Rozhovor s knězem jedné chudinské čtvrti v Buenos Aires

21.8.2013 

„S encyklikou Lumen Fidei na periferie bytí” . Katolický mítink v jadranském letovisku dnes hostil diskusi u kulatého stolu, která nesla právě tento titul a shromáždila tři řečníky – dva z Jižní Ameriky a jednoho z Itálie. K prvně jmenovaným náleží O. José Maria di Paola, známý jako Otec Pepe (na fotce s kardinálem Bergogliem). Je knězem více než třicet let – větší část z nich strávil v chudinských čtvrtích Buenos Aires.

Žijeme ve čtvrtích, které asi znáte pod názvem favely. Žijeme zde nablízku lidem, doprovázíme je v jejich životě a práci. Je to duchovní i sociální práce – tyto dvě věci jdou ruku v ruce. Je to způsob prožívání kněžství, řekl bych možná charisma, které v těchto posledních desetiletích prožívá řada kněží z Buenos Aires. Kněžská skupina působící ve favelách existuje více než čtyřicet let. Začala po vzoru francouzských dělnických kněží. Sami obyvatelé favel pak kněze požádali, aby u nich zůstali, aby ve čtvrti působil kněz jako všude jinde.

Zdrojem mého povolání je úcta ke sv. Františku z Assisi, svěřuje se argentinský kněz. Prototypem kněze pak sv. don Bosco. Životním vzorem O. Carlos Mugica – kněz, který byl roku 1974 zastřelen v Buenos Aires před kostelem sv. Františka dělnické čtvrti Mataderos. Řečeno slovy papeže Františka, Otec Pepe dává přednost “chudé církvi pro chudé”.

Jistě, to je, myslím, naše poslání. Život ve favele přispívá k tomu, že známe velmi dobře lidi, kteří ji obývají. Chudý člověk tak pro nás není pouze někdo, komu je třeba pomoci, ale někdo, od kohoho se musíme učit. To je psáno v bibli a je to součástí naší víry, vyplývá to z Kristova hlásání i ze Starého zákona. Chudý člověk nám může o Bohu říci skutečně velmi mnoho. Zbožnost těchto lidí je velice prostá – a my jí nesmíme komplikovat.

Velkým problémem městských chudinských čtvrtí jsou drogy. Právě obchodníci s drogami začali před několika lety Otci Josému vyhrožovat smrtí. Tehdejší arcibiskup Buenos Aires, kard. Bergoglio, je v jedné ze svých homilií neváhal nazvat „vlivnými obchodníky temnot”.

Ano, droga je jedním z problémů, se kterými se potýkáme. Obchod s drogami se vždy snaží skrýt tam, kde je to pro něj příznivé. Obchodníci nejsou obyvateli favely – naopak chudinské čtvrti jsou první obětí drogové závislosti. Proto se ve Favele 21 snažíme o prevenci a odvykací programy. Děláme to v duchu oratoří dona Bosca, který se šíří i do dalších chudinských čtvrtí. Pokud zjistíme, že někdo mladému člověku nabízí drogu nebo zbraně, snažíme se mu nabídnout zdravou hodnotovou alternativu. Tomu, kdo již droze propadl, pomáháme v cestě zpět.

Po výhrůžkách Otec Pepe periferii Buenos Aires opustil, působil pak dva roky ve vzdálené provincii. Do hlavního města se vrátil před několika měsíci. Již se zde však nesetkal se svým dlouholetým přítelem, kard. Bergogliem. Vatikánský rozhlas se ptal, jak by tento argentinský kněz papeže Františka přiblížil nám, Evropanům…

V prvé řadě musím říci, že chování papeže Františka nás nijak nepřekvapuje. Zůstává stále Bergogliem. S radostí sledujeme, že nyní dělá ve světové církvi to, co dělal v Buenos Aires. Když byl zvolen, vzpomínali jsme, jak nám byl nablízku ve všech obtížných momentech, kterými jsme ve favele procházeli. Těší nás, že kněží, řeholníci a laici, kteří pracují v obdobných podmínkách, nyní mají papeže, který jim rozumí a vede je. Zásadní aspekty církve se projevují v každodenní mši.

Uzavírá z italského Rimini Otec José Maria di Paola.

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.