Charita ČR pomáhá na Haiti částkou 62 milionů Kč

11.1.2011 

Předseda Papežské rady Cor Unum pokračuje ve své návštěvě Haiti. Na zítřek připadá první výročí ničivého zemětřesení, které postihlo tuto karibskou zemi, zabilo tu přes 250 tisíc lidí a způsobilo obrovské materiální škody. Ještě dnes žije přes milión obyvatel, a z toho polovina dětí, v provizorních stanových táborech. Kardinál Robert Sarah se při své cestě setkal s haitským prezidentem René Prevalem a dnes sloužil mši svatou v uprchlickém táboře v Parc Acra.

Humanitární situace v zemi zůstává stále dramatická, neboť se k ní přidala epidemie cholery, která podle Světové zdravotnické organizace ještě nedosáhla svého vrcholu, ale od října už zapříčinila na 4 tisíce mrtvých.

Naději Haiťanům přinášejí lidé jako například františkánská sestra Marcella na periferii města Citè Soleil. Ta dokázala na místě, kde bývala skládka, vybudovat vesničku se 122 domky, kde mohou lidé začít nový život. Sestra Marcella přišla pracovat na periferii Warf Jeremie, která měla velmi špatnou pověst, před pěti lety na přání biskupa Serge Miota, jenž při zemětřesení přišel o život.

?To, o co jsme se tady v Warf Jeremie snažili, bylo koordinovat pomoc alespoň v této oblasti. Byla to právě spolupráce, která umožnila, abychom dnes, rok po zemětřesení, měli pro lidi něco pěkného, velmi pozitivního. Protože největší práce pokrývá pomoc nevládních organizací, ptala jsem se lidí ?co potřebujete??. Jeden pán mi řekl: ?potřebuji dům?. A tak jsme začali odstraňovat trosky a začali budovat domky, které jsou dnes, s odstupem jednoho roku, pěkné, barevné, obydlené, živé a daly lidem důstojnost. Ti, co tu bydlí, to nevnímají jako ghetto, ale jako společnou pozitivní zkušenost.?

Rok od zemětřesení se dělají bilance. Co Haiťané potřebují nyní?

?Potřeby jsou stále základní, i když už od zemětřesení uplynul rok. Jsou tu stále lidé, kteří žijí ve stanech, které se už začínají rozpadávat. Samozřejmě potřebují domovy, potřebují vodu, práci... Je potřeba najít řešení. Není pravda, že tito lidé nechtějí nic dělat. Moje zkušenost je, že se do rekonstrukce hodně zapojili.?

Říká sestra Marcella, působící na Haiti.

Do pomoci na Haiti je zapojena také Charita ČR a Arcidiecézní charita Olomouc. Díky štědrosti dárců se jí podařilo získat na pomoc v nejpostiženějších částech země téměř 62 milionů korun. Její mise se nyní soustředí na prevenci cholery ve čtyřech uprchlických táborech v Port-au-Prince, kde rozdala hygienické balíčky pro více než 3000 osob a zajišťuje přísun pitné vody pro více než 3000 rodin. Podpora prevence cholery bude podle programové manažerky Charity ČR pro Haiti Veroniky Nožinové, pokračovat i letos. Česká Charita pomáhá také několika sirotčincům a školám a podporuje studenty.

Na Haiti je v těchto dnech také olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Jeho plán cesty obsahuje zejména setkání s představiteli katolické církve, humanitárními pracovníky místních i mezinárodních Charit a návštěvu míst, v nichž se soustřeďuje činnost mise Charity ČR. Společně s arcibiskupem Graubnerem odcestoval na Haiti i ředitel Charity ČR Oldřich Haičman.
Olomoucká arcidiecézní charita na Haiti působila už několik let před zemětřesením a to zejména s projekty Adopce na dálku Haiti a Daruj střechu. Dále podporuje školy a zlepšuje dopravní obslužnost v oblasti Baie de Henne.

Markéta Šindelářová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.