12.2.2011
Za ?historický moment, který se může stát etapou na cestě k pokojné budoucnosti Egypta,? označil arcibiskup Michael Fitzgerald odchod prezidenta Hosni Mubaraka. Apoštolský nuncius v Egyptě dále vyjádřil naději, že nastal čas vlády politiků, schopných odpovědět na požadavky společnosti a řešit problémy, které vedly k masovým protestům.
?Myslím, že prezident Mubarak, dříve než podal demisi, určitým způsobem tuto chvíli připravil tím, že pověřil Omara Suleimana dohledem nad reformou ústavy. Vznikla komise, která má analyzovat jednotlivé články ústavy a připravit volby nového prezidenta. Doufám, že velitelství egyptských ozbrojených sil půjde stejnou cestou a odpoví tak na očekávání národa. Jde přitom nejen o požadavky politického rázu, ale také o ty, které se týkají sociálních problémů. Odtud se vlastně protesty začaly. Národ je opravdu šťastný. Panuje atmosféra radosti. Na náměstí Tahrir slaví nejenom mládež, ale celé rodiny. Pro Egypt je to opravdu historická chvíle. Doufejme, že přinese této zemi konkrétní plody.?
V celém Egyptě panuje radost. Radující se manifestanti však zároveň požadují jasné prohlášení armádních velitelů ohledně termínů demokratických voleb a předání vlády budoucí zvolené vládě. Mezinárodní pozorovatelé pozorně sledují také Muslimské bratrstvo a roli, kterou může mít při budování nového státu. Neumlkají totiž obavy z toho, že se toto hnutí bude chtít chopit vlády a usilovat o islamizaci země.
Milan Glaser
Copyright © 2003-2025 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.