Láska žádá "vidoucí srdce"

24.11.2011 

Italská Charita slaví čtyřicítku. Asi dvanáct tisíc jejích zaměstnanců a dobrovolníků ze všech italských diecézí se dnes dopoledne účastnilo mše svaté v bazilice sv. Petra, celebrované předsedou Italské biskupské konference kard. Angelem Bagnascem. Janovský arcibiskup ve své homilii připomněl historicky první národní setkání členů Charity s papežem Pavlem VI., při kterém zazněla slova o pedagogické úloze charitativní činnosti, nadřazené jejím výlučně materiálním aspektům. Kard. Bagnasco tedy hovořil o výchově srdce:

Západní kultura se marně snažila o vykoupení člověka pomocí ideologických perspektiv. Avšak pouze láska, která se rodí z víry, neustále člověka povzbuzuje, aby překročil sám sebe. Je třeba vychovávat srdce ke křesťanské naději a na ní zakládat veškerou naši snahu, aniž bychom popírali zásluhy lidského úsilí. Jak nám radí Svatý otec v enyklice Spe salvi: „Jen velká, na naději založená jistota, že i přes všechna selhání jsou můj život i celé dějiny bezpečně ukryté v nezničitelné lásce (...), může našim činům dodat odvahu“ (Spe salvi, 35)

. Po skončení liturgické slavnosti členy italské Charity pozdravil Svatý otec. Také on připomněl výchovný rozměr charitativní mise zakládající se na třech pilířích – naslouchání, pozorování a rozlišování.

Individualismus dnešní doby, zdánlivé vystačení si s technikou, všeovlivňující relativismus vybízejí jednotlivce i společenství k vnímavému naslouchání, k pohledu a srdci otevřenému vůči potřebám, ke společnému rozpoznání toho, jak existovat a vystupovat ve světě, který se hluboce mění.

Kromě výchovné funkce jsou výrazným rysem charitativní činnosti gesta milosrdenství, která se stávají konkrétním znamením evangelizace.

Dovolte vaší činnosti, aby takříkajíc promluvila. Dbejte především na její vnitřní odůvodnění a na svědectví, které vydává. Vaše dílo vychází z víry a je dílem církve, vyjadřuje pozornost k těm, kdo zůstávají pozadu. Zároveň i vychovává, neboť pomáhá chudým, aby rostli ve své důstojnosti, aby křesťanské komunity šly cestou Kristova následovnictví a aby občanská společnost svědomitě dostála svým závazkům.

Láska požaduje otevřenou mysl, nezúžený pohled, intuici, předvídavost, „vidoucí srdce“, citoval Svatý otec encykliku Deus caritas est. Reagovat na existující nouzi neznamená pouze dát chleba hladovějícím, nýbrž se také dotazovat po příčinách jejich hladu, určil Benedikt XVI. směřování dnešních charitních pracovníků a vyzval je, aby se stávali znamením naděje:

Lidstvo nepotřebuje pouze dobrodince, nýbrž konkrétní a pokorné lidi, kteří se jako Ježíš staví po boku svých bratří a sdílejí s nimi jejich námahu. Zdrojem naší naděje je Kristus. Nepotřebujeme Charitu, abychom na ní přenesli naši povinnost lásky k bližnímu, nýbrž aby se stávala znamením Kristovy lásky, znamením naděje.

Řekněte světu, že slovo láska pochází od Boha, loučil se Svatý otec s delegáty italských diecézních a farních Charit.

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.