Petrův nástupce: obchod s lidmi je zločin proti lidskosti

12.12.2013 

Papež František na dnešní audienci pro nové vyslance, akreditované u Svatého stolce, požadoval mnohem výraznější úsilí v boji proti obchodu s lidmi. „Tato otázka mne velmi znepokojuje“, prohlásil Petrův nástupce. „Obchod s lidmi uráží lidskou důstojnost“, dodal.

Je to nová forma otroctví, bohužel stále rozšířenější, která se nevyhýbá žádné zemi, včetně těch nejrozvinutějších. Týká se nejzranitelnějších lidí ve společnosti – žen a dívek, dětí, postižených a chudých lidí, osob, pocházejících ze situací rodinného a sociálního rozvratu. Zejména v nich rozpoznávají křesťané tvář Ježíše Krista, který se ztotožnil s nejslabšími a nejpotřebnějšími. Také lidé, kteří se neodkazují k náboženskému vyznání, sdílejí soucit s utrpením těchto lidí. (…) Společně můžeme a máme usilovat (…)o ukončení tohoto hrůzného obchodování.

Papež upozornil, že nucená a otrocká práce, či prodej k sexuálnímu zneužívání postihuje miliony lidí. „Už to tak dál nejde“, zdůraznil doslova, „vážně se tu porušují lidská práva obětí. Jsme svědky naprostého selhání světového společenství.“

Jaká ostuda! Obchod s lidmi je zločin proti lidskosti. Musíme spojit síly, abychom osvobodili jeho oběti a zastavili tento stále agresivnější zločin. Nehrozí tu nebezpečí pouze jednotlivcům, ale ustavujícím společenským hodnotám, a také mezinárodní bezpečnosti a spravedlnosti, stejně jako ekonomii, rodině a samému sociálnímu soužití.

Vítězství na této frontě vyžaduje rozhodnou politickou vůli a zodpovědnost za obecné dobro, vyzýval Svatý otec.

Zodpovědnost za oběti tohoto obchodu, za obhajobu jejich práv a zajištění jejich bezpečnosti. Je nutné zabránit tomu, aby zkorumpovaní a zločinci unikali spravedlnosti. Zákaz obchodování s lidmi a prevence tohoto fenoménu je v první řadě kompetencí vlád a mezinárodní komunity. Často se totiž váže k obchodování s drogami a zbraněmi, nelegálnímu převozu migrantů a mafii. Bohužel tento obchod nakazil také zaměstnance veřejné správy a členy mírových kontingentů.

Konstatoval papež. Účinný odpor proto obchodu s lidmi ovšem vyžaduje také změnu naší mentality, kultury a komunikace.

A tady musíme hluboce zpytovat svědomí. Kolikrát jen tolerujeme, že se lidská bytost považuje za pouhý předmět, vystavovaný, aby něco prodal, nebo aby uspokojil nemorální touhy? Lidská bytost by se nikdy neměla prodávat nebo kupovat jako zboží. Kdo ji využívá a zneužívá, byť nepřímo, stává se spoluviníkem zvůle.

Chtěl jsem s vámi sdílet tyto úvahy o sociální metle naší doby, protože věřím v sílu společného úsilí, které ji může vymýtit, zakončil papež František své dnešní setkání s novými diplomaty.

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.