Vatikánská banka posiluje boj s praním špinavých peněz

23.1.2014 

Institut náboženských děl (IOR), známý jako Vatikánská banka, dále pracuje na zvýšení transparentnosti. Dokládá to nová zpráva, kterou vedení banky předalo její správní radě. Pokroky dosažené v loňském roce pro Vatikánský rozhlas komentuje prezident banky Ernst von Freyberg:

“V minulém roce jsme definovali zejména dvě důležité věci. První je compliance, druhá transparence. Compliance znamená slučitelnost s právními normami. V tomto smyslu jsme provedli zásadní opravu svých systémů – říkám-li „systémů“, míním tím celý systém, počínající bankou, přes příslušné vatikánské úřady až po vatikánskou spolupráci s mezinárodními úřady. Naším dílem je, že jsme vypracovali novou příručku proti praní špinavých peněz. Zrevidovali jsme procesy proti praní špinavých peněz a vyškolili všechny pracovníky. Mnohem profesionálněji nyní spolupracujeme s vatikánským dozorčím finančním úřadem v kauzách podezřelých finančních transakcí. Dalším článkem systému jsou zákazníci. V loňském roce jsme zahájili systematické prověřování, zda všichni zákazníci splňují předpoklady, které žádáme. Začali jsme také se sběrem dat, která by banka měla o svých zákaznících mít – a která částečně nebyla k mání. Dále kontrolujeme transakce našich zákazníků, zda na nich není něco nápadného, a to ve značném rozsahu.“

Vatikánský peněžní institut také aktualizoval seznam kategorií, kterým chce výlučně poskytovat své služby. Náleží k nim katolické instituce, duchovní osoby, zaměstnanci a bývalí zaměstnanci Městského státu Vatikán a konečně velvyslanectví a diplomati akreditovaní u Svatého stolce. Vztahy s jinými klienty chce banka uzavřít pod dohledem Finančního dozorčího úřadu.

“Ke konci minulého roku prošlo kontrolou zhruba deset tisíc z 18 tisíc účtů. Do poloviny tohoto roku bychom chtěli ukončit prověrku všech zákaznických účtů. Pro naše zákazníky to bylo mnohdy byrokraticky namáhavé a někdy těžko pochopitelné. Většinou se jedná o kongregace a katolické instituce, které ve světě činí jen dobro, a bezprostředně nechápou, proč je nyní podrobujeme tak důkladné prověrce. Mnozí zákazníci ovšem už měli zkušenosti s podobnými procesy v jiných evropských zemích, a tudíž je považovali za normální, a byli nám vděční. Uvědomili si, že jejich konta tak spravuje bezpečná a řádně vedená instituce.“

Zpráva Institutu náboženských děl se věnuje také probíhajícímu vyšetřování mons. Nunzia Scarana. Bývalého účetního Správy majetku apoštolského stolce, tedy centrální banky Svatého stolce, v červnu italská prokuratura obvinila z praní špinavých peněz. Jeho konta, na která plynula údajné dary pro chudé z daňových rájů, vatikánské úřady zmrazily. V úterý 21. ledna italský finanční úřad poslal do vazby také dalšího kněze a Scaranova přítele spolu s jedním laikem.

“Samozřejmě nemohu zaujmout postoj k této individuální kauze. Velmi mne však potěšil výrok italského státního zástupce, který vysoce chválil spolupráci s Vatikánem. Je to zcela jiné než v minulosti. Nedívají se na nás jako na někoho, kdo blokuje vyšetřování, nýbrž jako na toho, kdo – stejně jako italské úřady – chce respektovat právo. Není ovšem pravda, že by italská policie vyšetřovala přímo ve Vatikánu, který zůstává suverénním státem, jehož úřady spolupracují s italskými.“

Právě obdobné skandály vedou k dotazům, zda má vůbec vatikánská banka nadále existovat. Konečné rozhodnutí náleží papeži, který během tiskové konference cestou z Ria prohlásil, že hledá „transparentní a poctivé řešení“.

“Ze své strany udělal Institut náboženských děl vše, aby dnes papeži umožnil takovéto rozhodnutí přijmout“.

- uzavírá generální ředitel, Ernst von Freyberg.

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.