Papež František : Křesťanská svoboda je poddajností Božímu slovu

20.1.2014 

O křesťanské svobodě, jež spočívá v poddajnosti Božímu slovu, kázal dnes papež František při mši svaté v Domu svaté Marty. Boží slovo je živé a účinné, rozlišuje myšlenky a úmysly srdce. Je to tedy živé slovo, které říká to, co chce sdělit, a nikoliv to, co očekávám nebo co bych si přál slyšet. Je to svobodné slovo – pokračoval papež – a také překvapivé, „protože náš Bůh je Bohem překvapení a novosti“:

„Evangelium je novota. Zjevení je novota. Náš Bůh je Bohem, který činí věci nové a žádá od nás poslušnost této své novosti. Ježíš je v evangeliu v této věci jasný, velmi jasný: nové víno do nových měchů. To víno přináší Bůh, ale musí být přijímáno s otevřeností. A tomu se říká poddajnost. Můžeme se ptát: jsem poddajný vůči Božímu slovu nebo dělám vždycky to, o čem si myslím, že je to Boží slovo? Nebo Boží slovo přefiltruji a nakonec z něj zbyde něco úplně jiného než to, co chce Bůh?“

Pokud tohle udělám, dodal papež František, „skončím jako kus režné látky na starém oděvu – a trhlina se ještě zvětší“. Přizpůsobování se Božímu slovu, abych jej mohl přijmout, je totiž asketickým postojem, pokračoval Svatý otec:

„Když potřebuji elektřinu ze zdroje elektrického proudu a přístroj, který mám, do něj nepasuje, najdu si adaptér. Musíme vždy hledat, jak se přizpůsobit, uzpůsobit se k přijetí této novosti Božího slova, být otevřeni novosti. Saul, který byl Bohem vyvolený, Bohem pomazaný, zapomněl, že Bůh je překvapivý, že přináší nové věci. Zapomněl, uzavřel se ve svých úvahách, ve svých schematech a začal uvažovat polidsku.“

Papež se zastavil u čtení z první knihy Samuelovy. Připomněl, že v době krále Saula vítěz bitvy část své kořisti vyhrazoval jako oběť. Saul proto uvažoval podle zvyklostí, avšak – dodal papež „náš Bůh není Bohem zvyklostí, je Bohem překvapení“. Saul tedy neposlouchal Boží slovo a právě to mu vyčítal prorok Samuel. Říká mu, že se nechoval jako služebník, nýbrž jako pán. Zmocnil se Božího slova. Vzpurnost, neposlušnost Božímu slovu – pokračoval papež – je jako zločin modloslužby. Tento starozákonní příběh nás proto vede k zamyšlení nad tím, co je křesťanská svoboda a poslušnost:

„Křesťanská svoboda a křesťanská poslušnost jsou poddajností Božímu slovu. Znamená to mít odvahu k tomu, abychom se stávali novými měchy pro nové víno, kterého se nám neustále dostává. Odvahu vždy rozlišovat. Říkám rozlišovat, nikoli relativizovat! Vždycky rozlišovat, co činí Duch svatý v mém srdci, co chce Duch svatý v mém srdci, kam mě vede Duch svatý v mém srdci. A poslouchat! Rozlišovat a být poslušný! Prosme dnes o milost poddajnosti vůči Božímu slovu, Slovu, které je živé a účinné, které rozlišuje pocity a úmysly srdce.“

- zakončil papež František svou homilii v Domu sv. Marty.

Johana Bronková

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.