V Pákistánu není soudce, který by měl odvahu zahájit odvolací stání Asie Bibi

27.12.2012 

Kéž přímluva svatého Štěpána, který byl až do posledního okamžiku věrný Pánu, podpoří pronásledované křesťany. Ať je povzbuzuje také naše modlitba! S těmito slovy se obrátil Benedikt XVI. k frankofonním poutníkům po včerejší modlitbě Anděl Páně. Pronásledování pro víru je palčivým tématem zejména v Pákistánu, kde byla včera zastřelena křesťanská žena ve Quettě, hlavním městě pákistánské provincie Balúčistán. Motiv vraždy dosud není známý a případ vyšetřuje policie. Další žena – Asia Bibi, matka pěti dětí, odsouzená k smrti za rouhání, čeká na vykonání rozsudku od června 2009. O její kauze hovoří Mobeed Shahid, zakladatel Asociace pákistánských křesťanů v Itálii.

Bohužel případ Asie Bibi nemá mnoho nadějí na vyřešení. Přestože intervenovalo mezinárodní společenství, zde v Itálii biskupská konference nebo list Avvenire, její osvobození je téměř nemožné. Stala se symbolem pro integralisty, kteří chtějí za každou cenu zachovat zákon o blasfemii. Na jeho podporu se ustavilo hnutí za obranu Pákistánu, k němuž náleží čtyřicítka různých náboženských uskupení, ale také politických stran. Nechtějí povolit zrušení ani revizi zákona. Je nemožné se postavit tomuto fundamentalismu, který je celostátně rozšířen.

Jak své uvěznění prožívá sama Asia Bibi?

Velmi špatně. Sleduji její případ osobně společně s jinými organizacemi. Je to velice prostá žena z chudých poměrů, jejím světem byla vesnice a její dcery. Nyní je hlídána čtyřiadvacet hodin denně, zatímco by si přála být se svou rodinou, zejména se svou postiženou dcerou, která ji nejvíce potřebuje. Pákistánský soudní systém nepovoluje návštěvy ve vězení ani v případě regulérně odsouzených. Asia Bibi tím velmi trpí a ztrácí svou duševní rovnováhu. V pákistánské justici se nenašel nikdo, kdo by se nebál otevřít jednání u Nejvyššího soudu. Odvolání k soudu bylo podáno, ale žádný soudce dosud nenašel odvahu slyšení zahájit,

říká představitel Asociace pákistánských křesťanů v Itálii.

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2021 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.