Kardinál Koch: ordinariát pro luterány je možný, požádají-li o něj

29.10.2012 

Současná sekularizace vyrůstá z rozkolu západního křesťanství v 16. století. Tehdy se náboženství stalo soukromou záležitostí – připomíná kard. Kurt Koch. Podle předsedy Papežské rady pro jednotu křesťanů je třeba uvědomovat si tyto negativní důsledky reformace, když se připravujeme na její pětisté výročí. Cesta smíření s luterány ještě daleká, dodává kardinál Koch. Největším problémem zůstává samotná koncepce církve u protestantů. K překonání těchto překážek je nutný solidní teologický dialog.

Předseda papežského úřadu pro ekumenismus nevylučuje nicméně určité „zkratky“, například v podobě ordinariátu pro luterány, tedy struktury analogické k té, jakou dostali v katolické církví bývalí anglikáni. Jak ale dodává, iniciativa by musela vyjít od luteránů, kteří by chtěli přejít do katolické církve a zároveň zachovat své tradice a obyčeje.

V rozhovoru pro agenturu Zenit švýcarský kardinál mluvil rovněž o problémech spojených s interpretací II. vatikánského koncilu. Poznamenal, že progresisti a tradicionalisti se v těchto věcech paradoxně shodují. Pro první i druhé byl koncil skoncováním s minulostí. Benedikt XVI. nás však učí číst poslední koncil v kontinuitě s celou tradicí, připomíná kard. Koch.

Johana Bronková

Copyright © 2003-2022 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.