Církev proti ponižování žen

11.7.2011 

V New Yorku dnes začíná 49. zasedání Výboru OSN pro odstranění všech forem diskriminace žen. Podřazené postavení žen v mnohých částech světa stále vede k zásahům, poškozujícím jejich důstojnost. Jedním z nich je genitoplastika, praktikovaná ve středoindickém státě Madhya Pradesh. Jak uvádí agentura Fides, v městečku Indore, centru těchto šokujících operací, již bylo zjištěno 300 případů operovaných holčiček, mladších jednoho roku. Staly se obětí rozšířené mentality, podle níž má mužský potomek vyšší hodnotu.

Otec Charles Irudavam, sekretář Komise pro spravedlnost, mír a rozvoj místní biskupské konference tvrdí, že tato praktika je dědictvím selektivního potratu, který se v posledních dvaceti letech týkal 5 milionů nenarozených holčiček. Poté, co byl legislativně regulován, uchylují se rodiče k investici 3200 dolarů za genitoplastiku. Na vině jsou především rodiče a také lékaři, kteří operace provádějí, dodal O.Irudavam. Katolická církev se v rámci svých struktur snaží šířit kulturu rovného postavení pohlaví a přiznává ženám stejná práva a důstojnost.

V hinduistických rodinách, dodává Otec Anand Muttungal, tiskový mluvčí biskupů státu Madhya Pradesh, je zakořeněna víra, že k dosažení spásy je zapotřebí potomka mužského pohlaví. Proto i ve výživě je dáváná přednost chlapcům, což vede k mnohem vyšší dětské úmrtnosti děvčátek.

Zejména jizvou afrického kontinentu je mutilace ženských pohlavních orgánů. Jak dnes uvedla agentura Fides, v ugandských distriktech Kapchorwa a Bukwo, se spojili představitelé křesťanských církví s operátory nevládních organizací, které se staví proti těmto praktikám v oblastech Sebei a Pokot. Dosud se nám nepodařilo fenomén vykořenit, ale podpora církevních komunit jistě povede k vítězství, uvádí se v prohlášení organizace REACH (Reproductive, Educative Community Health).

V Ugandě je od loňského roku tzv. ženská obřízka trestána desetiletým vězením a v případě smrti děvčátka dokonce trestem smrti, rodiče však navzdory tomu své dcery dopravují do nedaleké Keni. Odstrašující praktika mutilace ženských genitálií se podle zprávy UNICEF z loňského roku týká až tří milionů žen ročně, tedy osmi tisíc denně.

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.