Papež rozmlouval s představenými mužských řeholí

30.11.2013 

Páteční setkání papeže Františka s Unií vyšších představených mužských řeholí se z původně plánovaného krátkého pozdravu protáhlo na tříhodinový „bratrský a srdečný“ rozhovor. Jak Unie uvedla v následném tiskovém prohlášení, římský biskup spatra odpovídal na otázky sto dvaceti přítomných řádových představených, kteří v těchto dnech zasedali v Římě. V samém závěru Petrův nástupce předeslal důležitou informaci – rok 2015 bude věnován zasvěcenému životu.

První okruh dotazů se týkal podstaty zasvěceného života a jeho poslání. Po každém křesťanovi se požaduje radikální následování Pána, po řeholnících však obzvláště, zdůraznil papež. „Jsou to muži a ženy, kteří mohou probudit svět. Zasvěcený život je proroctví. Bůh nás žádá, abychom vyšli ze své zahnízděnosti na výspy světa, beztoho však, abychom si je ochočili. To je nanejvýš konkrétní následování Pána“.

Při hovoru o situaci řeholních povolání papež upozornil na mladé církve, které přinášejí množství plodů. To samozřejmě zavazuje k přehodnocení inkulturace. Církev se musí sama sobě s velkým zahanbením omluvit za apoštolské neúspěchy, které způsobilo mylné chápání inkulturace charismatu, jako v případě jezuity Mattea Ricciho. Interkulturní dialog má vést k tomu, aby se zástupci různých kultur podíleli také na řízení řeholních institutů, vyzýval papež.

Svatý otec trvá na stálé řeholní formaci, opírající se o čtyři základové pilíře – formování ducha, intelektu, komunity a apoštolátu. Skrze upřímný a otevřený dialog o všech životních aspektech je nutné zamezit jakékoliv přetvářce a klerikalismu. „Formace je totiž umělecké dílo, nikoliv policejní výcvik. Cílem je utvářet řeholníky s něžným srdcem, a nikoliv kyselé jak ocet. Všichni jsme hříšníci, nejsme ale zkažení. Hříšníky přijímejte, zkažené nikoliv“, nabádal papež František.

K otázce bratrství papež poznamenal, že právě bratrské vztahy jsou u řeholí silným magnetem. Předpokládají ovšem přijetí rozdílností a neshod a leckdy není snadné je žít. Avšak bez bratrství není plodnost, varoval papež a dodal: „Představený nemá řešit spory bratří jako vedoucí; je třeba konflikt pohladit.“

Několik dotazů se týkalo vzájemných vztahů řeholí a místních církví. Papež potvrdil, že z vlastní zkušenosti zná vyskytující se možné problémy a reagoval: „My biskupové musíme pochopit, že zasvěcené osoby nejsou pomocný materiál, ale přinášejí charisma, které diecézi obohacuje.“

Jaké meze má řeholní poslání, tázali se konečně řádoví představení papeže Františka. „Tyto hranice musíte hledat na základě vašich charismat“, soudí Svatý otec. Prioritou nicméně zůstávají společensky vyřazovaní a také škola. Základem vzdělávání je „předávat poznání, dovednosti, hodnoty. Skrze ně předáváme také víru. Vychovatel musí být na úrovni vychovávaných a ptát se sám sebe, jak hlásat Ježíše Krista měnící se generaci.“

V závěru papež řeholníkům poděkoval za jejich práci, ducha víry a snahu o službu. „Děkuji za vaše svědectví a také za to, že snášíte mnohá ponížení“, zakončil Petrův nástupce páteční setkání s Unií vyšších přestavených mužských řeholí.

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.