Arcibiskup Woelki: I v Německu lidé hladovějí - jinak

21.9.2011 

Pro německou redakci Vatikánského rozhlasu se v předvečer papežovy návštěvy vyjádřil také berlínský arcibiskup Rainer Maria Woelki. Hovořil o médiích, která referují především o konfliktních tematech, o svém setkání se svazem německých homosexuálů i o právu na demonstraci v demokratické společnosti. Zmínil se o tváři Berlína, kam se teprve nedávno přistěhoval z Kolína nad Rýnem.

Je to velmi živé, pestré, různorodé město. Křesťané jsou malou skupinou, jen každý třetí, a proto je velmi důležité ekumenické soužití. Myslím si, že mnozí v tomto městě hledají oporu a orientaci. Existují tu velké sociální problémy – mám dojem, že bohatší část společnosti od nich odhlíží. Pro nás jako křesťany je tudíž právě toto velká výzva, abychom sem konkrétně a hmatatelně přinášeli ducha Kristova, ducha evangelia.

Svatý otec přijíždí do globalizovaného velkoměsta, po Londýně druhé nejlidnatější evropské metropole. Osloví své krajany, avšak rovněž věřící ze všech kontinentů, neboť Německo je třetí zemí na světě, co se týče počtu přistěhovalců.

Je třeba vědět, že se zde v minulých letech usadilo mnoho nekatolických křesťanů – z východní Evropy, ze Slezka. Mimo to velké přistěhovalecké vlny vedly k vytvoření asi 25 zahraničních komunit. Naše berlínská diecéze je skutečně multikulturální. Bylo to vidět při přípravném setkání na papežovu návštěvu minulý pátek, kde byli lidé z celého světa a kdy jsme zakoušeli něco ze světové církve.

Arcibiskup Woelki připustil, že náklady na zajištění papežské cesty nejsou malé (3 a půl milionu euro), avšak zároveň zdůraznil, že i v Německu lidé hladovějí, byť jinak než oběti afrického hladomoru. Hladovějí po smyslu, po životě. Pro solidaritu s Africkým rohem byl zřízen zvláštní Benediktův fond. Je známo, že Němci jsou velkorysí dárci, podle statistik druzí nejštědřejší na světě. Hlad německých křesťanů utiší papežova slova, a proto se jedná o dobrou investici, míní mons. Woelki.

Jsem si jist, že návštěva Svatého otce v Berlíně proběhne dobře. Jsem především hluboce přesvědčen o tom, že existuje také Duch svatý, který je důležitější než duch vanoucí médii a dalšími uskupeními. Jsem přesvědčen, že Duch svatý rozevře lidská srdce – i těm, kteří budou přítomni v parlamentu. A prostě také věřím slovům Svatého otce, který dosud vždy dokázal lidská srdce otevřít,

zakončil berlínský arcibiskup svůj příspěvek pro vatikánský rozhlas.

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.