Benedikt XVI.: Ekumenický dialog nelze odtrhnout od církví, aniž by je to poškodilo

24.1.2011 

Benedikt XVI. dnes přijal dvacetičlennou delegaci představitelů Spojené evangelické luteránské církve Německa, která přicestovala na závěr Týdne modliteb za jednotu křesťanů do Říma. Papež připomněl historii vzájemných kontaktů mezi luterány a katolíky a zmínil také svou účast v jedné z prvních neformálních dvojstranných skupin, která vznikla v Německu hned po skončení 2. světové války, i když vlastní oficiální dialog začal teprve před 30 lety. Navzdory přetrvávajícím rozdílům v otázkách zčásti zásadních, podotknul dále Benedikt XVI., vznikl však určitý ?celek?, který se stále více stává základem žitého společenství luteránů a katolíků ve víře a spiritualitě.

?To co jsme dosáhli, nám dává jistotu, že máme pokračovat v dialogu a zůstávat na oné společné cestě, kterou je ve skutečnosti sám Ježíš Kristus. V tomto smyslu ? jak řekl můj ctihodný předchůdce Jan Pavel II. v encyklice Ut unum sint - je nasazení katolické církve na poli ekumenismu nejenom nějaká komunikační strategie v rámci měnícího se světa, nýbrž základní povinnost církve, vyplývající z jejího poslání (č. 28-32).?

Někdo má dnes za to, že společný cíl plné a viditelné jednoty křesťanů se znovu vzdálil, řekl dále Benedikt XVI. Partneři ekumenického dialogu přicházejí k rozhovorům s velice odlišnými koncepcemi jednoty církve. Sdílím obavy mnoha křesťanů v tom, že plody ekumenické práce nebyly ještě ekumenickými partnery zcela přijaty, zejména pokud jde o chápání církve a církevní služby.

?A přece i navzdory tomu, že se vynořují vždy nové těžkosti, hledíme do budoucnosti s nadějí. I když jsou rozdělení mezi křesťany překážkou k vyjádření naprosté plnosti katolicity v životní realitě církve, která jí byla přislíbena v Kristu a skrze Krista, důvěřujeme v to, že ekumenický dialog pod vedením Ducha svatého poslouží jako důležitý nástroj života církve, aby byl tento rozpor překonán.?

Bude se tak dít nadále především v teologickém dialogu, pokračoval Benedikt XVI., přičemž poukázal na to, že naléhavé otázky rodiny, manželství a sexuality nelze přecházet mlčením nebo opomíjet jen proto, aby nebyl ohrožen dosavadní konsensus.

?Velmi proto doufáme, že z těchto aspektů, které se týkají lidského života, nevzniknou nové konfesní odlišnosti, ale že budeme moci společně před světem a světu svědčit o tom, co nám Pán ukázal a ukazuje. Ekumenický dialog dnes nemůže být odtržen od reality a života z víry v našich církvích, aniž by je to poškozovalo.?

Benedikt XVI. pak zmínil blížící se 500. výročí zveřejnění tezí Martina Lutera o odpustcích, které připadne na rok 2017.

?Luteráni a katolíci tak budou mít příležitost připomenout si na světové úrovni společnou ekumenickou památku a bojovat na světové úrovni za zásadní otázky nikoli formou nějaké triumfalistické slavnosti, ale spíše vyznáním, společným vyznání víry v Trojjediného Boha ve společné poslušnosti k našemu Pánu a jeho Slovu. Při těchto příležitostech budou mít důležité místo společná modlitba a intenzivní prosba o odpuštění adresována našemu Pánu Ježíši Kristu za zlo, které jsme si vzájemně způsobili, a odpovědnost za rozdělení. Součástí tohoto očištění svědomí bude také výměna hodnocení tisíce pěti set let, které předcházely Reformaci a jsou tudíž společné. Budeme tedy naléhavě prosit o pomoc Boží a přispění Ducha svatého, abychom mohli uskutečnit další kroky směrem k vytoužené jednotě a neulpěli na dosažených výsledcích.?

Řekl Benedikt XVI. mimo jiné k delegaci vedení Spojené evangelické luteránské církve Německa, která přijela do Říma na závěr Týdne modliteb za jednotu křesťanů.

Milan Glaser

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.