Svatý otec přijal nejvyššího představitele německých evangelíků

8.4.2013 

Ekumenismus mučedníků byl jedním z témat rozhovoru, který spolu dnes dopoledne vedli Svatý otec a předseda Rady německých evangelických církví Nikolaus Schneider. Papež František přijal německého pastora s chotí a doprovodem na krátké soukromé audienci, o níž informuje tiskový mluvčí Svatého stolce, O. Federico Lombardi:

Setkání bylo skutečně velmi srdečné. Pastor Schneider Svatému otci pogratuloval k tak šťastnému a strhujícímu zahájení pontifikátu. Rovněž ocenil volbu jména „František“, neboť náleží světci, který hovoří velice účinně ke všem křesťanům. Nejvyšší představitel německé evangelické církve pak vyslovil Svatému otci svou soustrast nad utrpením argentinského národa v důsledku nedávných záplav. Konverzace na ekumenická témata se týkala zejména hodnoty, kterou přináší ekumenismus mučedníků. Papež mu přikládá výjimečný význam, neboť je dobře obeznámen s utrpením mnoha mučedníků nacismu, členů evangelické církve. Krev prolitá mučedníky je hlubokým pojítkem různých křesťanských vyznání ve společném svědectví o Kristu. Pastor Schneider připomněl blížící se pětisté výročí reformace, které je samozřejmě pro německou evangelickou církev důležitým momentem. Papež využil příležitosti, aby opětovně upozornil na promluvu Benedikta XVI., pronesenou v Erfurtu na místech, kde žil a působil Martin Luther. Tato promluva má zásadní význam pro vztahy mezi katolickou církví na jedné straně a tradicí reformace a postavou Martina Luthera na druhé. Dnešní setkání tedy bylo velmi významné ve svém ekumenickém směřování, které nynější pontifikát bezpochyby nese dál.

Uvedl ředitel Tiskového střediska Svatého stolce, O. Federico Lombardi. Předseda Rady německých evangelických církví na své tiskové konferenci sdělil, že papeže pozval na oslavy pětistého výročí reformace do Německa.

Vysvětlil jsem, že naše reformační církve si chtějí v roce 2017 připomenou 500 let reformace. Má to ale být dobré a krásné vzpomínání, na které bychom ho chtěli pozvat. Mělo by to pro něj být možné, protože by to nemělo být jenom neměcké jubileum. V jeho popředí by neměl stát jako hrdina Martin Luther. Ačkoliv jsme samozřejmě Lutherovi vděčni za to, že nás podnítil k obrácení se ke Kristu. Obsahově by to tedy měla být oslava Krista, kterou může slavit každý křesťan. Uzavřeli jsme naše setkání společnou modlitbou Otčenáš. Přislíbil jsem papeži naši modlitbu, o kterou žádal. Rozloučili jsme se jako bratři. Myslím, že jsme si opravdu rozuměli a že byly položeny základy pro budoucnost.

Řekl pastor Nikolaus Schneider.

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.