Reformátor liturgie je jejím strážcem, ne pánem

28.12.2010 

?Dost bylo liturgických experimentů, chrám je místem ticha a modlitby.? Tak nadepsalo sváteční vydání italského deníku Il Giornale rozhovor s prefektem Kongregace pro liturgii a svátosti. Kardinál Antonio Cañizares Llovera v něm prozrazuje, že Benedikt XVI. svěřil jeho úřadu obnovu liturgie ve shodě s učením II. vatikánského koncilu a zároveň v harmonii s liturgickou tradicí Církve, tedy v linii papežem prosazované hermeneutiky kontinuity. Nesmí se zapomínat, že Koncil doporučil nezavádět inovace, nebude-li zřejmé, že skutečně slouží Církvi. Zdůraznil také, že nové formy musí vždy plynule vycházet z již existujících, uvedl kardinál Cañizares.

Vzpomínaje na počátky liturgické reformy, šéf vatikánského úřadu pro liturgii podotýká, že probíhala příliš chvatně. ?Byly tu nejlepší úmysly a vůle realizovat usnesení koncilu, ale příliš se pospíchalo. Chyběl čas k pochopení a hlubšímu rozvažování nad učením Koncilu. Forma celebrace se změnila ze dne na den. Dobře si pamatuji na tehdejší mentalitu: změna za každou cenu, chuť tvořit něco nového. To, co jsme zdědili, tradice, bylo vnímáno jako překážka. Reforma byla chápána jako zelená lidské tvořivosti. Mnozí také měli za to, že Církev je pouze dílem našich rukou, ne Božím. Liturgická obnova měla být plodem experimentů, představivosti a kreativity, která byla tehdy heslem číslo jedna,? vzpomíná kardinál Cañizares. Přiznává, že liturgie byla ?zraněna? svévolnými deformacemi, jejichž zdrojem byla mimo jiné sekularizace, která naneštěstí probíhá také uvnitř Církve. Odtud současná krize, banalizace. ?V důsledku toho v centru mnoha liturgických slavností už není Bůh. Nejdůležitějším se stává člověk, jeho kreativita, liturgické shromáždění,? poznamenává prefekt Kongregace pro liturgii a svátosti.

Reforma reformy, postulovaná už kardinálem Ratzingerem, se chce vyvarovat chyb, k nimž došlo před bezmála půl stoletím. Nebude proto s ničím spěchat. Papež chce spíš podnítit výrazné liturgické hnutí v celé Církvi, říká kardinál Cañizares. Mělo by se projevit mimo jiné v novém důrazu na krásu liturgie. ?Musíme oživit ducha liturgie. I proto jsou důležité některé prvky zaváděné v papežských liturgiích, jako orientace liturgického dění, kříž uprostřed oltáře, přijímání v kleče, gregoriánský chorál, čas na ticho, krása sakrálního umění,? líčí španělský kardinál. Zdůrazňuje také, že je zapotřebí větší citlivosti ze strany Církve, což by ovšem nemělo být považováno za inkvizitorské zásahy, nýbrž za službu. Musíme si uvědomit, že tady nejsou jen práva věřících, ale také Bůh. Právě On je subjektem liturgie, ne my. Liturgie je činností Boha, ne člověka. Skutečný reformátor liturgie je jejím strážcem, ne pánem - připomíná kardinál Cañizares. - Ohlašuje také plánovanou revizi a změny v úvodech k liturgickým knihám. Zvláštní kapitolou reformování reformy bude sakrální umění a liturgická hudba. Vatikánská Kongregace pro liturgii a svátosti připravuj vznik zvláštní sekce, která vypracuje nová kritéria a linie pro celou Církev. Kardinál Cañizares nicméně varuje před rušením toho, co je dobré v pokoncilní liturgické obnově. I ona totiž přinesla církvi velký užitek, zejména pokud jde o vědomější účast věřících a širší přítomnost Písma Svatého. Není nicméně možné zastavit se u aktuálního stavu reformy. Neodpovídalo by to organickému rozvoji liturgie, zdůrazňuje vatikánský představitel.

Odpovídá také na námitky těch, kdo se obávají, že ohlašovaná sakralizace liturgie je pouze nostalgickým návratem do minulosti. Kardinál Cañizares zdůrazňuje, že mizení vnímavosti pro posvátné, otevřenosti k tajemství a Bohu je pro lidstvo nesmírnou ztrátou. Návrat liturgie do centra života Církve v sobě nemá nic nostalgického, právě naopak, otevírá jí cestu do budoucna, uvedl prefekt Kongregace pro liturgii a svátosti pro italský deník Il Giornale.

Johana Bronková

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.