu, který se svěřil Matce Boží slibem složeným 4. června 1944 před obrazem Matky Božské lásky právě v den, kdy došlo k pokojnému osvobození Říma.?

Benedikt XVI. pak poukázal na roli řeholní kongregace orionistů při zrodu této krásné sochy:

?Orionisté si přáli, aby byla velká a stála vysoko, aby tak byl vzdán hold vynikající svatosti Matky Boží, jež byla ve své pokoře ?vyvýšena nad andělské kůry v nebeském království? (Řehoř VII, Ad Adelaide di Ungheria) a zároveň, aby byla důvěrným znamením přítomnosti uprostřed každodenního života. Maria, Matka Boží i naše, ať je stále na vrcholu vašich myšlenek a vašich citů, ať je laskavou útěchou vašich duší, bezpečnou vůdkyní vašich vůlí, oporou vašim krokům a přesvědčivou inspirátorkou v následování Ježíše Krista.?

Benedikt XVI. zmínil také charitativní rozměr zmíněné řeholní kongregace, jejíž zakladatel italský kněz Luigi Orione, zesnulý roku 1940, byl kanonizován roku 2004 Janem Pavlem II. Právě na Monte Mario vzniklo za 2. světové války centrum pro sirotky a válečné invalidy. ?Program svatého Luigi Orioneho ?Pouze láska zachrání svět? tak byl na tomto místě konkretizován a spolu se vztyčením Mariánské sochy se stal znamením naděje pro Řím,? řekl Benedikt XVI. během své dnešní návštěvy na římském vršku Monte Mario.

Milan Glaser

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.