Vatikán navrhuje reformu mezinárodního finančního a měnového systému

24.10.2011 

Dnes byla publikována Nóta Papežské rady Iustitia et Pax nazvaná „K reformě mezinárodního finančního a měnového systému v perspektivě světové politické autority“. Dokument sice nenese papežův podpis, ale vyjadřuje etický úsudek založený na principech sociálního učení církve, shrnutého zejména v poslední sociální encyklice Caritas in veritate, kterou vydal před dvěma roky Benedikt XVI. Dokument Papežské rady poukazuje na potřebu zřízení světové politické autority, jež by sloužila obecnému dobru, jak to zmiňuje poslední encyklika (č.67), a byla by odpovědí na aktuální ekonomickou a finanční krizi, která vyjevila sobectví, kolektivní chamtivost i hromadění majetku v obrovském měřítku. Nóta Papežské rady podtrhuje, že příčina této krize má ideologickou povahu. Je způsobena jednak neregulovaným ekonomickým liberalismem, ale také utilitarismem, individualismem a technokratismem. Všechny tyto ideologie mají devastační účinek na ekonomiku, trh a obecné dobro. Ekonomika a finanční sektor proto musí být podrobeny etice. Je třeba vytvořit pravidla pro neomezené a nekontrolované spekulativní finanční trhy a finanční transakce je třeba zpoplatnit spravedlivými částkami.

Jak už lze vytušit ze samotného názvu dokumentu, konstatuje se v něm potřeba reformy mezinárodního měnového systému, založeného na takzvané dohodě z Bretton Woods z roku 1944. Mezinárodní měnový fond, který vzešel z této dohody, totiž „už neudržuje stabilitu mezinárodního finančního sektoru, nereguluje komplexní emisi peněz a nechrání před rizikem zadlužení systému“ (č.4). Dokument Papežské rady poukazuje v této souvislosti na potřebu zřízení jakési Světové centrální banky, která by regulovala tok a systém měnových kurzů vzhledem k Národním centrálním bankám.

Nóta o reformě mezinárodního finančního a měnového systému poukazuje na Organizaci spojených národů jako na styčný bod této reformy. Zavedení světové politické autority, čteme v dokumentu, však musí předcházet dlouhá cesta, a nelze k ní dospět bez mnohostranných předchozích jednání. V této souvislosti zmiňuje nóta Papežské rady rozšíření G7 na G20 jako pozitivní krok tímto směrem.

Dnes, píše se dále v dokumentu, už totiž existují podmínky k odstranění westfálského mezinárodního řádu z roku 1648, založeného na svrchovanosti a hlavně soběstačnosti států. Moderní státy se totiž značně změnily a staly se na sobě závislými. Je proto třeba překonat zastaralé a nereálné pojetí států, existujících v „přirozeném“ a „neustálém“ vzájemném boji. Globalizace sjednocuje národy a vybízí hledat nový právní stát na nadnárodní úrovni, to znamená nový model mezinárodního společenství, které bylo soudržnější, více polyarchické (opak soběstačného) a respektovalo by identitu každého národa v rámci rozmanitého bohatství jediného lidstva - píše se v novém dokumentu Papežské rady Iustitia et Pax, který dnes v tiskovém středisku Svatého stolce představil její předseda kard. Turkson. Dokument byl zveřejněn italsky, francouzsky, španělsky a anglicky.

Milan Glaser

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.