Biskup Bertin: Nestačí se dojímat, nutné je řešit situaci

25.8.2011 

Přestože mediální hlasy pomalu utichají, drama v Somálsku, vyčerpaném dvacetiletými konflikty a nyní sužovaném hladomorem, pokračuje. Mezinárodní pomoc sice odstartovala, co se ale skutečně děje v zemi? Dostaly se humanitární zásilky na místo určení? – ptali jsme se apoštolského administrátora v Mogadišu a ředitele tamní Charity, mons. Giorgia Bertina:

Částečně ano, humanitární pomoc přišla. Když říkám částečně, mám na mysli uprchlíky v táboře v Dadaab, v Keni, a v Dolo Ado na jihozápadě Etiopie a také v Mogadišu, kde je asi 100 tisíc uprchlíků, kvůli suchu, které trvá už tři měsíce. Oproti tomu do jižní části centrálního Somálska přichází pomoc sporadicky. Proto příliv uprchlíků z těchto oblastí pokračuje.

Co brání po dvaceti letech nastoletní demokratické vlády?
Řekl bych, že právě těch 20 let. Lidé si totiž za tu dobu zvykli. Chudí si zvykli žebrat a žádat o pomoc, a vychytralí se naučili těžit ze stavu věcí, využívat absence státu k vlastním cílům. Je tedy potřeba změnit přístup, ale těžko říct jak. Pokud jde o pomoc z venku, myslím především na somálskou diasporu, která je ohromná. Řekl bych dokonce, že ta lepší část Somálska utekla. Bohužel zdá se mi, že je málo koordinovaná, možná také ve vleku vnitřních konfliktů, v nichž se země stále zmítá.

Co Církev dělá a co se jí podařilo udělat v této situaci?
Nedávná slova Svatého otce upoutala pozornost na dramatickou situaci Somálska a pokusili jsme se také prostřednictvím katolických organizací o navázání politického dialogu. Nechci teď jmenovat, ale jeden z pokusů se rozběhl nedávno. To je ovšem věc budování státu, a tedy součást politického kontextu. V humanitární oblasti jsme pracovali celých těch 20 let na podpoře místní populace, i když samozřejmě v posledních dvou měsících jsou katolické organizace a zejména Charita v uprchlických táborech přítomné výrazněji.
Nicméně nestačí dojímat se obrázkem vyhladovělého dítěte, ale je nutné, aby si mezinárodní komunita položila otázka, proč se k tomu došlo. Tato nekoherentnost a poněkud laxní přístup k řešení politické situace není zkrátka přirozeným důsledkem sucha, nýbrž důsledkem lidských postojů.

- říká apoštolský administrátor Mogadiša, biskup Giorgio Bertin.

Johana Bronková

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.