Patriarcha Twal: naštěstí tu všichni považují papeže za přítele

28.3.2014 

Po zveřejnění oficiálního programu papežské návštěvy do Svaté země, představil včera novinářům latinský patriarcha Jeruzaléma Fouad Twal její nejdůležitější momenty. Také Vatikánský rozhlas jej požádal o rekapitulaci nejvýznamnějších etap a o pohled z lokální perspektivy. Patriarcha Twal se nejprve zastavil u návštěvy v jordánském Ammánu:

„Všichni naši křesťané i s dětmi přijdou oslavit příjezd Svatého otce, bude nás 30 – 50 tisíc. Potom, podle jeho přání, následuje setkání s nejmladšími syrskými uprchlíky, jako symbolu zraněného lidstva. Přijde tam přes 500 dětí. Všech syrských uprchlíků je tu ovšem asi jeden milion. Druhý den, v neděli přeletíme vrtulníkem do Betléma, kde se papež setká s palestinským prezidentem, a pak bude sloužit mši. Je to pro nás velmi významný moment. Pro Svatého otce pak bude důležité setkání s patriarchou Bartolomějem a s dalšími patriarchy, to znamená s armenským a s dalšími východními katolickými patriarchy, v bazilice Svatého hrobu. Mnozí by si přáli, aby Svatý otec navštívil také Galileu, ale zdá se, že tentokrát se tam nevydá. Modlíme se a doufáme, aby k tomu mohlo dojít při jiné příležitosti.“

Cesta papež Františka na svatá místa je oficiálně definovaná jako pouť u příležitosti 50. výročí setkání papeže Pavla VI. s patriarchou Athenágorem. Mnoho se mluví o jejím ekumenickém rozměru, který potvrzuje také program, v němž najdeme vedle několika oficiálních ekumenických akcí také soukromé setkání s konstantinopolským patriarchou Bartlomějem I. K vývoji ekumenických vztahů od historického setkání v roce 1964 patriarcha Twal dodává:

„Udělali jsme pokrok, ale zůstali jsme rozdělení. Spolupracujeme na oficiální úrovni ve Svaté zemi, v Jordánsku a v Jeruzalémě, zejména v našich školách, nemocnických a v charitě. Plné společenství, tak jak si je přál Pán Ježíš, tu ale ještě není. Pokračujeme ale v modlitbě, v práci, zažíváme tuto jednotu v katolických institucích latinského patriarchátu.“

Křesťané ve Svaté země prožívají těžké časy, často rezignují a odhodlají se k emigraci. Co očekávají od papežské návštěvy?

„Celý Střední východ dnes trpí. Věříme, jsme si jisti, že nás Svatý otec povzbudí, upevní nás ve víře. Být věřící tady něco stojí, za víru se platí určitá cena. Nezapomínejme, že dřív než my, tady plakal také náš Pán! Dále se modlíme, pláčeme, přijímáme poutníky, snažíme se, aby se tu cítili jako doma. Situace je ale taková jaká je. Ale neztrácíme naději: Pán nás má rád a povzbuzuje nás.“

Pokud jde o přijetí papeže ze strany dalších náboženských komunit, zejména židovské a muslimské, latinský patriarcha Jeruzaléma Fouad Twal komentuje:

„Naštěstí jsou všichni toho názoru, že Svatý otec je jejich přítelem. A je samo sebou, že veškeré jeho projevy, každé jeho slovo požadující větší spravedlnost, větší důstojnost a větší spolupráci bude mít nepřímo také politickou dimenzi.“

Johana Bronková

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.