Vzniká muzeum křesťanství ve Svaté zemi

5.8.2013 

hovoří kustod Svaté země otec Pizzaballa OFM

V Jeruzalémě vzniká Muzeum Svaté země (Terra Sancta Museum). Jeho úkolem bude uchovávat tamní křesťanské dědictví, nově zpřístupnit dějiny křesťanů v této zemi a pozitivně ovlivňovat současné soužití vyznavačů tří monoteistických náboženství. Muzeum bude sídlit na dvou místech v historickém centru Jeruzaléma a bude rozděleno do tří expozic – archeologické, multimediální a historické. Výstavní komplex bude otevřen v roce 2015. V rozhovoru s Gabriellou Ceraso pro Vatikánský rozhlas o tom mluví kustod Svaté země, františkán otec Pierbattista Pizzaballa:

V Jeruzalémě je možné narazit na mnohé stopy, které zde zanechalo křesťanství, ale nikde není místo, které by o této přítomnosti hovořilo systematicky, od počátků po dnešek. Dějiny křesťanské přítomnosti ve Svaté zemi jsou přitom významné. To je hlavní důvod, proč uvažujeme o zřízení takového muzea. Dalším motivem je, pomoci poutníkům, ale i lidem, kteří žijí v Jeruzalémě, aby si uvědomili, jaké bohatství skrývají tyto dějiny i dnešní současná přítomnost křesťanů. Výstava bude určená všem: křesťanům, židům i muslimům. Naším záměrem je představit naše dějiny z pozitivního úhlu pohledu, bez polemik, protože dějiny křesťanů náleží k dějinám této země. Rádi bychom, aby se muzeum stalo místem vzájemného setkávání.

Poznání minulosti tedy poslouží také tomu, lépe žít v přítomnosti?

Ano. Snadno si totiž uvědomíme, že některé jevy nejsou ničím novým, a i když se znovu vrací možná v jiné podobě, mají podobný průběh. Poznání historie nám pomáhá vnímat naši přítomnost reálněji a získat k ní potřebný odstup.

Až bude projekt muzea otevřen, bude sídlit na dvou místech – jedním bude konvent Bičování Krista a druhým bude konvent Nejsvětějšího Spasitele. Celkem bude zahrnovat tři expozice – nejprve archeologickou právě v konventu Bičování Krista na počátku Křížové cesty (Via dolorosa), která vede k chrámu Božího hrobu. Co přesně návštěvník v této expozici uvidí?

Bude se moci seznámit s dějinami křesťanského starověku – jak Jeruzalém vypadal v Ježíšově době a co se z té doby našlo a zachovalo. Pak tam bude audio-vizuální expozice, v níž se návštěvník seznámí s dějinami Křížové cesty (Via dolorosa) a zejména chrámu Božího hrobu. Třetí expozice muzea bude v konventu Největějšího Spasitele a bude mít více historická ráz. Bude pojednávat o dějinách křesťanství ve Svaté zemi od křížových výprav po dnešek, o dějinách františkánské kustodie a péče o křesťanské posvátná místa, a seznámí s rozvojem křesťanského společenství v daném období.

V muzeu tedy představíte také svou činnost, jíž je péče o svatá místa, pohostinnost vůči poutníkům a starost o místní křesťanské společenství. Bude to také příležitost k vytvoření nových pracovních příležitostí?

Ano. Už dnes s námi spolupracuje mnoho lidí a je důležité vytvářet nové pracovní příležitosti. Muzeum bude vyžadovat především kvalifikované spolupracovníky z oblasti kultury.

Vzhledem k dnešnímu dějinně-politickému a společenského kontextu, co si slibujete od přítomnosti tohoto muzea?

Věřím, že v této době velkých rozdělení a tolika problémů je důležité investovat do oblasti kultury. Nepotřebujeme totiž pouze, aby byl mír, aby zavládla spravedlnost, aby byla práce a lidé měli co jíst, ale potřebujeme také, aby to, co děláme, mělo smysl. Takovéto iniciativy kulturního charakteru k tomu přispívají.

Řekl pro Vatikánský rozhlas kustod Svaté země otec Pierbattista Pizzaballa OFM.

Přeložil Petr Havlíček SJ

Česká sekce RV

Copyright © 2003-2025 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.