Papež František: Cariocas mi ukradli srdce

7.4.2014 

“Bylo to nezapomenutelné”, svěřil se dnes papež František organizačnímu výboru, který připravoval jeho první zahraniční apoštolskou cestu do Brazílie. “Obyvatelé Ria mne přijali s otevřenou náručí”, vzpomínal po devíti měsících papež před šedesátičlennou skupinou kněží, biskupů, řeholníků a laiků, vedenou kard. Oranim Tempestou. Děkoval pak ze srdce organizátorům za to, že Bůh se mohl dotknout – a to doslova – milionů lidských srdcí.

Když jsem přijel do Brazílie, řekl jsem, že bych rád vstoupil do širokého brazilského srdce, a prosil jsem o svolení, abych to mohl učinit jemně a strávit tak týden s brazilským lidem. Ale když jsem se vrátil do Říma, stýskalo se mi, a pomyslel jsem si, že carioca – obyvatelé Ria – jsou pěkní zloději! Ano, zloději, protože mi ukradli srdce.”

Papež ale za tuto krádež poděkoval, ocenil nakažlivé nadšení organizátorů i jejich dnešní návštěvu, která mu pomáhá překonat stesk po Brazílii.

Vím, že nebylo jednoduché zorganizovat událost takovýchto rozměrů, že si možná někdo myslel, že to nepůjde vůbec. Avšak hodiny vaší práce, oběti a dokonce také chvilková nedorozumění jsou nepatrné ve srovnání s mohutností Božího působení na naše ubohé lidské síly. Taková je dynamika rozmožení chlebů.”

Uklidňuje nás jistota, že Bůh vždy rozmnoží naše úsilí, podotkl papež. Musíme být církev, která vychází ven, beze strachu šíří poselství Světových dní mládeže a slouží, vyzýval Svatý otec v samém závěru své brazilské hosty.

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.