Představitel Vatikánu v OSN o právech uprchlíků

6.10.2011 

Uprchlíci nejsou jen anonymní čísla, ale lidé, z nichž každý má svou historii, schopnosti a očekávání – připomněl v Ženevě stálý vatikánský pozorovatel při tamních úřadech OSN. Arcibiskup Silvano Tomasi vystoupl na 62. zasedání výkonného výboru úřadu Vysokého komisaře Spojených národů pro uprchlíky. Připomněl, že díky ženevské konvenci podepsané před šedesáti lety mezinárodní organizace, náboženská a sociální sdružení stejně jako státy učinili mnoho pro ochranu důstojnosti těchto lidí a pomáhají jim začít nový život. Přesto jsou tu stále velké nedostatky.

Představitel Svatého stolce uvedl nedávná fakta o migrační vlně spojené s revolucemi v Severní Africe, se suchem v Africkém rohu a s dramatem na Blízkém východě. Více než půl druhého tisíce lidí se utopilo při pokusech o přeplavení Středozemního moře. Bezpočet je obětí mezi uprchlíky ze Somálska.

Arcibiskup Tomasi dále připomněl, že konvence o uprchlících z roku 1851 mluví o garanci základních práv a svobod, ale v mnoha regionech světa jsou uprchlíkům jejich práva upírána. Veřejné mínění a krátkozraká politika zhoršila situaci žadatelů o azyl. Mnoho z nich, včetně dětí, je zadržováno v podmínkách podobným vězení a nakládá se s nimi jako se zločinci. Vatikánský pozorovatel apeloval zejména na zlepšení podmínek pro rodiny s dětmi a na ohledy pro zvláštní potřeby nezletilých, kteří přicházejí do Evropy bez jakéhokoliv zaopatření zvláště z Blízkého východu. „Mělo by se s nimi jednat především jako s dětmi a mít na zřeteli v první řadě jejich dobro, bez ohledu na důvody jejich útěku,“ řekl v Ženevě arcibiskup Tomasi.

Johana Bronková

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.