Jaký obraz církve přinese Katholikentag?

16.6.2004 

?Rozvoj Evropských národů i dnes potřebuje křesťany a křesťanství? ? napsal účastníkům německého Katholikentagu Jan Pavel II. 95. dny německých katolíků začaly dnes v Ulmu a potrvají do neděle 20. června. Svatý otec ve svém poselství zdůrazňuje nedávné rozšíření Evropské Unie: Město Ulm je rozloženo na březích Dunaje, řeky, která spojuje evropský západ a východ ? píše papež. Rozšíření Evropy může být mimořádným přínosem pro celou společnost. Evropa totiž není jen náhodným seskupením sousedících států. Přes všechny kulturní odlišnosti se má na základě lidských a křesťanských hodnot stávat stále více jednotou ducha.
?Žít z Boží síly?, heslo vybrané pro letošní Katholikentag z II. listu Korinťanům, interpretuje Jan Pavel II. jako povzbuzení k větší otevřenosti srdce a očí. Tak budete přinášet Boží sílu působící v každém člověku do společnosti jako důvěryhodné svědectví ? vybízí Svatý otec. Křesťané mají odvážně zvedat hlas tam, kde jsou zpochybňovány základy jejich víry a mezilidských vztahů, hodnota křesťanského manželství a rodiny, kde je ve hře jedinečný Boží dar, jakým je lidský život ? napsal německým katolíkům Jan Pavel II.

Podrobnosti telefonuje z Mnichova korespondent polské sekce našeho rozhlasu, P. Aleksander Klima OP:

?Organizátoři setkání, které potrvá do neděle, počítají s příjezdem zhruba 23 tisíc účastníků. Na programu Katholikentagu je na 800 akcí nejrůznějšího druhu ? od možnosti tiché modlitby a meditace, přes ekumenické čtení Písma po různé přednášky a diskusní fóra. Mezi pozvanými hosty je kardinál Walter Kasper, předseda Papežské rady pro jednotu křesťanů, i některé osobnosti ze světa politiky ? např. předsedkyně CDU Angela Merkel nebo předseda německého parlamentu Wolfgang Thierse.
Zvláštní pozornost budí debata o úloze církve v dnešní době mezi kardinálem Karlem Lehmannem a kontroverzním švýcarským teologem Hansem Küngem. Diskuse o deklerikalizaci církve se pak účastní neméně kontroversní Jaques Gaillo, odvolaný z funkce diecézního biskupa, a Eugen Drewermann, proslulý svými radikálními postoji neslučitelnými s učením církve. Odtud pramení obavy, že navzdory velké převaze pozitivních akcí, převládne jako mediální poselství Katholikentagu protiřímské ?Credo? církevních ?disidentů? vytrvale velebených německými médii. To může znamenat další promarněnou šanci, jak v nich představit pozitivní obraz církve.?

Setkání německých katolíků zahájila společná modlitby před ulmským Münstrem ? největším kostelem města, který patří od dob reformace protestantům a je v současné době největším protestantským kostelem Německa. Katholikentage mají v Německu 156 let dlouhou tradici. Pořádá je laická organizace tzv. Centrální výbor německých katolíků. Z 82 milionů Němců se hlásí ke katolické církvi 26 a půl milionu, téměř stejně tolik je protestantů ? o 400 tisíc méně. třetím největším náboženstvím je v současném Německu islám se třemi miliony dvěma sty tisíci vyznavačů.

Johana Bronková

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.