Apoštolská penitenciárie pořádá sympozium o svátosti pokání

17.11.2012 

Apoštolská penitenciárie pořádá v těchto dnech sympozium na téma „Svátost pokání mezi pontifikáty Řehoře VII. a Bonifáce VIII.“ za účasti studentů římských papežských i státních univerzit. Sympozium zahájil vrchní penitenciář kardinál Manuel Monteiro de Castro, po němž následovala promluva regenta apoštolské penitenciárie mons. Kryštofa Nykiela. Mezi moderátory sympozia je např. prefekt Kongregace pro nauku víry arcibiskup Gerhard Ludwig Müller a další představitelé církevní hierarchie. Vatikánskému rozhlasu přiblížil toto sympozium jeden z přednášejících mons. Kryštof Nykiel:

Letošní sympozium zapadá do zvláštního kontextu Roku víry, nedlouho po skončení synodu o nové evangelizaci. Synodální otcové mluvili také o tom, že nová evangelizace vede skrze zpovědnici. Svátost smíření je účinným nástrojem, který regeneruje člověka zevnitř a pomáhá mu poznat pravdu o sobě samém, tedy že je milovaným synem Boha Otce, který oplývá milosrdenstvím a je vždycky bezpodmínečně ochoten odpustit a darovat pokoj.

Jaký je účel apoštolské penitenciárie?

Když je řeč o Apoštolské penitenciárii není divu, že si mnoho lidí vzhledem k názvu vybaví něco jako vězeňství v rámci katolické církve. (V Itálii se totiž pro označení vězeňské služby užívá právě slova polizia penitenziaria - pozn.překl.). Samozřejmě, že jde o něco zcela jiného. Latinský základ tohoto slova znamená kajícník. Apoštolská penitenciária je nejstarším úřadem římské kurie a její vznik spadá do 12. století. Koná službu výlučně duchovní, službu, která se bezprostředně pojí k samotnému účelu církve, kterým je salus animarum, tedy spása duší. Jejím účelem je pomáhat věřícím v jejich smíření s Bohem a církví. Víme, že smíření se děje autoritativním prostřednictvím církve. Hřích, což je třeba mít neustále na paměti, není záležitostí, která se týká pouze Boha a kajícníka. Hříchem je zraněna také církev, což je pravda, kterou mnozí katolíci neberou v úvahu. Zapojení církve do odpuštění hříchu je součástí Boží vůle. Nejde tedy o praxi, která se vyvinula pouze historicky, není to forma centralizace a byrokratizace odpuštění. Kompetence Tribunálu apoštolské penitenciárie se tedy vztahuje k matérii, která se týká vnitřního fóra, tedy svědomí, vnitřního vztahu mezi Bohem a věřícím.
Na tomto dvoudenním studijním sympoziu o svátosti pokání bychom rádi prohloubili její historický, kanonický, liturgický a pastorační vývoj, aby byla více objevena a doceněna. Rádi bychom, aby zpovědnice byly privilegovaným místem zkušenosti milosrdné lásky Boží. O důležitosti zpovědi hovořil několikrát také Benedikt XVI. a naposledy to zdůraznil při závěrečné liturgii biskupského synodu. Je třeba objevit zpovědnici jako privilegované místo evangelizace a předávání posvátné nauky víry.

Říká mons. Kryštof Nykiel

Milan Glaser

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.