30.7.2010
Při setkání ji neoslovujte ?inženýrko?. Sestra Céline, s hlaholivým hlasem a nakažlivým úsměvem, by jen zakroutila hlavou a okamžitě by upřesňovala: ?Já se v inženýrství a stavebnictví vůbec nevyznala?. Totiž do roku 2004. Tehdy ji kongregace sester terciářek sv. Františka dala úkol. Měla vstoupit do týmu projektantů a techniků zapojených do výstavby prvního kardiochirurgického centra v celé Středo-západní Africe, totiž nemocnice v Shisong, kterou realizuje Světové sdružení dětí trpících srdeční chorobou. Měla dělat koordinátorku.
Sestra Céline, vlastním jménem Célline Epie Mbolle, po oznámení ?destinace? zasedá do školních lavic. Narodila se v Kamerunu, v chudé rodině, která si nemohla dovolit nákladné školy, natož pak univerzitu. A vždycky jen učila děti domácímu hospodaření, přesněji správné výživě, a to po školním vyučování, ale vedla také hojně navštěvované kurzy pro matky.
Dovedete si představit údiv sestry Céline, když jí bylo oznámeno, co na ni čeká? ?S ustrnulou tváří jsem se ptala: Já? Opravdu myslíte, že Já? Pak jsem ale dala své Ano?, vypráví dále. ?Bylo to mé povolání a i když se mi zdál úkol nad mé síly, pochopila jsem, že je to Boží vůle.? .
A tak se sestra Céline, jediná žena v okruhu desítek kilometrů, s blokem v ruce zaučuje od opravdových inženýrů a přebírá funkci stavbyvedoucího. ?Zpočátku jsem se zabývala hlavně správou personálu
- vysvětluje docela skromně ? na stavbě nemocnice je zaměstnáno asi 120 osob, dělníci ale i dobrovolníci, a mým úkolem bylo vysvětlit jim jejich úkoly: architekti a inženýři mi předkládali projekt, označovali priority a vysvětlovali, jak musí postupovat práce. No, a já to vysvětlovala stavebním dělníkům a dobrovolníkům a dohlížela na jejich práci.?
To však nestačilo. K stavbě nové nemocnic je zapotřebí celá řada materiálů. Dřevo pro dvéře a krovy, ocel na mříže a zárubně, ale i do betonových sloupů a stálý přísun písku, a cementu. Sestra Célin dobře zná svět místních řemeslníků a obchodníků a dokonale mluví místními jazyky a nářečími, zná spolehlivé dodavatele, zná řemeslníky, kteří odvádějí dokonalou práci a rychle. A tak odpovědní vedoucí celého projektu přirozeně svěřují volbu těchto řemeslníků právě jí: ?Rozhodovala jsem, s kým máme spolupracovat, podpisovala smlouvy. Dokonce jsem se časem naučila rozlišovat, kdy dodávané materiály přicházely vhod a kdy ne?.
Sestra Céline doslova vybuchne smíchem v hotelovém pokoji v Milánu, kde jí na svátek sv. Anny 26. 7. fakulta architektury Polytechniky udělila potvrzení za její ?platnou práci jako stavbyvedoucí? při stavbě nemocnice v Shisongu. ?Kdo by to řekl ? zvolá usměvavá sestra ? když jsem rozhodovala od koho nakoupit duté betonové tvárnice, že toto dobrodružství mě přivede tak daleko od Kamerunu, poprvé v mém životě.?
Sestra Céline předtím nebyla nikdy za hranicemi Kamerunu a nyní je v Itálii, v Milánu. Na její tváři je vidět znatelné pohnutí, zatímco se ohlíží, jakoby hledala oporu u své představené sestry Alfonsy Kiven, která s ní přijela na slavnost převzetí diplomu. ?Já nemám žádný inženýrský diplom ? pokračuje ? ale to, co mi dnes přiznávají, a to písemně, je něco jako můj inženýrský diplom.? Chvíli zvážní a zamyslí se a pak opět s úsměvem od ucha k uchu, dodává: ?Rozumí se ?rodinný? diplom. Bez Boha, a bez toho, že vytváříme jednu rodinu, by nebylo možné uskutečnit nic?, dodává sestra Céline, inženýrka na poli víry. Most mezi lidmi. Stavitelka naděje.
V tomto kardiochirurgickém centru bylo už operováno 50 dětí.
Kamerun je jednou ze 40 nejchudších zemí světa, kde je průměrně jeden chirurg na milion obyvatel a chirurgický tým na 50 milionů obyvatel. A zde v okresu Kumbo, přesně v Shisongu, u Všeobecné katolické nemocnice sv. Alžběty vedené Třetím řádem sester františkánek z Brixenu, bylo v listopadu 2009 otevřeno nové kardiochirurgické centrum. V této struktuře bylo už operováno přes 50 dětí. Centrum má k disposici dva operační sály, emodynamiku, radiologii, intenzivní terapii, oddělení pro pobyt v nemocnic, pediatrii a neonatologii. Jeho realizace a vybavení příslušnými přístroji i lékařským personálem nutným k léčení pacientů ? především dětí - je dílo Světového sdružení kardiopatických dětí, s nímž spolupracovala nevládní organizace ?Bratrské Srdce?, poliklinika San Domato a sám Řád terciářek sv. Františka, jehož členkou je sestra Céline. Nemocnice, která ještě nepracuje v plném provozu (část stavebních prací bude dokončena během několika let), bude sloužit v oblasti, kde žije asi 200 milionů osob.
Josef Koláček
Copyright © 2003-2025 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.