Papež navštívil jezuitskou komunitu Vatikánské observatoře

15.7.2013 

Včerejší návštěva papeže Františka v Castel Gandolfu, kde Svatý otec pronesl polední promluvu před modlitbou Anděl Páně, měla ještě odpolední pokračování. Papež totiž potom zavítal na Vatikánskou observatoř, která sídlí na pozemku papežské rezidence a je spravována jezuity. Poprvé tak papež navštívil komunitu svých bývalých řádových spolubratrů, kde zůstal i na oběd. Jezuitská komunita má mezinárodní obsazení a její představený, jenž je shodou okolností Argentinec, O. José Gabriel Funes, vylíčil v rozhovoru pro naši rozhlasovou stanici průběh papežovy nedělní návštěvy:

Pro nás jezuity a zaměstnance Vatikánské observatoře to byl překrásný den. Přivítali jsme papeže a provedli jej našimi prostorami. V naší knihovně si prohlédl naše nejcennější knihy, např. kopii Kopernikovy De revolutionibus, potom Principia od Isaaca Newtona a také Reformu gregoriánského kalendáře od Otce Klavia, jednoho z tvůrců této reformy. Papež navštívil také laboratoř meteoritů, kde si prohlédl v mikroskopu meteorit, který spadl v Buenos Aires. Bratr Consolmagno, který je správcem této laboratoře, mu tak připravil malé překvapení. Nakonec oběda papež podepsal pergamen, na kterém máme podpisy všech papežů počínaje Piem XI. Bylo to zkrátka velice milé a moc nás to potěšilo.

Hovořili jste také o vaší práci?

Jistě.U oběda jsme hovořili o našich aktivitách a plánech, tedy o našem speciálním misijním poslání. Naše přírodovědná perspektiva může pomoci k lepšímu náboženskému poznání veškerenstva. Na druhé straně je však přírodovědné poznání také limitováno, pokud se neotevře na ty ostatní, tedy na filosofické a náboženské poznání.

Papež František byl však také na návštěvě jako jezuita mezi jezuity…

Přesně tak. Byl to náš spolubratr. Byla to tedy dvojnásobná radost, mít mezi sebou papeže a zároveň papeže-jezuitu. A bylo to také poprvé, kdy papež v jezuitské komunitě Vatikánské observatoře obědval. Také to bylo mimořádné. Pamětníci mi vyprávěli, že Jan Pavel II. během prvního roku pontifikátu navštívil po mši svaté o slavnosti sv. Ignáce z Loyoly naši komunitu a zdržel se na snídani spolu s jezuity a zaměstnanci observatoře. .. To byla také návštěva velice familiární. Ale ta včerejší návštěva byla první, kdy papež přišel do naší komunity na oběd.

Co má největší dopad na vaši práci z toho, co papež František učí?

Já myslím, že to, na co papež klade důraz už od začátku: jít na periferie a to nejenom zeměpisné, ale také existenciální. Naše poslání je součástí této cesty na tu nejvzdálenější periferii, dá-li se to tak říci, protože se týká vesmíru. Vracíme se zpět, protože zkoumáme také počátek vesmíru z přírodovědného hlediska, ale jdeme také daleko, protože zkoumáme ty nejvzdálenější galaxie. A to nás staví před otázky, které si musíme klást všichni, totiž o vztahu vědy a víry. Myslím, že toto je posláním observatoře. Jít do této opravdu nejvzdálenější periferie, do vesmíru, který je vždycky také Božím darem.

Říká O. José Gabriel Funes ředitel Vatikánské observatoře v souvislosti se včerejší návštěvou papeže Františka v tamější jezuitské komunitě.

Milan Glaser

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.