Papež František: odmítám výchovné pokusy na dětech

11.4.2014 

Papež František dnes ráno přijal delegaci Mezinárodního katolického výboru pro děti (Bureau International Catholique de l’Enfance). Tato nezisková organizace vznikla před více než šedesáti lety (17.1.1948) jako konkrétní odpověď na výzvu papeže Pia XII., který žádal ochranu dětí v poválečné době. Udržuje stálé kontakty s newyorským a ženevským zastupitelstvím Svatého stolce a spolupracovala na znění Úmluvy o právech dítětě (1989). Papež jejím zástupcům poděkoval za práci, která dokazuje “přednostní lásku Pána Ježíše k dětem”. Pro dobře fungující společnost, poznamenal, mají být prioritou dvě kategorie – děti a staří lidé.

Papež František pak navázal na úvodní pozdrav prezidenta Mezinárodního katolického výboru pro děti, pana Oliviera Duvala.

”Mluvil jste velice kultivovaně a noblesně o “dobrém zacházení” s dětmi. Děkuji vám za toto jemné vyjadřování! Cítím se však povolán k tomu, abych na sebe vzal všechno zlo, které způsobili někteří kněží. Je jich dost, ale v porovnání s celkem to není velký počet. Beru toto zlo na sebe a prosím o odpuštění za újmu, kterou zavinili, za sexuální zneužívání dětí. Církev si je tohoto ubližování vědoma! Je to osobní a morální vina těchto kněží, kteří však jsou mužové církve. V nakládání s tímto problémem a v trestech, které se musí uložit, nechceme učinit krok zpět. Naopak, musíme být velmi silní. Nesmíme si s dětmi zahrávat!”

Svatý otec pak vytýčil další naléhavé cíle současné obrany dětí. Je důležité pokračovat v projektech, které vystupují proti otrocké práci, proti nasazování dětských vojáků a proti každému druhu násilí na nezletilých, upozornil.

”V kladném smyslu je nutné zdůrazňovat právo dětí na růst v rodině. Tedy právo vyrůstat s maminkou a tatínkem, kteří jsou schopni vytvořit vhodné prostředí k rozvoji dítětě a jeho citovému dozrávání. Dítě tak dozrává ve vztahu, v konfrontaci s mužností otce a ženskostí matky, a miluje proto svou citovou zralost.”

To s sebou ovšem nese také právo rodičů na morální a náboženskou výchovu svých dětí.

”A v tomto ohledu bych chtěl odmítnout jakékoliv výchovné experimentování s dětmi. Nelze činit pokusy na dětech a mladých lidech. Nejsou to pokusní králíci. Hrůzy výchovné manipulace, které jsme zažili v mocných vyhlazovacích diktaturách 20. století, dosud nezmizely. Uchovaly se v různých hávech až do současnosti a pod nárokem modernosti nutí děti a mladé lidi, aby se ubírali po diktátorské cestě “uniformního myšlení” (pensiero unico). Jeden významný odborník v oblasti výchovy mi o některých konkrétních vzdělávacích projektech před pár týdny řekl: Člověk neví, jestli dítě posílá do školy nebo do převýchovného tábora…”

Práce s lidskými právy tedy předpokládá trvalou antropologickou formaci. Musíme mít dobré znalosti o člověku, dokázat odpovědět na problémy a výzvy, které nám klade současná kultura, a také na mentalitu šířenou sdělovacími prostředky. Práva a povinnosti se zakládají na antropologii dětství, ze které se rovněž odvíjí veškerá vzdělávací koncepce, upozorňoval v závěru Svatý otec.

”Tyto výchovné projekty se přirozeně musí rozvíjet, dozrávat a přizpůsobovat se znamením časů, v úctě k identitě člověka a svobodě svědomí. Nejde o to, abychom děti hýčkali ve skleníku, mimo realitu, v neschopnosti dát život a v závislosti na dávno minulých kulturách. To by bylo špatné! Musíme čelit nové kultuře s pozitivními lidskými hodnotami. Přichází mi na mysl logo buenosaireské komise na ochranu dětí: Svatá rodina na oslíku, jak prchá, aby ochránila Dítě. Někdy je kvůli obraně třeba utéct, jindy je nutné bojovat! Ale vždy je nutné uchovat něhu.

Loučil se papež František s delegací Mezinárodního katolického výboru pro děti.

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.