Nemějte strach jít proti proudu

4.4.2004 

Homilie na Květnou neděli

1. ?Požehnaný, který přichází jako Král ve jménu Páně!? (Lk 19,38). Těmito slovy obyvatelstvo Jeruzaléma přijalo Ježíše, při jeho vjezdu do svatého města, a provolávalo ho za krále Izraele. Téhož dne později tentýž zástup ho odmítne nepřátelským křikem: ?Ukřižuj ho! Ukřižuj ho!? (Lk 23,21). Liturgie Květné neděle nám dává znovu prožívat dvě chvíle posledního týdne Kristova pozemského života. Ponořuje nás do toho vrtkavého zástupu, který v několika hodinách přešel od radostného nadšení k vražednému pohrdání.

2. V atmosféře radosti, zastřené smutkem, který charakterizuje Květnou neděli, slavíme 19. Světový den mládeže. Letos má heslo ?Chceme vidět Ježíše? (Jan 12,21); s touto prosbou se obrátili na apoštoly ?někteří Řekové? (Jan 12,20), kteří přišli do Jeruzaléma slavit Paschu (velikonoce).

Před zástupem, který se shromáždil, aby mu naslouchal Pán prohlásil: ?A já, až budu ze země vyvýšen, potáhnu všechny k sobě? (Jan 12,32). To je tedy jeho odpověď: všichni kdo hledají Syna člověka, uvidí ho o svátcích Paschy, jako pravého Beránka, který byl obětován za spásu světa.

Na kříži Ježíš umírá pro každého a pro každou z nás. Kříž je tedy největší a nejvýmluvnější znamení jeho milosrdné lásky, jediné znamení spásy pro každou generaci a pro celé lidstvo.

3. Před dvaceti léty na konci Svatého roku Vykoupení, jsem předal mladým velký kříž onoho Jubilea. Při té příležitosti jsem je vybídl, aby byli věrnými učedníky Krista, ukřižovaného krále, jenž ?se nám ukazuje jako Ten, který osvobozuje člověka od toho, co ho omezuje, zmrzačuje a co téměř vytrhává samé kořeny v duši člověka, v jeho srdci, v jeho svědomí této svobody? (Redemptor hominis, 12).

Od té doby Kříž putuje četnými zeměmi jako příprava na Světový den mládeže. Během svého putování prošel světadíly: jako pochodeň předávaná z ruky do ruky a nesená ze země do země; stal se zářivým znamením důvěry, která oživuje mladé generace třetího tisíciletí.

4. Drazí mladí! Slavíce 20. výročí počátku tohoto mimořádného duchovního dobrodružství, dovolte, abych vám znovu kladl na srdce jako tehdy: ?Svěřuji vám Kříž Krista. Neste jej do světa jako znamení lásky Pána Ježíše k lidstvu a hlásejte všem, že pouze Kristus, který zemřel a vstal z mrtvých, je spása a vykoupení? (Insegnamenti, VII, 1 /1984/, 1105).

Jistě, poselství Kříže není snadné k pochopení v naší době, v níž hmotný blahobyt a pohodlí jsou předkládány a vyhledávány jako přednostní hodnoty. Avšak vy, drazí mladí, nemějte strach hlásat za všech okolností evangelium kříže. Nemějte strach jít proti proudu.

5. ?Ježíš Kristus... se ponížil a byl poslušný až k smrti, a to k smrti kříže. Proto ho také Bůh povýšil? (Fil 2,6.8-9).

Úchvatný hymnus list sv. Pavla Filipanům nám před chvílí připomenul, že Kříž má dva nerozlučitelné aspekty: je zároveň bolestný a slavný. Utrpení a pokoření Ježíšovy smrti jsou úzce spojeny s vyvýšením a slávou jeho vzkříšení.

Drazí bratři a sestry. Milovaní mladí! Ať nikdy neztratíte ze svého vědomí tuto útěšnou pravdu. Utrpení a vzkříšení Krista tvoří střed naší víry a je naší oporou v nevyhnutných každodenních zkouškách.

Maria, Panna Bolestná a mlčenlivá svědkyně radosti vzkříšení, kéž vám pomáhá následovat ukřižovaného Krista a objevovat v tajemství Kříže plný smysl života.

(Překlad homilie: P.Josef Koláček SJ)

Česká sekce RV

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.