Delegát Svatého stolce v OSN: Právní stát musí být založen na přirozeném právu

27.9.2012 

„O právním státě na národní a mezinárodní úrovni“ jedná 67. generální shromáždění OSN, na kterém včera vystoupil delegát Svatého stolce, arcibiskup Dominique Mamberti, sekretář Svatého stolce pro vztahy se státy. Ten ocenil fakt, že byla zdůrazněna spojitost mezi právním státem a respektem vůči lidským právům, ale poukázal na to, že je přitom třeba přestat se fixovat jenom na procedury zajišťující demokratický původ zákonů a základní konsens mezinárodního společenství. Vatikánský diplomat dále hovořil o tom, že formální respekt sám sobě nezaručuje účinnost právního státu ať už na úrovni národní či mezinárodní. Kromě toho pak rostoucí komplexnost dnešního života vede k „bujení různých zákonů a procedur, které lze nezřídka aplikovat protikladně a v jejichž pozadí stojí jednostranné antropologické vize“.

Tam, kde chybějí objektivní kritéria schopná zakládat a řídit legislativní činnost, redukuje se pojem právního státu (rule of law) na sterilní tautologii čili na pouhou vládu norem (rule of rules). Nové zákony, třebaže jsou vytvářeny v systémech, které lze označit za demokratické, se tak mohou snadno stát projevem vůle jednotlivců.

Řekl delegát Svatého stolce s použitím slov Benedikta XVI. z jeho promluvy ke členům Bundestagu (22. září 2011).
Arcibiskup Mamberti pak s poukazem na Chartu OSN (§2) hovořil o jejím požadavku víry v základní práva člověka. Slovo víra – vysvětlil - obvykle znamená transcedenci, tedy něco, co nezávisí na dojmech, výsadách, uznáních či dohodách, ale může být pochopeno rozumem, tedy filosoficky v rámci tázání se po smyslu lidské existence a po pevném a pravém základu právního státu do té míry, v níž jsme schopni chápat existenci lidské přirozenosti, která předchází a přesahuje všechny sociální teorie a konstrukce, jež mají jednotlivci i skupiny respektovat a nikoli jimi libovolně manipulovat.

Člověk není jenom svoboda, která tvoří sebe samu. Člověk nestvořil sebe sama. Je intelektem a vůlí, ale také přirozeností, a jeho vůle je směrována správně, když respektuje přirozenost, naslouchá jí a přijímá sebe samého takového jakým je, totiž jako někoho, kdo nestvořil sám sebe.

Právě tak a jenom tak se uskutečňuje pravá lidská svoboda a jedině tento způsob nám dovoluje mluvit o právním státu doopravdy. Naproti tomu pozitivistický rozum není s to chápat cokoli, co překračuje pouhou funkčnost a je schopen vytvářet jen vládu norem a procedur, postavených na pragmatismu a utilitarismu, tedy tautologii, která postrádá trvalé hodnoty a je vystavena manipulacím.

Arcibiskup Mamberti poukázal v této souvislosti na zájmové skupiny, které za pomocí pouze formálních procedur dovedou ovlivňovat politiky jednotlivých států tak, aby byly přijaty mnohostranné normy, které nejenom, že nemohou sloužit všeobecnému blahu, ale jsou pod zdáním legitimity de facto zneužitím mezinárodních norem a směrnic, jak vysvítá z nedávné finanční krize.

Stejně tak dobře známá je snaha prosazovat jménem demokracie materialistickou vizi člověka, která se váže k mechanistické a utilitaristické vizi zákonnosti. Takto potom navzdory právnímu státu dochází k tomu, že vůle mocných převládá nad vůlí slabých: dětí, nenarozených, handicapovaných, chudých nebo – jako tomu bylo ve finanční krizi – těch, kterým byly odepřeny správné informace ve správnou chvíli.

Naproti tomu, pokračoval sekretář Svatého stolce pro vztahy se státy, jedině transcendentní hodnota lidské důstojnosti podává právnímu státu základ bezpečné stability, protože koresponduje s pravdou o člověku jakožto tvoru stvořeného Bohem a zároveň tak umožňuje, aby právní stát mohl sledovat svůj účel, totiž prosazování obecného blaha.

Toto 67. zasedání generálního shromáždění OSN, řekl v závěru arcibiskup Mamberti, je proto „příležitostí potvrdit vůli hledat politická řešení na globální úrovni za pomoci právního řádu pevně zakotveného v důstojnosti a přirozenosti lidství, jinými slovy v přirozeném právu“.

Milan Glaser

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.