Porušování práv křesťanů může vést k extrémismu

19.10.2010 

O nové instituci pro monitorování diskriminace křesťanů s Thierry´m Bonaventurou, mluvčím Rady evropských biskupů

Katoličtí biskupové Evropy založili instituci pro monitorování práv křesťanů v sekularizovaných tradičně křesťanských zemích. Idea se zrodila už před dvěma lety během setkání představitelů evropských episkopátů věnovaném přítomnosti církve v médiích. Na cíle instituce, která tento měsíc zahajuje činnost, jsme se zeptali Thierry´ho Bonaventury, tiskového mluvčího Rady konference evropských biskupů:

?Především je nutno říct, že tahle instituce pro monitorování diskriminace a projevů intolerance vůči křesťanům je evropskými episkopáty sice podporovaná, ale jinak je nezávislá. Jejím cílem je zaznamenávat případy diskriminace a netolerance, nebo přesněji řečeno monitorovat problémy, s nimiž se setkávají křesťané na našem kontinentu. Jde o to, uvědomit si vůbec tento problém a poskytovat informace institucím, jejichž povinností je takovým problémům předcházet. V širší perspektivě máme v plánu vytvořit také pozitivnější prostředí pro poslání církve v Evropě. Na počátku této instituce byla touha zlomit falešné představy o křesťanech a vytvořit prostor, v němž by oběti diskriminace a intolerance mohly sdělit své zkušenosti. Abychom ale shrnuli, hlavním cílem je upozorňovat veřejné mínění, aby si nenavyklo na porušování práv křesťanů, protože by se to mohlo časem změnit ve skutečnou nenávist a vést k extrémistickým činům. Místo toho usilujeme o zdravý dialog, založený na lidských právech, uznávaných všemi komunitami, přinejmenším v Evropě.?

S jakým druhem diskriminace se dnes křesťané v Evropě setkávají?

?S různými. Všechny ale svědčí o nenávisti ke křesťanům. Například upírání svobody slova nebo svobody svědomí. Viděli jsme to naposled v Radě Evropy, která chtěla vydat rezoluci zbavující zaměstnance ve zdravotnictví výhrady svědomí. Jinou formou je upírání svobody náboženství, i na institucionální úrovni. Mluví se také o odsouvání křesťanů z veřejného života. Totéž se týká náboženských symbolů. Doufáme, že nám tahle instituce dovolí zmapovat reálné rozměry a skutečnou povahu těchto forem diskriminace. Dodejme ještě, že se nebude zabývat výhradně katolíky, nýbrž všemi křesťany v Evropě. Nicméně instituce právě vzniká, jsme stále ještě ve fázi shromažďování informací a jejich ověřování.?

Je možné už nyní shrnout jakým směrem se vyvíjí situace křesťanů? Dá se říci, že akty intolerance nabírají na síle?

?Na vyčerpávající hodnocení situace je ještě brzy. Co se rozhodně změnilo, je citlivost ze strany církve a jednotlivých křesťanů. Sám vznik této instituce je toho dokladem. Chceme, aby se o těchto věcech jinak informovalo, aby častěji doléhali k veřejnému mínění.?

Mluvil Thierry Bonaventura, tiskový mluvčí Rady konference evropských biskupů.

Přeložila Johana Bronková

Česká sekce RV

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.