Brutálnost teroristů v Sýrii nezná meze

22.4.2014 

„Slova Svatého otce přijali všichni a zejména křesťané s velkou vděčností. Je morální autoritou, která může otřást svědomím,“ řekl apoštolský nuncius v Damašku, arcibiskup Zenari k apelu papeže Františka při požehnání Urbi et Orbi. Vedle slov o nezbytnosti dlouho očekávaného míru byla důležitá také zmínka o naléhavé potřebě umožnit doručení humanitární pomoci, dodává nuncius v Sýrii:

V našich katolických a pravoslavných komunitách jsme slavili Zmrtvýchvstání v atmosféře, jež měla k radosti daleko. Řekl bych, že byla spíš Pašijová. Svatý týden poznamenaly další nevinné oběti. Při útoku na katolickou školu v úterý přišla o nohy devítiletá holčička. Zelený čtvrtek v Aleppo byl tak strašným dnem, že mnoho komunit vůbec nemohlo sloužit liturgii. V sobotu jsme spolu s melchitským a řeckopravoslavným patriarchou symbolicky navštívili městečko Maalula. Srdce bolelo při pohledu na zruinované kostely a kláštery. Stále se dozvídáme o místech, kde lidé hladovějí nebo dokonce umírají hlady. Pomoc je připravena, ale vzhledem k nedostatku bezpečnosti nemohou humanitární organizace na většinu těchto míst dorazit.

- uvedl pro Vatikánský rozhlas Vatikánskému rozhlasu apoštolský nuncius v Sýrii, arcibiskup Zenari.

U příležitosti velikonočních svátků navštívil převážně křesťanskou Maalulu také syrský prezident. Městečko, ležící 60 km od Damašku, před týdnem (14. dubna) dobyla vládní vojska poté, co bylo po čtyři měsíce obsazeno povstalci. Návštěva Bašára al-Asada den před oficiálním zahájení kampaně před prezidentskými volbami vyhlášenými na 3. června měla zjevný politický podtext. Prezident byl v televizním zpravodajství ukázán jako obránce náboženských menšin před islámským fundamentalismem. V Maalule navštívil mechitský klášter Mar Sarkis, zničený z rukou „teroristů“, jak televize charakterizuje – nikoli neprávem – povstalecké skupiny. Asad během návštěvy označil ničení křesťanských sakrálních objektů za barbarství. Navštívil také řeckopravoslavný klášter sv. Tekly, z kterého byla před několika měsíci unesena skupina mnišek. Zdůraznil při tom, že „kulturní a lidskou historii Sýrie“ nelze vymazávat. Jeho výroky rozšířila televize a státní tisková agentura.

Syrští křesťané se stávají svědky brutálnosti, která nezná meze. Pro Vatikánský rozhlas to potvrdila sestra Raghida Al Khouri (foto), bývalá ředitelka katolické školy v Damašku:

Ve městech a vesnicích okupovaných ozbrojenými skupinami džihádistů nebo muslimských extrémistů se křesťané ocitají před alternativou: šahada, tedy muslimské vyznání víry, nebo smrt. Někdy dostanou také možnost vyplatit se. A protože křesťané nemohou svou víru zapřít, volí mučednictví. Často bestiální, nepředstavitelné násilí. Například v Maalule byli ukřižováni dva mladí křesťané, protože odmítli islámské vyznání víry. Řekli jim: Chcete tedy umřít jako váš Mistr, v kterého věříte. Můžete si vybrat: buď šahada nebo vás ukřižujeme. Ukřižovali je. Jednoho před zraky vlastního otce, kterého pak také zabili,

- říká sestra Raghida Al Khouri ve výčtu příkladů řady krutých poprav, jejichž drásavý popis je nelehké už jen vyslovit..

Situace v Sýrii zůstává nadále nepřehledá. Boje mezi povstalci a vládní armádou pokračují. Ke včerejšímu datu agentury mluví o 270 mrtvých. Asadovo rozhodnutí vyhlásit prezidentské volby je kritizováno mezinárodním společenstvím, které je označuje za překážku k hledání politického řešení konfliktu.

Johana Bronková

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.