Evropští daňoví poplatníci financují výzkum s lidskými zárodky

27.8.2013 

Evropská občanská iniciativa Jeden z nás, jejímž cílem je legislativně zabránit ničení lidských embryí v rámci zemí Evropské unie, nepolevuje ve svém úsilí ani o letních dovolených. Na katolickém mítinku v Rimini podpisovou akci podpořilo 5000 lidí. Podmínkou je získání jednoho milionu podpisů od občanů z nejméně sedmi členských států unie do 1. listopadu tohoto roku. Dosavadní stav je zhruba 900 tisíc podpisů, potvrdil Vatikánskému rozhlasu předseda italského Hnutí pro život Carlo Casini:

Ano, cílem je shromáždit milion podpisů, to je však právně minimální počet, který zavazuje Evropský parlament k diskusi. Ideální by byla ještě početnější podpora, abychom dodali závažnost naší žádosti a pojistili se kvůli případným neplatným podpisům. Máme na to ještě dva měsíce. Podpisy se sbírají ve všech 28 zemích Evropské unie; jejich minimální počet byl dosažen už v deseti zemích. Rádi bychom všude docílili obdobné minimální hranice, aby byl zřejmý všeobecný souhlas evropských zemí.

Kampaň „Jeden z nás“ požaduje po Evropské unii, aby ze svého rozpočtu přestala financovat výzkum, který ničí lidská embrya. Tyto investice jsou, jak vysvětluje italský aktivista, neetické a zároveň zcela zbytečné.

Tato otázka se týká často zmiňovaných kmenových buňek. Zatímco dospělé kmenové buňky jsou velmi užitečné pro výzkum nových terapií, embryonální kmenové buňky v tomto ohledu nemají vůbec žádný význam. To je vědecky ověřený fakt. Přesto Evropa vydává z ideologických důvodů finance na takovýto výzkum. Když totiž projde fakt, že se pomocí evropských peněz mohou ničit embrya, znamená to, že embrya nejsou lidské bytosti.

vysvětluje Carlo Casini. Česká republika oproti svým sousedům ( Slovensko, Maďarsko, Polsko, Rakousko) zatím v internetové podpisové akci nedosáhla požadované národní hranice devíti tisíc podpisů, ačkoliv k podpisu iniciativy vyzvala také Česká biskupská konference. Přitom, jak hlásají oficiální polské webové stránky iniciativy,stačí v tomto případě k podpoře života pouhé tři minuty.

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2021 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.