Irský parlament pokáral Vatikán

21.7.2011 

Premiér Irska, Enda Kenny, nevybíravým způsobem v parlamentní diskusi napadl Vatikán. Stalo se tak při projednávání tzv. zprávy Cloyne, zabývající se případy zneužívání mladistvých některými kněžími v diecézi Cloyne na jihu Irska. Ve spodní komoře irského parlamentu premiér řekl, že zmíněná zpráva „ozřejmila pokus Svatého stolce blokovat vyšetřování ve svrchovaném a demokratickém státě.“ Podle irského premiéra se tak mělo stát před necelými třemi roky a nikoli jen před třiceti lety. Řekl dále, že „v kultuře Vatikánu dominují nefunkčnost, nepřístupnost a elitářství a že násilí a mučení dětí bylo minimalizováno, aby byl zachován primát instituce, její moc a reputace“. Premiér v závěru své parlamentní řeči, kdy sám sebe označil za „praktikujícího katolíka“, se dokonce uchýlil k překroucené interpretaci dřívějších slov kardinála Ratzingera, který v jiné souvislosti řekl, že „standardy jednání, které jsou vlastní občanské společnosti nebo fungování demokracie, nemohou být v církvi přímo a docela aplikovány“.

Premiér Kenny svou řečí podpořil usnesení parlamentu, které bylo jednohlasně přijato a ve kterém je „pokárán“ Vatikán. Toto usnesení se tak řadí k dalšímu, které roku 2009 přijala jiná katolická země – Belgie – v souvislosti s vyjádřením papeže o AIDS a prezervativech během tiskové konference na palubě letadla při cestě do Kamerunu. Oficiální reakce Svatého stolce zatím nebyla vyslovena, ale je možno ji očekávat stejně jako v případě Belgie před dvěma roky.

V úterý 19. července však již tiskový mluvčí O. Lombardi oznámil, že papežská diplomacie již formálně odpověděla na první obvinění proti Římu, formulovaná některými exponenty irské vlády. V této souvislosti O.Lombardi odpověděl jen neoficiálně, že list papežského nuncia z roku 1997, který je citován tzv. zprávou Cloyne „nelze v žádném případě interpretovat jako pokus o zakamuflování případů zneužití“ a rovněž v něm „chybí jakýkoli náznak toho, že by neměly být respektovány státní zákony“. Naopak, vysvětloval vatikánský tiskový mluvčí, „námitky, na které poukazoval list nuncia, ohledně povinnosti informovat státní orgány (mandatory reporting) nebyly v rozporu s žádným státním zákonem, protože takový státní zákon v té době v Irsku neexistoval“. „Je proto podivné – komentoval O.Lombardi – že je tak vážně kritizován Vatikán jakoby snad Svatý stolec měl vinu na tom, že kanonické právo nepřikládá váhu normám, které samotný stát nepovažoval za potřebné přijmout zákonodárnou cestou“. Slova vatikánského tiskového mluvčího pronesená den před vystoupením irského premiéra v parlamentu však zjevně nebyla vzata v úvahu.

Milan Glaser

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.