Jediná biografie papeže Františka se jmenuje El jesuita

21.3.2013 

Snad jedinou existující biografií současného papeže je španělská kniha rozhovorů s dvěma italskými publicisty. Svazek nazvaný El jesuita, Jezuita, vyšel před třemi lety. Vatikánský rozhlas se ptal Francesky Ambrogettiové, která je se Sergiem Rubinem jeho spoluautorkou, jak celý projekt vznikl.

Bylo to v roce 2001. Arcibiskup Bergoglio byl právě jmenován kardinálem a nikdo ani vzdáleně nepomyslel na to, že by se mohl stát papežem. V Argentině zrovna propukla hospodářská krize. Chtěla jsem proto natočit rozhovory se zástupci různých odvětví a mimo jiné jsem zavolala také na arcibiskupství. Odpověděl osobně kard. Bergoglio a já jsem ho pozvala na zahraniční tiskové oddělení. Souhlasil, a proto jsem se zeptala, kdy mu můžu poslat auto. Na to řekl – Ne, ne. Jaká je přesná adresa? Tak to tam dojedu tím a tím autobusem, který mi zastaví asi tři bloky odsud, a zbytek už dojdu pěšky. To byl první šok – kardinál, který jezdí městskou dopravou. V té době byl přece arcibiskupem Buenos Aires a nejvyšším představitelem argentinské církve! Setkání na tiskovém oddělení velmi zapůsobilo na všechny přítomné novináře. Říkal velice hluboké věci naprosto jednoduchým stylem. Řekli jsme si, že by možná stálo za to, věnovat se myšlení tohoto muže poněkud hlouběji, a tak vznikl nápad sepsat knihu. Pak nám ale trvalo mnoho let, než se nám podařilo tehdejšího kardinála přesvědčit, aby se s námi setkal a knihu jsme udělali.

Papež František a kardinál Bergoglio jsou jeden a týž člověk – prvních několik dní pontifikátu to plně potvrdilo, míní italská novinářka.

Zcela jistě, nijak se nezměnil. Pro toho, kdo jej zná, není jeho první gesto – tedy žádost o modlitbu – ničím překvapivým. Zdraví tak lidi pokaždé – „Modlete se za mne“. Vůbec by mne neohromilo, kdyby i v Římě jezdil veřejnou dopravou. Jistě se toho dočkáme! Je to velice dochvilný, laskavý a kultivovaný člověk; schopný naslouchat, rozmlouvat a dohodnout se. Pokud se ale jedná o věci, v které věří, je nekompromisní, odvážný a silný.

Italská publicistka dále hovoří o dědictví, které papež František zanechal své arcidiecézi a církvi v Argentině.

Spravoval ji tím nejlepším možným způsobem. Měl přímou telefonní linku pro kněze, kam mu mohli ve dne v noci volat. Kněží ho velmi milovali a určitě ho budou milovat i místní biskupové a kardinálové. V argentinské církvi za sebou zanechal řád a pořádek. Doufejme, že se mu totéž podaří také ve Vatikánu. Jeho věřící jsou samozřejmě trochu smutní. V knize přinášíme výpověď jedné právničky a aktivistky v oblasti lidských práv, která říká: Byl by fantastický papež, doufám ale, že ho nezvolí, aby mohl zůstat s námi. Dnes však lidé zároveň cítí radost – ve skutečnosti svého biskupa neztratili, ale vlastní ho stále, byť šířeji, celosvětově,

uvedla pro Vatikánský rozhlas Francesca Ambrogettiová.

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.