Arcibiskup Nichols: svět byznysu si začíná uvědomovat nevýhody etické anarchie

20.9.2012 

Bankéři a manažéři se chovají doma jinak než v práci. Ve věcech byznysu nezavazují žádné normy, dokonce i když v běžném rodinném životě jsou to lidé počestní – uvedl katolický primas Anglie a Walesu, arcibiskup Vincent Nichols. Prozradil, že s touto etickou dvojakostí se mu svěřují sami byznysmeni. Jsou si totiž vědomi, že podvojný život na dlouhé etapy není výhodný pro ně samé, ani pro firmy.

Arcibiskup Nichols přijal pozvání na setkání byznysmenů londýnského City, vedoucích tzv. FTSE 100, která určuje index londýnské burzy. Setkání s katolickým primasem je jedním z krokům, který má sloužit obnově reputace britského finačnictví, narušené krizí a skandály. Právě proto setkání probíhalo pod heslem „lepší byznys“.
Londýnský arcibiskup varoval, že nemá hotový recept na krizi. Jisté však je, že i v této oblasti je nutné vrátit se k základním morálním zásadám. „Buďte jako olympijští závodníci, kteří chtějí samozřejmě vyhrát, ale zároveň také zachovat si čest,“ uvedl katolický arcibiskup, s odvoláním na letošní Olympiádu, která probíhala právě v Londýně. Jak řekl, bysnysmeni musí obnovit svou kulturu. Nesmějí rezignovat na ideály a zásady. „Čtyři roky žijeme v krizi a stále jsme z toho nevyvodili důsledky,“ řekl katolický přimas Anglie a Walesu.

V rozhovoru o svém setkání s britským finančnickým prostředím, arcibiskup Nichols poznamenal, že vědomí o nutnosti reforem etického rázu dozrává už i v byznysmenech samotných:

Povinností byznysu je přispívat k souladu společnosti. Je to pro něj výhodné, protože pokud společnost nefunguje, podnikatelský sektor nemůže prosperovat. Těžko je rozumět společnosti, vyčíst její potřeby, na které byznys reaguje. Stejně tak je známou věcí, že lidé pracují nejlépe, jsou-li na svou práci hrdí. Tak se formuje společnost. I během tohoto setkání jsme došli k závěru, že dobrý byznys si klade za cíl dlouhodobou prosperitu, a to je něco zcela jiného než pouhý zisk, zdůraznil arcibiskup Vincent Nichols.

Johana Bronková

Copyright © 2003-2022 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.